Skocz do zawartości
  • 0

Celestron firstscope 76


Marianos

Pytanie

Witam. Wpadłem w posiadanie w/W zabawki (raczej córka ale bardziej mnie zainteresowała) i me pytanie: 

Czy da się coś z tego sprzętu wycisnąć poprzez zakupienie np soczewki barlowa (i jakiej) czy jakichś filtrów, ogólnie czegokolwiek? Jak patrzyłem w niebo to Jowisz (gdzie z lunetką się pcham:) ) to tylko jaśniejsza kropeczka od jakiejkolwiek gwiazdy (przelatujący ISS był o wiele jaśniejszy) A księżyca oczywiście brak. Dodam że mieszkam na pomorskiej wsi gdzie nie przeszkadzają światła miast. Co chciałbym zobaczyć: księżyc :D ale chyba najbardziej jakąś mgławice (może przy ciemnym niebie jest szansa) Proszę Was o poradę jak i czy warto z tym sprzętem zaczynać zabawę;) poradniki aplikacje (stellarium mam) cokolwiek.

Edytowane przez Marianos
Za mało informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 odpowiedź na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
13 godzin temu, Marianos napisał:

Witam. Wpadłem w posiadanie w/W zabawki (raczej córka ale bardziej mnie zainteresowała) i me pytanie: 

Czy da się coś z tego sprzętu wycisnąć poprzez zakupienie np soczewki barlowa (i jakiej) czy jakichś filtrów, ogólnie czegokolwiek? Jak patrzyłem w niebo to Jowisz (gdzie z lunetką się pcham:) ) to tylko jaśniejsza kropeczka od jakiejkolwiek gwiazdy (przelatujący ISS był o wiele jaśniejszy) A księżyca oczywiście brak. Dodam że mieszkam na pomorskiej wsi gdzie nie przeszkadzają światła miast. Co chciałbym zobaczyć: księżyc :D ale chyba najbardziej jakąś mgławice (może przy ciemnym niebie jest szansa) Proszę Was o poradę jak i czy warto z tym sprzętem zaczynać zabawę;) poradniki aplikacje (stellarium mam) cokolwiek.

Na wyposażeniu masz 2 okulary: 20mm i 4mm. 20mm użyj do obserwacji mgławic, gromad i galaktyk ( trochę jest dostępnych dla tak małego teleskopu np. M31, M13, M3, M42 w zimie i sporo gromad otwartych - ogólnie pewnie jakieś kilkadziesiąt DSO). 4mm do planet daje powiększenie 75x przy źrenicy 1mm i sądzę że nie ma sensu więcej próbować. Jeżeli nie widzisz pasów na Jowiszu to raczej to kwestia małej apertury. Po odliczeniu obstrukcji centralnej tego newtona f/4 to pewnie pozostaje ci 50mm. Mało na szczególy, choć Księzyce Galileuszowe, Saturn z pierścieniami i Tytanem, fazy Wenus powinny być w zasięgu.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.