Skocz do zawartości

przyspieszenie


Minner

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiałem się czy przyspieszenie grawitacyjne Ziemi(jak i innych ciał) jest aby napewno stałe :blink: Moim zdaniem to że g~10 m/s^2 jest tylko uproszczonym, zaokrąglonym przyspieszeniem jakie działa na dane ciało pod wpływem siły grawitacji (np. 10kg kulę w odległości 10m od Ziemi).

Mam na to kilka argumentów:

 

1. Przyspieszenie grawitacyjne MUSI być uzależnione od odległości międzi ciałami (Ziemia-człowiek) przez co im większa odległość między danymi ciałami tym mniejsze przyspieszenie grawitacyjne, co wyklucza już a=g. Dajmy na to człowiek oddalony na odległość 1 roku świetlnego (lub nawet dużo mniejszą) nie będzie już "wędrował" w kierunku Ziemi (zakładając, że dany jest układ Ziemia-człowiek, bez innych ciał).

 

2. Przez co mam rozumieć stwierdzenie, że NA ZIEMI przyspieszenie grawitacyjne równe jest g? To samo przez sie potwierdza pkt 1.

 

3. Wyobraźmy sobie układ Ziemia-jabłko-Mars. Jabłko i Mars są oddalone od Ziemi na odległość 2km. Które ciało szybciej uderzy w Ziemię (pomijając tarcie powietrza i siły działające między ciałami Mars-jabłko) ? Moim zdaniem oczywiste jest, że Mars.

 

Podsumowując moim zdaniem przyspieszenia grawitacyjne uzależnione jest od masy i odległości tak jak wykorzystane jest to we wzorze na siłę grawitacji F=G*m1*m2/r^2

 

Pisze to nie bez powodu, ale dla Waszego potwierdzenia słuszności tego co napisałem. Potrzebne jest mi to, ponieważ od 2 lat kłócę się z nauczycielami od fizyki (z 1 i 2 gim.) ale oni nadal twierdzą, że stała g działa "na każde ciało na Ziemi".

No i prosze odpowiedzcie mi kto ma rację: ja czy nauczyciel? :D

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Minner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że przyspieszenie grawitacyjne zależy od odległości, a ziemskie przyspieszenie grawitacyjne wcale nie jest stałe nawet na powierzchni Ziemi. Przyjmuje się, że średnio wynosi 9.81m/s2, ale na równiku jest ono nieco mniejsze, a na biegunie większe od tej wartości. Stała jest natomiast wartość G we wzorze na siłę grawitacji - jest to stała grawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że przyspieszenie grawitacyjne zależy od odległości, a ziemskie przyspieszenie grawitacyjne wcale nie jest stałe nawet na powierzchni Ziemi.
I od masy ciała też zależy, no nie?

 

Stała jest natomiast wartość G we wzorze na siłę grawitacji - jest to stała grawitacji.
To akurat wiem ;)

 

 

ehh... jakieś felerne te nauczyciele :szczerbaty:

Edytowane przez Minner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyspieszenie ziemskie jest to uśredniona wielkość uwzględniająca masę ziemi . Od masy ciała na ziemi nie zależy . Siła z jaką jest ciało przyciągane zależy od jego masy F=m*g w pierwszym przybliżeniu , jako że nic nie jest do końca prawdziwe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.