Skocz do zawartości

VarPlotMaker - Nowe proste narzędzie do tworzenia krzywych jasności gwiazd [Beta]


Za(KS)t

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,
przedstawiam VarPlotMaker, open source'owy program napisany w Pythonie umożliwiający w prosty sposób tworzenie krzywych jasności obiektów korzystając z danych ZTF oraz Pan-STARRS.
Ostatnio przez studia nie mam za bardzo czasu na bug-fixy i zrobienie lepszej strony, ale stwierdziłem że udostępnię program w takiej formie w jakiej obecnie go posiadam, może się komuś przyda :)



image.thumb.png.1a99531940c72c3daf0e89a8b5b8fd28.png

Główne funkcje:
-Tworzenie wykresów z danych ZTF i PS1
-Zapisywanie każdego wykresu do folderu "archive"
-Klikając "Save plot" program zapisuje wykres oraz dane obserwacyjne do folderu "Saved plots"
-Klikając "Detailed view" możemy otworzyć wykres w nowym oknie oraz z poziomu tego okna możemy go przybliżyć oraz oddalić
-AutoShift zaznaczając tą opcję, program automatycznie zrówna wszystkie filtry z ZTF do "ZTF - r", oraz wszystkie filtry z PS1 do "PS1 - r", w legendzie wykresu pojawią się także wartości o ile każdy filtr został przesunięty

-Używając suwaków w prawym górnym rogu możemy manualnie przesunąć każdy filtr o konkretne wartości, tak samo jak w przypadku AutoShifta legenda zostanie uzupełniona o wartości przesunięcia
-Program dzięki danym z VizieR jest w stanie sprawdzić czy zaznaczony obiekt jest już sklasyfikowany jako gwiazda zmienna w 4 katalogach które są wymienione na stronie w karcie dokumentacja.

 

Błędy programu o których wiem:
-Program może nie działać gdy serwery z których pobiera dane obserwacyjne są obecnie offline

-Czasami program nie odświeży wartości przesunięcia filtrów w legendzie (dzieje się tak tylko w przypadku manualnego przesunięcia) w takim wypadku musimy odświeżyć wykres za pomocą suwaków z prawego górnego rogu, klikamy raz na górną część suwaka tak by przesunął on dowolny filtr o 0,01 mag, potem możemy cofnąć tą zmianę klikając na dolną część suwaka który kliknęliśmy, po takim zabiegu legenda powinna być uzupełniona właściwymi wartościami
-Program działa na razie tylko na wyswietlaczach 16:9 o rozdzielczości minimum 1920x1080
-Instalacja może być dosyć uporczywa w przypadku gdy na komputerze poprzednio był zainstalowany Python w innej wersji niż 3.9.6

 

Tak jak wspomniałem, nie mam ostatnio za dużo czasu przez studia, więc nie wiem kiedy będę w stanie naprawić ewentualne bugi, ale byłoby świetnie usłyszeć jakieś opinie czy wrażenia z korzystania. Ostrzegam że kod nie był pisany w żadnym konkretnym standardzie, poza standardem "Ma działać" więc śmiałków którzy będą chcieć zobaczyć kod serdecznie przepraszam :P 

 

Strona Programu (tutaj link do pobrania i instrukcja instalacji) : https://varplotmaker.wixsite.com/website

Film Demonstracyjny:

 

Edytowane przez Za(KS)t
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na stronie pojawiła się nowa wersja 2.1 dodana została opcja automatycznego robienia wykresów z podanej listy koordynatów, oraz zaktualizowany został webdriver.
By włączyć AutoMode w pliku Config.txt trzeba zmienić "AutoMode False" na "AutoMode True" oraz w folderze "AutoMode" w folderze z programem w pliku coords.txt dodać koordynaty w formacie J2000d, tak jak na screenie poniżej, wykresy będą się zapisywać w folderze "AutoMode\Output", z góry dzięki za feedback :)
image.png.3ea2c87cdf4f68d632c1802ce51d65b2.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.