Skocz do zawartości

4 czerwca - Wielkie spotkanie grupy Katowickiej


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4 czerwca b.r. (sobota) odbędą się dwie imprezy związane z astronomią. Pierwsza planowana już to wyjazd do Krakowa http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8079, „Giełda Minerałów” (będą meteoryty). Druga to spotkanie na „Silosie” lub w podobnym miejscu w celach typowo obserwacyjnych.

Mam nadzieje, że tym razem nikt nie nawali (dlatego też piszę tą nową wiadomość tak wcześnie). Miło by było spotkać się w szerszym gronie, tak aby każdy się z każdym poznał wreszcie, a przecież doszło kilka osób do grupy. Sądzę, że realną ilością było by 20 osób., a w przypadku takiej ilości moglibyśmy zmienić miejsce na to obok „Silosa” – „Góra Siewierska”. Oczywiście nowe propozycje mile widziane.

W przypadku braku pogody druga impreza zmieniła by tylko charakter na bardziej nieoficjalny w jednym z wybranych lokali (tu czekam na propozycje).

 

Czerwiec chodź charakteryzuje się wyjątkowo krótkimi nocami i jasnym niebem, będzie w tym roku wyjątkowy szczególnie dla osób lubiących podziwiać wyjątkowe koniunkcje. Południowy horyzont w tym miesiącu będzie przeżywał wyjątkową obfitość planet w tym kierunku (Merkury [-0,1 mag.], Wenus [-3,9 mag.] i Saturn [+0,2 mag.]), a wzajemne odległości kątowe będą w kilku przypadkach rewelacyjnie małe. W okresie od nowiu do 10 czerwca blisko znajdzie się również Księżyc z bardzo małym sierpem.

27 czerwca o godzinie 17:59:29, Wenus zbliży się do Merkurego na zaledwie 227” kątowych (3,78’). Najlepszymi dniami do obserwacji będą dni w okresie 24-27 czerwca (wysokość planet 30 minut po zachodzie Słońca – ok. 7 stopni, po godzinie od zachodu Słońca już tylko 3 stopnie nad horyzontem)

Jakby było tego było mało 3 lipca zarówno Merkury jak i Wenus będą znajdować się na tle gromady otwartej gwiazd M44 w Raku ! Niestety będzie to już bardzo nisko nad horyzontem.

A więc jak widzicie, będzie co oglądać zarówno z „Silosa” ale i nie tylko. Jak ktoś ma dostęp do odsłoniętego północno-zachodniego horyzontu niech obserwuje nawet z domu, wskazne jest jednak wstawienie się w naszej grupie.

 

Może być tak jak na poniższym zdjęciu ze Sky and Telescope

 

events_image.jpg

 

Zapraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :D

Czyli ja Ty i Adam jedziemy najpierw do Krakowa tak?

A puzniej wracamy na zlot? czy s ajakies inne plany .

Jezeli można to ja proponował bym Kalety :P

 

Pozdrawiam.

 

Tak, wy jedziecie ze mną do Krakowa bo tak pisaliscie (mam jeszcze jedno miejsc e wolne). Co do Kalet musiał by się wypowiedzieć Paweł, bo to jego działka.

 

Pawle co Ty na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie wygodniej było by w związku z waszą wizytą w Krakowie spotkać się na Kudłaczach ?

 

Do Krakowa jedziemy tylko na giełdę. Nie wiem czy ktoś by się znalazł chętny na taki wyjazd. Trudno coś tu zebrać do kupy, stąd mój apel aby chodź raz wszyscy się spotkali przynajmniej na miejscu

 

Tak przy okazji wiadomość dla Łukasza. Zmień sobie w stopce współrzędne na przynajmniej bardziej odpowiadające centrum.

Dla centrum Bytomia: 50°21'N i 18°55'E. Ty masz jakies z Katowic Ligoty :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku ja kiedys mieszkalem na Ligocie moze dlatego :D

Wiecie moze jednak do tych Kalet te pole jest dosc fajne (i nie jest dzialka Pawła).

Wiec chyab nie trzeba sie pytac o zgode. :szczerbaty:

A jeden zawsze moze stac z tabliczka ASTROZLOT przy kosciele :ha::ha::ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

Witam!!

Przepraszam że dopiero teraz pisze ale byłem poza granicami Polski. <_<

Jak najbardziej, zapraszam Was wszystkich znowu do Kalet (Drutarni) :helo:, jednak byłbym również za tym by rozpatrzyć możliwość obserwacji na Kudłaczach, tak jak już zaproponował to Piotrek. Z uwagi na to że wtedy podbiją nam dodatkowo listę obecności Ludziska z Kraka. Wracać można by w Nied. rano, jednak z Piotrkiem mamy już za sobą powroty jeszcze w tę samą noc i są naprawdę do przejścia. Ale jeśli naprawdę wolicie Kalety to raz jeszcze gadam że jesteście zaproszeni. Tym razem zabieram ze sobą jeszcze dwie osoby towarzyszące.

 

Pozdrawiam:

 

Paweł Schmidt

 

P.S. Dzięki Wam że poczekaliście na moją wypowiedź w tej sprawie...

:mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moje auto jak zwykle (poza małymi wyjątkami) można wliczyć w imprezę. Oczywiście w aucie będzie komplet. Jak tylko pogoda dopisze to jesteśmy z wami.

Jeśli chodzi o miejsce zlotu, to im bliżej tym lepiej. Jednak bez przesady. Dlatego Kalety w zupełności mi odpowiadają.

Więc pozostaje nam trzymać kciuki za pogodę.

 

Pozdro

 

P.S. Właśnie zauważyłem, iż dokładnie rok temu 31 maja 2004 roku dołączyłem do tego forum. Tak więc jest okazja by się spotkać :D

Edytowane przez tomjanik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja wiedzialem ze tak bedzie! Jak mialem czas, auto i chote to pogoda i ludzie nie dopisali a teraz impreza rodzinna sie szykuje i nie wiem czy autko bede mial ;( Poza tym chyba pogoda nie pewna? Postaram sie przyjechac ale nie jestem pewny (moje szanse to 50/50). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce będzie uzależnione od Pawła, jeżeli nas zaprosi do siebie, jedziemy do Kalet, jeżeli nie będziemy mieć kontaktu z Pawłem, jedziemy na silos.

Ja jadę najpierw z 3 osobami do Krakowa na meteoryty, a potem wieczorem jedziemy na obserwacje.

Z tego co wiem na obserwacji powinno być wiecej niż 10 osób, a przecież mamy jeszcze masę czasu :banan::banan::banan::helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapa tego rejonu. Sorry ale nie pamiętam gdzie to było dokładnie

 

Chyba jest to te pustkowie pod Drutarnią, które ma oznaczoną wysokość 274,2, ale mogę sie mylić ponieważ nie zapisałem współrzędnych z GPS'a (zaznaczyłem na czerwono)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego jeszcze coś tu pisze, skoro nie ma zainteresowania

 

Dodam tylko, że pogody wg ICM nie powinno być i jutro wieczorem będzie przechodził front atmosferyczny, przez nasze tereny.

 

Dziękuje wszystkim za zainteresowanie się tym tematem, a w szczególności tym, którzy wogóle nie odpisali. <_<

mgram1609.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.