Skocz do zawartości

Autostar Meade - podłączenie do kompa


Dudi3d

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z podłączeniem do komputera systemu Autostar firmy Meade. Posiadam refraktor DS-80 Bressera z właśnie takim systemem. Układ posiada jednak małą wadę. Otóż teleskop zamocowany jest na statywie z montażem azymutalnym. System Autostar kieruje dwoma silniczkami krokowymi na dwóch osiach. Problem w tym, że śledzenie jest niedokładne, często wyprzedza obserwowany obiekt. Na stronie Meade znalazłem nowe oprogramowanie do Autostar, lecz nie mam kabla do podłączenia z komputerem. Bardzo proszę o pomoc. Może jakiś schemat, albo ktoś ma taki kabel do sprzedania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie :)) Bardzo mi to pomogło. Nawet nie wiedziałem, że jest to takie proste.

Za to co zrobić, żeby mój Autostar prawidłowo śledził obiekty. Ustawiłem dosyć dokładnie współrzędne mojej miejscowości, lecz jednak powoli schodzi mi z "kursu". Robiłem test silniczków, kalibrację i wreszcie ustawiałem dokładnie dwa cele. Powiedzmy że Vegę i Arctura. Nie mam pojęcia co może być przyczyną. Chciałbym zrobić jakieś konkretne zdjęcia przez teleskop, lecz jest to wykluczone ze względu na minimalny ruch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lecz jest to wykluczone ze względu na minimalny ruch.

 

Co rozumiesz pod pojęciem minimalny ruch.

Obawiam się, że teleskop, który posiadasz specjalnie do robienia zdjęć się nie nadaje. Jacek ma LX-200 ja też mam LX-200 i u nas żadnego ruchu nie ma ale jest róznica w cenie tych teleskopów i Twojego niestety. Z tego co wiem to Twój autostar ma odnaleźć obiekt i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego, co pisali inni, chcialbym jeszcze dolaczyc:

-sprawdz, czy teleskop jest wypoziomowany

-upewnij sie, czy mocowania osi sa dobrze zakrecone (w moim ETX'ie jak cos za

slabo dokrece, naped sie sliska)

 

Jak robisz ten caly ilgnment, wybieraj gwaizdki na roznych wysokosciach i najlepiej, zeby byly maksymalnie oddalone od siebie (np. wschod/zachod).

Co do astrofoto, to najwyzej piggyback, bo w ognisku tego nie widze (chyba, ze webkamerka).

 

Co do kabla, zgadzam sie, ze to raczej nie jest przyczyna.

 

Zajrzyj na http://www.weasner.com/etx/archive/feedbac...ckMar03/ds.html (i do wczesnijszych archiwow)

Pozdrawiam,

Stan

 

PS.

Masz jakies sprawdzone info, ze te silniczki to krokowce? Jakos nie chce mi sie w to wierzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz

 

ETX zasilany jest z baterii ew. z akumulatora, więc o żadnych 60Hz nie może być mowy.

Podobny efekt uciekania obiektu udało mi się uzyskać gdy miałem źle ustawiony DST.

 

Pozdrowienia,

Czarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym problem, że statyw był dobrze wypoziomowany. Co do silniczków to nie jestem pewien czy są krokowe. Być może są to zwykłe napędy z przełożeniem ślimakowym. W każdym razie uważam, że efekt uciekania obiektu obserwowanego jest nie do przyjęcia. Zapewne jest to mój błąd. Niedawno dopiero pozwoliłem sobie po latach sprawić amatorski sprzęt do obserwacji nieba. Jeszcze się z tym sprzętem nie oswoiłem. W każdym razie jestem Wam bardzo wdzięczny za okazaną mi pomoc, i proszę o jakieś wskazówki, żebym mógł spędzić przyjemnie nadchodzące sierpniowe noce z Marsem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

od jakiegoś czasu bawię sie montażem altaz Meade z Autostarem. Parę uwag do dyskusji jaka sie toczy:

1) w montażu używane są silniki prądu stałego + przekładnie (mosiądz+poliamid),

2) w teleskopie DS-B80 istotne jest ustawienie tzw. home position (rura poziomo i dokładnie na północ),

3) istotne dla dokładności śledzenia są następujące funkcje autostara:

"train drive"

"calibrate motor"

"tracking rate"

Co poszczególne funkcje oznaczają - "go to" manual - albo

http://www.weasner.com/etx/autostar_info.html

to jest prawdziwa kopalnia informacji o Autostarze (można znaleźć tam również schematy kabelka #505 Autostar<->PC)

4) kabelek do komputera pozwala na upgrade firmware Autostara, ja upgradowalem swojego Autostara 495 do 497, opisy usunietych bledów (również śledzenia) na stronie wyżej wymienionej.

5) przy trybie altaz trzeba b. dokładnie ustawiać śledzony obiekt w środku pola widzenia (do błędów prowadzenia dochodzi rotacja pola),

6) warto wykorzystać funkcję "high precision",

7) każdy Autostar może pracować oprócz trybu altaz w trybie "polar mount" (paralaktycznym) - w przypadku teleskopu DS-B80 trzeba by troche zmodyfikowac montaz oraz "oszukac" setup Autostara podając jako teleskop jakiegoś ETXa - w tym trybie np. MTO11 z okularem 25mm (pow.~60) śledzi obiekty ok.30-40min,

8) fotografia - raczej tylko w trybie "polar mount", w trybie altaz to chyba tylko planety - nawet na piggy backu to kiszka.

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, mam już ten kabel, posiadam też program Astronomer's Control Panel. No i tyle, bo nie mogę się połączyć z Autostarem. Nie wiem czemu. Czy długość kabla ma jakieś znaczenie ? Mój ma 8 metrów. Jest to 4 żyłowy kabel telefoniczny linowy. Założyłem sobie elegancko końcóweczkę RJ-11 a na drugim końcu szeregowe łącze PIN 9 pod COMMa. No i co dalej ? Jak mam się połaczyć z Autostarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

no nie żałowałeś kabla :D ;D, jest to nieekranowana skrętka - no nie wiem czy nie za dlugi :-,

ACP ja osobiscie nie używam, korzystam z Cartes du Ciel, ale to nie ma problemu, chodzi tez ze SkyMapem, musisz wybrac tylko wlasciwego COMa z menu, i wybrany port nie moze byc obciążony (np. softem do synchronizacji danych z jakiegoś handhelda, czy komórki).

Ze strony:

http://www.meade.com/support/auto.html

możesz sciągnąć meadowski program ASU i na nim przetestować komunikację.

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.