Jump to content

Autostar Meade - podłączenie do kompa


Dudi3d
 Share

Recommended Posts

Mam problem z podłączeniem do komputera systemu Autostar firmy Meade. Posiadam refraktor DS-80 Bressera z właśnie takim systemem. Układ posiada jednak małą wadę. Otóż teleskop zamocowany jest na statywie z montażem azymutalnym. System Autostar kieruje dwoma silniczkami krokowymi na dwóch osiach. Problem w tym, że śledzenie jest niedokładne, często wyprzedza obserwowany obiekt. Na stronie Meade znalazłem nowe oprogramowanie do Autostar, lecz nie mam kabla do podłączenia z komputerem. Bardzo proszę o pomoc. Może jakiś schemat, albo ktoś ma taki kabel do sprzedania.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki wielkie :)) Bardzo mi to pomogło. Nawet nie wiedziałem, że jest to takie proste.

Za to co zrobić, żeby mój Autostar prawidłowo śledził obiekty. Ustawiłem dosyć dokładnie współrzędne mojej miejscowości, lecz jednak powoli schodzi mi z "kursu". Robiłem test silniczków, kalibrację i wreszcie ustawiałem dokładnie dwa cele. Powiedzmy że Vegę i Arctura. Nie mam pojęcia co może być przyczyną. Chciałbym zrobić jakieś konkretne zdjęcia przez teleskop, lecz jest to wykluczone ze względu na minimalny ruch.

Link to comment
Share on other sites

lecz jest to wykluczone ze względu na minimalny ruch.

 

Co rozumiesz pod pojęciem minimalny ruch.

Obawiam się, że teleskop, który posiadasz specjalnie do robienia zdjęć się nie nadaje. Jacek ma LX-200 ja też mam LX-200 i u nas żadnego ruchu nie ma ale jest róznica w cenie tych teleskopów i Twojego niestety. Z tego co wiem to Twój autostar ma odnaleźć obiekt i to wszystko.

Link to comment
Share on other sites

Do tego, co pisali inni, chcialbym jeszcze dolaczyc:

-sprawdz, czy teleskop jest wypoziomowany

-upewnij sie, czy mocowania osi sa dobrze zakrecone (w moim ETX'ie jak cos za

slabo dokrece, naped sie sliska)

 

Jak robisz ten caly ilgnment, wybieraj gwaizdki na roznych wysokosciach i najlepiej, zeby byly maksymalnie oddalone od siebie (np. wschod/zachod).

Co do astrofoto, to najwyzej piggyback, bo w ognisku tego nie widze (chyba, ze webkamerka).

 

Co do kabla, zgadzam sie, ze to raczej nie jest przyczyna.

 

Zajrzyj na http://www.weasner.com/etx/archive/feedbac...ckMar03/ds.html (i do wczesnijszych archiwow)

Pozdrawiam,

Stan

 

PS.

Masz jakies sprawdzone info, ze te silniczki to krokowce? Jakos nie chce mi sie w to wierzyc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Może to silniczki synchroniczne i przystosowane do amerykańskich 60 Hz i stąd ten problem uciekania obiektu po czasie ???

Link to comment
Share on other sites

Janusz

 

ETX zasilany jest z baterii ew. z akumulatora, więc o żadnych 60Hz nie może być mowy.

Podobny efekt uciekania obiektu udało mi się uzyskać gdy miałem źle ustawiony DST.

 

Pozdrowienia,

Czarek

Link to comment
Share on other sites

W tym problem, że statyw był dobrze wypoziomowany. Co do silniczków to nie jestem pewien czy są krokowe. Być może są to zwykłe napędy z przełożeniem ślimakowym. W każdym razie uważam, że efekt uciekania obiektu obserwowanego jest nie do przyjęcia. Zapewne jest to mój błąd. Niedawno dopiero pozwoliłem sobie po latach sprawić amatorski sprzęt do obserwacji nieba. Jeszcze się z tym sprzętem nie oswoiłem. W każdym razie jestem Wam bardzo wdzięczny za okazaną mi pomoc, i proszę o jakieś wskazówki, żebym mógł spędzić przyjemnie nadchodzące sierpniowe noce z Marsem.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam,

od jakiegoś czasu bawię sie montażem altaz Meade z Autostarem. Parę uwag do dyskusji jaka sie toczy:

1) w montażu używane są silniki prądu stałego + przekładnie (mosiądz+poliamid),

2) w teleskopie DS-B80 istotne jest ustawienie tzw. home position (rura poziomo i dokładnie na północ),

3) istotne dla dokładności śledzenia są następujące funkcje autostara:

"train drive"

"calibrate motor"

"tracking rate"

Co poszczególne funkcje oznaczają - "go to" manual - albo

http://www.weasner.com/etx/autostar_info.html

to jest prawdziwa kopalnia informacji o Autostarze (można znaleźć tam również schematy kabelka #505 Autostar<->PC)

4) kabelek do komputera pozwala na upgrade firmware Autostara, ja upgradowalem swojego Autostara 495 do 497, opisy usunietych bledów (również śledzenia) na stronie wyżej wymienionej.

5) przy trybie altaz trzeba b. dokładnie ustawiać śledzony obiekt w środku pola widzenia (do błędów prowadzenia dochodzi rotacja pola),

6) warto wykorzystać funkcję "high precision",

7) każdy Autostar może pracować oprócz trybu altaz w trybie "polar mount" (paralaktycznym) - w przypadku teleskopu DS-B80 trzeba by troche zmodyfikowac montaz oraz "oszukac" setup Autostara podając jako teleskop jakiegoś ETXa - w tym trybie np. MTO11 z okularem 25mm (pow.~60) śledzi obiekty ok.30-40min,

8) fotografia - raczej tylko w trybie "polar mount", w trybie altaz to chyba tylko planety - nawet na piggy backu to kiszka.

Pozdrawiam,

Jurek

Link to comment
Share on other sites

OK, mam już ten kabel, posiadam też program Astronomer's Control Panel. No i tyle, bo nie mogę się połączyć z Autostarem. Nie wiem czemu. Czy długość kabla ma jakieś znaczenie ? Mój ma 8 metrów. Jest to 4 żyłowy kabel telefoniczny linowy. Założyłem sobie elegancko końcóweczkę RJ-11 a na drugim końcu szeregowe łącze PIN 9 pod COMMa. No i co dalej ? Jak mam się połaczyć z Autostarem.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

no nie żałowałeś kabla :D ;D, jest to nieekranowana skrętka - no nie wiem czy nie za dlugi :-,

ACP ja osobiscie nie używam, korzystam z Cartes du Ciel, ale to nie ma problemu, chodzi tez ze SkyMapem, musisz wybrac tylko wlasciwego COMa z menu, i wybrany port nie moze byc obciążony (np. softem do synchronizacji danych z jakiegoś handhelda, czy komórki).

Ze strony:

http://www.meade.com/support/auto.html

możesz sciągnąć meadowski program ASU i na nim przetestować komunikację.

Pozdrawiam,

Jurek

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.