Skocz do zawartości

Zanieczyszczenie światłem


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj w Focusie widziałem taką małą mapkę Europy, na której było widać jakie obszary nieba są mocno, a jakie słabiej zanieczyszczone światłem wytwarzanym przez człowieka. Niestaty jest ona dość niedokładna. Czy widział ktoś może np. w internecie jakąś dokładniejszą mapkę tego typu? Bo mieszkam na wyspie Wolin i nie wiem zbytnio gdzie się wybrać na astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej będzie gdzieś na leśnej polanie pomiędzy Żółwinem a Wisełką. Ewentualnie niedaleko Warnowa, ale z pominięciem kierunku południowego i południowo-zachodniego (łuna od Szczecina).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga trochę się ładuje bo ma 11MB najlepiej ściągnąc do siebie i tam otworzyć.

 

Mam tylko modem i pieniądze ze ściągania 11MB wole raczej przeznaczyć na jakiś sprzęt :)

Czy mógłbyś wskazać jakąś konkretną wioseczkę gdzieś tam w Wielkopolsce gdzie są najlepsze warunki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Skrzypolu, sprawdziłem ten link:

http://www.teleskop.pl/index.htm

Nie ładuje się za wolno, bo nie wszystko się ściąga jednocześnie

Mapki podane przez Mirka daja dokładne namiary uczęszczanych miejsc.

Jednocześnie gratuluję Wielkopolskiej Grupie Miłośników Astronomii za umożliwienie bardzo iteresujacych spodkań pod gwieździstym niebem Puszczy Nadnoteckiej j Jezior pod Poznaniem przy Takahashi, Meade, Soligorze i Pegassusie 130/900.

Będziemy razem z Damianem ze Złotowa uczestniczyć w spotkaniach organizowanych przez Was jak tylko to będzie możliwe.

Naszym wkładem będo lornetki 20x60 na żurawiach porucznikowych a w najbliższym czasie refraktorek prawdopodobnie 120/1000 Sky-Watcher

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to mozliwe ale dopiero teraz dowiedziałem sie ze istnieje cos takiego jak strona WGMA. Panowie, ze swojej strony mogę jakoś pomoc w jej realizacji i rozbudowie.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to miala byc tajemnica ;) <żart>

 

Na razie wszystko jest w budowie.

Jak czegoś bedzie potrzeba, chętnie skorzystamy.

Przewrotnie odwróce pytanie: gdybys miał pomysł jak możesz pomóc to daj znać :)

 

@ndrew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Na starym forum znajdziesz fotkę Europa Nocą zamieszczoną kiedyś moimi ręcami a na stronach IDY znjadziesz też dokładniejsze mapy satelitarne skażenia światłem naszych okolic ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie można gdzieś na morzu postawić teleskopu, to by dopiero niebo było.

 

Ale można położyć się na pokładzie i przystawić do oczu lornetkę - poezja. Nie trzeba teleskopu. To, co dała mi BPC 20x60 na południowym Pacyfiku (zero cywilizacji), na zawsze chyba odcisnęło swoje piętno...

 

W naszych warunkach wystarczy wykorzystać nawet kilku- lub kilkunastogodzinny rejs do takiej Karlskrony, Helsinek, czy innej Kopenhagi. Tak przy okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając późno z pracy do domu o godz 21:30 dostałem sygnał od PiotraPe o tym, że rozstawia sprzęt w Kocieniu Wielkim koło Trzcianki - Newton 130/900 i aparacik z Rubinarem. Poprosił mnie abym, jak dojadę do domu, sprawdził mapy satelitarne z możliwymi zachmurzeniami. I tak zrobiłem , zapowiadały sie niewielkie przejścia chmurek o północy. Zapakowałem sprzet-żurawia jakąś mapkę i jazda na obserwacje. Żona zadzwoniła na kom. że coś zostawiłem no i zpowrotem po lornetke 5 km nadrobiłem. Ale by było jakbym dojechał 45 km bez lornetki 7x50 ale za to z żurawiem.

Tu przestroga- pilnujcie aby zabrać potrzebne rzeczy!

Dojechałem bez problemu na miejsce akcji. Piotr juz tam był.

Po rozstawieniu sprzetu na rozgrzewkę:

M13 gromada kulista w Herkulesie.

M27 w Łabędziu Nie widziałem ; słabo się starałem

M57- w Lutni nie widziałem.

Albireo w Łabędziu nie dało rady rozdzielić

C 399 - Wieszaczek w Lisku piękny okaz lornetkowy.

M51 w Psach Gończych, pod ogonem wielkiej Niedźwiedzicy nie potrafiłem dostrzec (może było za jasno)

I wtedy się zaczęło ze Strzelcem.

Na poczatek Piotr wytłumaczył mi jak czyta na niebie ten gwiazdozbiór.

Ja nigdy wcześniej nie interesowałem się Strzelcem bo wydawał mi się za nisko nad horyzontem.

Piotr ustawił mi żurawia z lornetką na obszar po prawej stronie Strzelca.

I tu objawiła się kolejna zaleta tego wynalazku p. Poruczki. Piotr przy bardzo wysokim wzroście dosyć wygodnie ustawiał lornetkę ( statyw podniesiony do góry na maksa).

Jednocześnie mógł opuścić na moją wysokość (nie jestem za wysoki -173 cm).

Na zmianę mogliśmy napatrzeć się przez lornetkę.

Piersze światło w Strzelcu dała:

M8 mgławica gazowa Laguna piękna choć na poczatku słabo widoczna.

Piotr zasadził sie ddziś na nią ze swoim Rubinarem.

Czekam z niecierpliwością na FOTKI, ciekawe jak wyjdą bo mamy przecież teraz Białe Noce 26 czerwiec.

Po ukazaniu mi M8 Piotr zostawił mnie i przyssał do swojego Pegasusa 130/900 do fotografowania nieba.

Ja rozglądałem się po Strzelcu i nic niestety nie widziałem.

Byłem nieprzygotowany. Nie lubię być taki zielony. Skorzystałem więc z map kolegi i jego czerwonej latarki aby namierzyć pozostałe M-ki.

J wtedy się zaczeło:

Po M8 złapałem M20 Trójlistna Kończyna Trifid mgławica dufuzyjna.

Nauczyłem się patrzeć przez lornetkę na M-ki no i trochę się bardziej ściemniło po 24:00.

Nastepne do odstrzału:

M 21 gromada otwarta.

M 22 gromada kulista

M 24 gromada otwarta jedyna w której widziałem pojedyncze gwiazdy.

M 25 nie widziałem przez lornetke bo źle szukałem t.j. za blisko M24. Za to bardzo dobrze widoczna w Newtonie 130 PiotraPe.

M 28 chyba nie widziałem (pamięć zawodzi).

M 23 gromada otwarta widziałem

M 16- mgławica Orzeł i M 17 mgławica gazowa Omega w jednym polu widzenia lornetki (7.1 stopnia).

Po godzinie ponownie starałem się je zobaczyć bo nie mogłem uwierzyć że widać.

I ponownie pozytywne zaskoczenie widać je bez problemu.

M18 gromada otwarta.

Poszukałem też Dzikiej Kaczki M11 w Tarczy Sobieskiego (zaraz nad Strzelcem) widać podobnie jak M 13.

Zaliczyłem M31 w Andromedzie już dobrze widać po 01 w nocy.

Także zawsze piękne h-chi NGC 869/884 już można się ponownie nasycać.

Potem pooglądałem sobie na luzie gwiazdozbiory letnie bo mam zaległości.

Łabędź, Herkules, Korona Północna,Tarcza Sobieskiego słabo widoczna, Strzała, Lutnia z niebieską Wegą, Strzelec oczywiście, Orzeł, Delfin i pare innych mniej okazałych.

Przez 2.5 godziny przeleciały 2 meteory od strony Łabędzia i Lutni w kierunku Tarczy Sobieskiego bardzo słabo widoczne.

Satelity prawie się zderzały w polu widzenia lornetki ale zaśmiecony kosmos.

Gołym okiem widać tylko najjaśniejsze dopiero w lornetce widać ten korek na orbicie.

Na koniec zajeliśmy się Marsem przy pomocu Newtona oczywiście.

Widoczna czapa ledwo ale widoczna bo tarczka pływała w atmosferze o godz.02 w nocy.

Ja widziałem jeszcze takie struktury powierzchni przypominajace literkę F duże pisane.

Później sprawdziłem w domu i faktycznie miałem prawo coś takiego zobaczyć.

Po 02 w nocy musiałem uciekać do Piły bo rano o 06 do pracy miałem wstać.

Wracajac podziwiałem Łunę wschodzacego Słońca z poczatku czeroną, potem czerwononiebieską.

Oczywiscie zaspałem wstałem o 07 zmęczony ale zadowolony.

To była udana noc, dzięki PiotrowiPe z WGMA http://www.teleskop.pl/index.htm , mojej lornetce na żurawiu i telefonowi komórkowemu, na który dostałem sygnał o Nocnym Polowaniu.

Dzis mam dostac lornetkę BPC 20x60 ale będzie jatka.

Moze jeszcze dzis albo w sobotę zapoluje jeszcze raz na Strzelca i inne, których nie mogłem dostrzec M-ki, ale juz tym razem przygotowany mapki i te sprawy.

 

Uczestnicy:

Piotr Perczak Pegasus 130/900 +Rubinar.

Adam Gajewski lornetka 7x50 na żurawiu Pana Poruczki.

Noc z 26/27 czerwca 2003.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Adamie, podałeś taki jadłospis, że ho ho :)

Ja wybieram się pod namiot z rodzinką i to w takie dość ciemne tereny i wiele sobie po nockach obiecuję. Zabieram oczywiście swojego żurawia i moją 20x60. Uwzględniając Twoje uwagi o przygotowaniu się, będę musiał na całe 2 tygodnie mapek nadrukować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto się przygotować.

Ja wykorzystałem mapki Piotra.

Znalazłem na zywca wszystko co miał na tych mapkach.

Ale mam wrażenie że mi cos uciekło. Tak jest ze sciąganiem od kolegi. Jak bym sm robił sciagi to bym sie wiecej nauczył. Mam tyły z letniego nieba.

Bez dokładnych mapek takich skupisk M-ek jak w Strzelcu, Pannie czy Warkoczu Bereniki nie rozgryziesz. A prawie wszystko mozna znaleźć lornetka 7x50.

Jak sprawdziłem w domy co widziałem to byłem w szoku.

No niestety( i tu do młodych adeptów nocnych obserwacji) nie widac tego orła, omegi, laguny, kończyny jak na fotach z internetu. To są mgiełki w lornetce ale ja byłem szcześliwy, ze je namierzyłem. A Piotrek robił FOTY i życze mu powodzenia z tą laguną M8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkładam ten temat jeszcze w zaśmiecanie światłem.

Ale są tu mozliwości obserwacji z balkonu w dość jasnym mieście.

 

W piątek po powrocie z pracy zastałem Zawiadomienie o nadejściu paczki pocztowej z możliwością odbioru dopiero w poniedziałek. Nie będę opisywał szczegółów akcji. W skrócie siedziałem na poczcie do 20:30 (zamknięta była od po 20:00) dopóki nie dostarczyli mi paczki a w niej lornetek 2 szt. BPC 20x60. Dzięki uprzejmości tylko jednej z Pań.

Od razu przetestowałem sprzęt jeszcze przy świetle dziennym z balkonu.

Pierwszy kontakt

Zalety:

1. Jest solidny pokrowiec z dwoma paskami

2. Solidne wykonanie bryły lornetki

3. Pięknie wyglądająca optyka, bez skaz bąbli i zarysowań.

4. W zestawie jakieś dodatkowe filterki, prawie żółte, jeszcze nie wiem, do czego.

5. Nie jest za ciężka, ale to nie plastiki.

Wady:

1.Mechanizm okularów (wyciąg) za luźno pracuje.

2.Ten sam mechanizm nie równo pracuje.

3. Łatwa utrata ostrości, ciągle trzeba poprawiać (w dzień)

4. Duża koma po brzegach, użyteczne 2/3 pola w centrum.

5. Słychać lekkie zgrzytanie, czasem przy przestawianiu ostrości.

6. Rozstaw kątowy lornetki, różne opory (luzy) w dwóch lornetkach.

 

Podsumowując:

Wyciąg okularowy jest o klasę gorszy od całej lornetki.

W porównaniu z moja japońską 7x50 to duża różnica klas wykonania.

 

Testy nocne z balkonu, miasto 80 tyś.

 

Po powrocie z Kocienia Wielkiego i ciemnego nieba postanowiłem przetestować te same widoki, co posługując się lornetką 7x50 wcześniej. Ale z balkonu mojego mieszkania w kierunku południowym.

Tu zaskoczenie bardzo miłe, widać w wszystkie M-ki w Strzelcu, znalazłem tez tą brakującą mi M28.

M8 laguna z wyraźną mgławicą jak M42 w Orionie.

Różnica miedzy 7x50 i BPC 20x60 polegała na tym, że w gromady otwarte widać już nie jako mgiełki, ale już oddzielne gwiazdy są wyraźnie widoczne.

Dodatkowo poszukałem M2 &#8211;g. Kulistą i M15 g.k

Skierowałem lornetkę BPC na M27 iiiii widać wyraźnie Hantle, to dla mnie rewelacja.

Żałowałem, ze nie widać z balkonu M57, bo bym się chętnie przekonał czy widać.

Zaryzykowałem poszukiwania i dzięki mapkom komputerowym odnalazłem pierwszy raz w życiu planetoidę Vestę w Pannie 6,4 mag.

Pokusiłem się o Urana 5.7 mag i znalazłem 3.5 Stopnia nad Marsem.

Tak długo się nasycałem widokami, ze zrobiło się widno i nic prócz Mrsa nie było widać.

Mars z widoczną tarczka wydawał się za jasny dla tej lornetki.Troche się rozłaziły promienie, ale 3 Marsów nie widziałem, to chyba lornetka jest dobrze skolimowana przez pana J. Poruczkę.

Polecam ten sprzęt wszystkim miłośnikom astronomii. Zamiast małych teleskopów, które są trudniejsze w obsłudze i dają ciemniejsze obrazy.

Jestem tą lornetką zachwycony mimo jej kilku małych wad.

 

AG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.