Skocz do zawartości

Jowisz, Wenus i Księżyc


Krzysztof z Bagien

Rekomendowane odpowiedzi

Jowisz, Wenus, Mars i Saturn są już od jakiegoś czasu ładnie widoczne nad ranem i układają się w jednej linii, pokazując przebieg ekliptyki. Są niestety dość nisko nad horyzontem i szybko giną w blasku wschodzącego Słońca. Jowisz i Wenus są obecnie całkiem blisko siebie i ciągle się zbliżają, a 1 maja będą oddalone tylko o 20 minut.

W środę (27.04.2022) odległość między nimi wynosiła jeszcze ok. 3,5 stopnia, ale dołączył do nich cienki sierp Księżyca.

 

Wyglądało to tak:

1.thumb.png.c149cf0f6789ca145a597db0ff709cf3.png

[EOS600D + Jupiter 37A 135mm]

 

Chciałem nagrać timelapse'a, jak wychodzą po kolei zza horyzontu, ale się nie udało, bo po pierwsze nad horyzontem były chmury, a po drugie nie poszło mi z ustawieniem interwałometru w aparacie :P

 

Zrobiłem więc fotki poszczególnych obiektów i złożyłem je razem z zachowaniem skali i odległości. Niestety nie mogę tu wrzucić tak dużego obrazka (bo ciągle są problemy z wrzucaniem dużych plików, a z metrowej ogniskowej, po zmniejszeniu całości dwa razy, wyszło coś koło 17.000x14.000 pikseli :D), wrzucam więc tylko pojedyncze foty:

 

Jowisz - mocno bez szału, ale załapały się dwa księżyce (a w ogóle nie liczyłem na to, że będzie je widać, bo było już całkiem jasno) - od lewej Europa i Io. Kalisto nie weszła w kadr (była bardziej z prawej, zaraz za krawędzią), a Ganimedes akurat był w cieniu planety:

jowisz.png.a1b14cf1480e522118f323f00b4949db.png

 

Wenus - jak to Wenus, jasna i jednolita, no ale widać fazę:

wenus.png.c4467a3db688416c3a2925678a9b683b.png

 

Księżyc wyszedł nawet całkiem przyzwoicie, biorąc pod uwagę to, że nagrywałem go tak nisko:

1646194100_ksiyc.thumb.png.e8c40f482db357c20e343859fbf8aa8f.png

[trzy powyższe fotki: SW 200/1000 + ASI462MC + Astronomik ProPlanet 742nm; Księżyc zmniejszony dwukrotnie]

 

 

 

 

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.