Skocz do zawartości

Nieprzyjemny wypadek


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Prawda jest taka, że jak się czegoś nie wie to się traci.

 

W sobotę w Jarosławiu mniej więcej co godzinę przechodziła burza. W czasie silnych wyładowań staram się odłączyć od sieci niektóre urządzenia elektryczne, gdyż prąd do domu mam doprowadzony linią napowietrzną (ostatni rok).

Niestety nie odłączałem komputera od linii telefonicznej i stało się. Po bardzo silnym wyładowaniu, mimo że miałem wyłączony komputer padł mi modem. Paradoksalnie w czasie tej burzy były tylko dwa wyładowania i to pierwsze bardzo silne kompletnie mnie zaskoczyło.

 

W instrukcji nowego modemu wyczytałem, że zalecane są specjalne zabezbieczenia przepięciowe chroniące przed skutkami wyładowań.

Ja mam zabezpieczenie przepięciowe, ale tylko od strony sieci energetycznej. Chyba będę musiał sobie teraz sprawić drugie od strony modemu. Czy wiecie ile coś takiego kosztuje?

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu też spaliłem modem w ten sam sposób - może troszkę bardziej efekciarsko. Nie było mnie wtedy w domu, ale moja żonka rozmawiała przez telefon stojąc przy oknie i patrząc na deszcz i pioruny. Nagle tuż za oknem (na balkonie) pojawiła się cyt. "taka pomarańczowa kulka i ona wybuchła" koniec cytatu. Małgoneta przeraziła się strasznie, a mi, jak to opowiadała ciarki chodziły po plecach... Komputer też był wyłączony - nie odpowiadał potem na próby włączenia. Ten modem, z takim odpryskiem na kości Rockwella trzymam na pamiątkę. Chłopaki w "komputerowym" mówili, że taka przelotka przeciw przepięciowa kosztuje ok. 30 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Bielack:

 

musze Ci powiedzieć, że miała szczęście (chyba że to był telefon bezprzewodowy), naprawde dużo ludzi ginie w czasie rozmowy telefonicznej podczas burzy, iskra że tak ujmę ładuje wtedy centralnie w mózg....

 

a więc ostrożnie !

 

ps. ja jak tylko widze nadchodząca burze to w autko i w teren robić zdjęcia :)

 

moje ulubione z tego roku:

burza05_05_03.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to mam kilka tanich modemów zew. 56k zostało mi z wyprzedaży w firmie - warto . Napisz to wyślę Ci szczegóły.

 

Dzięki za propozycję, ale skoro mam już założony nowy wewnętrzny to zaczekam do następnej burzy ;)

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Cytat:Nagle tuż za oknem (na balkonie) pojawiła się cyt. "taka pomarańczowa kulka i ona wybuchła" koniec cytatu. Małgoneta przeraziła się strasznie, a mi, jak to opowiadała ciarki chodziły po plecach...

To widziała sporadyczny u nas klasyczny piorun kulisty i jego wybuch, dobrze że był mały bo poleciało by szkło okienne od wybuchu większej sztuki i były by poważniejsze szkody w sprzęcie elektronicznym w okolicy.

Na dzisiejszą noc zapowiadają intensywne burze, może ktoś jeszcze podobne pioruny kuliste zaobserwuje 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc ostrożnie !

s. ja jak tylko widze nadchodząca burze to w autko i w teren robić zdjęcia :)

Hej, mam nadzieję, że te zdjęcia robisz z auta - najbezpieczniejszego miejsca podczas burzy. A swoją drogą to jakich czasów i materiałów używałeś przy tym zdjęciu? Cyferka czy analog?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyferka - już żadna rewelacja Olympus E20

 

ISO 160 czas ekspozycji 1 minuta - tutaj burza była jeszcze daleko - spokojnie można było fotografować...

 

tutaj chwile później spadł grad wielkości piłeczek do ping-ponga :)

 

burza02_01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowne dzieki za link z burzami.

Nawet sie ten jeden koło pily zgadza.

Faktycznie był jeden.

Zarąbiasty link.

Choc kiedyś na nim byłem, ale zapomniałem.

Piotrek dzięki i jak tam z obserwacjami we środe będzie przy takiej pogodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.