Skocz do zawartości

Mikroskopowa nasadka binocularowa PZO i okulary 1,25" do Maka 127


kompas

Rekomendowane odpowiedzi

Pokażę jak przystosować taką nasadkę zarówno do okularów mikroskopowych jak i astronomicznych 1,25".

Potrzebne będą:
1) nasadka PZO z usuniętą soczewką ujemną na wlocie
2) kątówka Amiciego 1,25" 
3) kawałek rurki aluminiowej 50x5
4) adapter 1,25" na 2"  
5) dwa adaptery 23,2mm na 1,25"
6) no i jakaś parka okularów ,

ja użyłem Svbony 23mm 62*, widać  wtedy cały Księżyc w perygeum 10*nad horyzontem,

na styk w apogeum pojawi się ta pożądana czarna obwódka. Służy mi ona głównie do Księżyca i obserwacji dziennych,

widok z balkonu mam dosyć rozległy. Z narzędzi niezbędny będzie tylko gwintownik M3-M4 i odpowiednie wiertło.

I jeszcze jedno: nosek od kątówki dobrzeby było nawiercić by by to całe ustrojstwo pewnie się trzymało.

Adaptery można zakupić na AliExpress.

IMG-8127.jpg

IMG-8128.jpg

IMG-8133.jpg

IMG-8134.jpg

IMG-8138.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

       Też używam nasadki mikroskopowej ale zeissa z makiem. Dorobiłem przejściówkę która jest wkręcona bezpośrednio do nasadki i potem prosto do kątówki.

        Przystosowałem okulary astronomiczne, zwykłe kitowce 25mm odkręcając oryginalne tulejki i dotoczyłem na wymiar pasujące do nasadki mikroskopowej. Działają elegancko. W kitowcach  mieści się cały księżyc, jest mała winieta ale nie przeszkadza w obserwacjach. Pozdrawiam 

IMG_20220715_232647.jpg

IMG_20220715_232628.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dobre rozwiązanie,(.  myślałem nawet nad takim) jeżeli mamy dostęp do tokarki ja nie mam, więc poszedłem na łatwiznę, a jak u Ciebie z powiększeniem, u mne źrenica wyjściowa wynosi 1,3 mm więc będzie to jakieś90x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

         Z nasadką używam okulary mikroskopowe 23mm pzo 10xS, 12xO i 17xO i tych kitowych 25mm.

         Gdzieś tam wyczytałem że ogniskową okularów dla nasadek mikroskopowych  obliczamy dzieląc 240 przez oznaczenie na okularze.               Wychodzą więc ogniskowe odpowiednio 24mm, 20mm, 14mm. 

         Na sąsiednim forum znalazłem wyliczenia dla maka 127 jaka wychodzi ogniskowa i :

1500mm- kątówka 1.25

1800mm-katówka 2

2100mm-kątówka 1.25 + bino

2400mm-kątówka 2+ bino

         Kiedyś próbowałem zmierzyć żrenice ale poległem, nie były to dokładne i miarodajne  pomiary. Według tych wyliczeń wychodzi u mnie powiększenie w maku 127 dla okularu 25 mm z 1.25 kątówka 84x.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kompas napisał:

To są bardzo dobre okulary o polu własnym 44* też mam takie   dzielimy 240 przez krotność okularów to tylko  w okularach rosyjskich wszędzie indziej tą liczbą będzie 250   jest to odległość dobrego widzenia

A wiesz może jakie pole mają okulary mikroskopowe 10xSK? Wiem że są to okulary szerokokątne....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czegoś takiego szukałem. Bino DIY, cena oryginalnego  mnie odstrasza a tutaj widzę potencjał na majsterkowanie (i na zaoszczędzenie kilku papierków) jednym słowem bomba.  Też postaram się coś skonstruować, w miarę możliwości. Dziękuję za inspirację do działania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, K9J napisał:

Właśnie czegoś takiego szukałem. Bino DIY, cena oryginalnego  mnie odstrasza a tutaj widzę potencjał na majsterkowanie (i na zaoszczędzenie kilku papierków) jednym słowem bomba.  Też postaram się coś skonstruować, w miarę możliwości. Dziękuję za inspirację do działania ?

Hej. Jak trafi się tobie dobry egzemplarz nasadki mikroskopowej to są super, ale według mnie tylko do układu słonecznego. Jak planujesz na głębokie niebo popatrzeć to celuj w dobre bino astronomiczne i porządne okulary. Pozdrawiam.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.