Skocz do zawartości

chce profesjonalnie zkolimować telpa


Gość ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ignisdei

Witajcie może to nie dokładnie na temat jednak w dalszym ciągu mam kłopoty z syntą, sapędziłem juz ładnych pare godzin nad kolimacją, zastosowałem sie do rad użytkoników forum widok lusteka w wyciągu i na rozognikowanej gwieździe wydaje się być w środku pająka i rury, robię tulejki kilimacyjne z dziurkami , a obraz małych obiektów i tak jest iskrzący ...zapytuje zatem grzecznie o firme zajmującą się m.in.własnie kolimacją profesjonalną - w Poznaniu i okolicach bo niestety w internecie nie mogłem nic znaleźć.. chcę przyjechać zostawić tube i wiedzieć że bedzie zrobione tak że więcej nie będę musiął tego kolimować. Proszę o oferty na prv łacznie z specyfikacją cenową. ..Pozdr Robert

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jasny teleskop F5 lustro 130 mm. W malym lustrze obraz jest ciemniejszy i gwiazdki sa bardziej punktowe . Im wieksze lustro tym jasniejsze gwaizdki i tym bardziej dają po oczach i iskrzą - tzw. szpilki dyfrakcyjne , zależne od konstrukcji pająka . Dotyczy o obrazu w centralnym polu obserwacji . Z boków widoczna juz jest koma i tam nigdy bez specjalnego korektora nie uzyskasz punktowych obrazów . Zrób sobie z tektury przyslony - np. 9cm , 11 cm srednicy otwory . Nałóż na obiektyw i zobacz czy nie masz lepszego obrazu . Lustro F5 jest dobre do obiektów glebokiego nieba . Do planet im wieksza ogniskowa tym lepiej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jasny teleskop F5 lustro 130 mm. W malym lustrze obraz jest ciemniejszy i gwiazdki sa bardziej punktowe . Im wieksze lustro tym jasniejsze gwaizdki i tym bardziej dają po oczach i iskrzą - tzw. szpilki dyfrakcyjne , zależne od konstrukcji pająka . Dotyczy o obrazu w centralnym polu obserwacji . Z boków widoczna juz jest koma i tam nigdy bez specjalnego korektora nie uzyskasz punktowych obrazów .  Zrób sobie z tektury przyslony - np. 9cm , 11 cm srednicy otwory . Nałóż na obiektyw  i zobacz czy nie masz lepszego obrazu . Lustro F5 jest dobre do obiektów glebokiego nieba . Do planet im wieksza ogniskowa tym lepiej .

zbiq to nie to, mam dekiel z dziurką nakładam go obraz oczywiście ciemnieje o jakies 50 % pasy na Jowiszu robia sie ciut wyraźniejsze a gwiazdy - iskierki ..Wiec mysle że to sprawa kolimacji chyba że zakrycie wylotu tubusa deklem z dziurką daje inny efekt niz zakrycie lustra gł. tekturą a jeśli tak to dla czego... :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbiq to nie to, mam dekiel z dziurką nakładam go obraz oczywiście ciemnieje o jakies 50 % pasy na Jowiszu robia sie ciut wyraźniejsze a gwiazdy - iskierki ..Wiec mysle że to sprawa kolimacji chyba że zakrycie wylotu tubusa deklem z dziurką daje inny efekt niz zakrycie lustra gł. tekturą  a jeśli tak to dla czego... :Salut:

aha jeszcze jedno jasne obiekty przy choryzoncie zachowują sie jak rozlana rtęć falują rozlewają tworzą się jakby kule świetlne które się ze sobą łączą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W innym poscie chyba Hamal napisał Ci ,ze to co widzisz zalezy bardzo od warunkow atmosferycznych . Najlepiej jak jest mrozno . Przy choryzoncie promien swiatla przechodzi przez najgrubsza warstwe atmosfery i zawsze bedzie gorzej czasem tragicznie . Jowisz juz jest nisko i jest duzo mniej wyrazny . Dla mojego teleskopu pow ok 100 to max dla w miare wyraznego obrau , gdy wczesniej ok 200 . Nawet myslalem ,ze okular popsul sie . Zdarzaja sie czasem dobre do obserwacji noce i wtedy popatrz . Jasnych gwiazd jako punkty nie zobaczysz . Zabacz zdjecia w dziale foto i te troche zamazane z malym kontrastem to teraz tak widac w najlepszym wypadku . Poczekaj na lepsze warunki atmosferyczne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha jeszcze jedno jasne obiekty przy choryzoncie zachowują sie jak rozlana rtęć falują rozlewają  tworzą się jakby kule świetlne  które się ze sobą łączą...

To co widziałeś to właśnie bardzo kiepski seeing ,turbulencje od ciepłych budynków ,miast czy rozgrzanych za dnia terenów tworzą właśnie taki efekt.

Poza tym atmosfera jest niejednorodna temeraturowo ,tworzą się w niej tzw. szoczewki cieplne a im bliżej horyzontu tym masz ich więcej.

Użyj mniejszego powiększenia lub poczekaj aż obiekty będą wyżej.

 

ps.

A co od kolimacji to może znajdziesię ktoś chętny z forum aby Ci pokazać jak się wykonuje.

Przejrzyj kto jest z tamtych okolic i zapytaj się np. na PW. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ruszaj lustra . Przyslona pelni b.podobną funkcje , a latwo mozna ja wymienic .

Musisz poczekac na wlasciwe warunki .

W/g nmie 130 mm ;ustro F5 daje za jasny obraz Jowisza aby mozna bylo dpatrywac sie szczegulów . Mam 135 /1300 czyli przy tym samym okularze masz ok 4 razy jasniejszy obraz . 2x mniejsze powiekszenie daje 4 razy jasniejszy obraz . Moze jakis szary filtr albo przyslona . poczekaj na dobre warunki i teleskop pokaze co potrafi . Teraz to i 100 x moze byc za duzo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.