Skocz do zawartości

Poradzcie


J@cek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam mały problem postanowięłm kupić Celesterona C8-N na CG-5 uzbierałęm 4 tyś te cacko kosztuje 2,5 tyś czyli zostało mi jeszcze 1,5 tyś no i za tą kfotę zamierzam kupic jeszcze okularki. No wlaśnie no i co do okularków nie wiem jakie wybraćw, założyłem sobie ze tak do planetek kupie sobie 2 (jeden leprzy a drugi średni ...mówiąc o leprzym myśle o kwoice ok. 400zł a o średnim o cenie ok. 200zł) no i tak samo by było do ds(długo ogniskowych) też jeden leprzy drugi średni (tak jak w krótko ogniskowych) no i jeszcze zostały by mi średnio ogniskowe tutaj chciał bym kupić też 2 z tym ze średniej klasy cnowej ok 200zł. no i do tego misz maszu chciałbym dożucić jakieś filtry :rolleyes:

 

 

Sam szperając po necie wybrałem kilka okularków np. do planet to Vixen LV 6mm, a do ds.. WO SWAN 33mmco sądzicie o tych ?? jakie jeszcze mi poradzicie w sumie chcial bym mieć 4/6 oklarków cena max do 1800zł (jeżeli chodzi o okulary i filtry..)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astro-forum.org/Forum/index.php?download=96 tu znajdziesz okular dlugoogniskowy

http://astro-forum.org/Forum/index.php?download=95 tu barlowa

http://astro-forum.org/Forum/index.php?download=90 tu okular planetarny

http://astro-forum.org/Forum/index.php?download=86 a tu testy roznorakich okularkow.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. filtry najlepiej oblookac samemu. Przrekop forum ze slowem kluczowym "filtr" w tematach watkow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może jeszcze pomyśl nad zoomkiem, np. tym: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...31839bfcbc045db

 

miałem okazję pare dni temu w DO przez prawie 2 godziny, dokładnie, na tym sprzęcie co masz, ogladać i wybierać okulary (dla kolegi), vixena LV - od zoomka, poprzez prawie wszystkie zakresy ogniskowej + kombinacje barlowa - od najtańszego Celestrona, poprzez deluxe Vixena, do apo Baadera, a była to, prawdziwa uczta dla oczu :rolleyes:,

a skończyło się ta tym, że wybór padł właśnie na zoomka + barlow baadera

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zoomik-fajnie, ale pole w zoomiku - niefajnie... <_<

 

no właśnie tez tak myślał, dopuki nie spojrzał, bo nie wierzył (w opisy):

 

lv 7mm - pole 45°

lv 9mm - pole 50°

lv 25mm - pole 50°

 

lv 8-24mm - pole 40° - na 8mm

lv 8-24mm - pole 60° !! - na 24mm

 

i tak naprawdę widać (oczywiście, moim amatorskim, sflaczałym już okiem) :rolleyes:

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba troszke na odwrót (dla LV zoom) :

pole 60°- przy nastawie 8mm

pole 40° - przy nastawie 24mm (co przy tej ogniskowej nie jest zbyt dobrą wartością). Co nie zmienia faktu, że zoom to bardzo dobry okular szczególnie do zastosowań planetarnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas, zainteresował mnie ten zoom Vixena. Jak będziesz po dokładnych oględzinach to skrobnij coś więcej na ten temat. Może ktoś inny ma jakieś doświadczenia z tym okularem? Jak w porównaniu z wersjami stałoogniskowymi? Pozdro

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas nastawiania zooma na 24mm pole zdecydowanie się zawęża (przy 24mm wydaje się tak jakbyś patrzył w studnię). Przy nastawie 8mm pole jest zdecydowanie większe i nie ma już tego "klaustrofobicznego" wrażenia. Ogólnie LV zoom to moim zdaniem bardzo dobry okular jednak trzeba się niestety liczyć z pewnymi jego wadami : małe pole przy 24mm, lekkie odblaski przy jasnych obiektach. No i w związku z tym, nie jest to za dobry sprzęcik do DS (tu liczy się pole). Do planet natomiast jest bardzo dobry i tu nie ma żadnych wątpliwości. Poza tym ten okularek może dobrze służyć jako "poszukiwacz obiektów" ze względu na zmienno ogniskowość.

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba Molo, masz rację, a mnie się jakaś zaćma na oczy rzuciła, ale dane przepisałem ze strony DO,

a chyba jednak rzeczywiście zoom odjeżdża w mniejsze pole tak gdzieś od 18 do tych 24 mm, lecz studnią bym tego raczej nie nazwał,

za dużo naraz szkieł było, a zapewne jeszcze emocje (tyle dobra naraz, w rękach trzymać :szczerbaty:), cholernie wiało, a to wszystko doprowadziło do tego, ze mnie sie już pomerdało, co, przez co widziałem, ale i tak, wybór był chyba jednak najlepszy, z tego co pamietam. Z drugiej strony całkiem możliwe, że również z tego powodu, że ten zoom spokojnie zastępuje (oczywiście moim skromnym zdaniem), conajmniej ze 3 stałe okulary, będac jednocześnie dobre ponad 2 razy od nich tańszy.

no i jeszcze, ta wygoda braku przekładania okularów w wyciąg, fakt, że jednak jest drobny feler, że przy zmianie ogniskowej, zoomka trza trochę doostrzyć, ale to nie jest już takie kłopotliwe jak ciągłe przekładanie okularów.

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas nastawiania zooma na 24mm pole zdecydowanie się zawęża (przy 24mm wydaje się tak jakbyś patrzył w studnię). Przy nastawie 8mm pole jest zdecydowanie większe i nie ma już tego "klaustrofobicznego" wrażenia. Ogólnie LV zoom to moim zdaniem bardzo dobry okular jednak trzeba się niestety liczyć z pewnymi jego wadami : małe pole przy 24mm, lekkie odblaski przy jasnych obiektach. No i w związku z tym, nie jest  to za dobry sprzęcik do DS (tu liczy się pole). Do planet natomiast jest bardzo dobry i tu nie ma żadnych wątpliwości. Poza tym ten okularek może dobrze służyć jako "poszukiwacz obiektów" ze względu na zmienno ogniskowość.

 

Pozdrawiam  :Salut:

To jest tak troche jak pisze Molo. Miałem kiedyś Soligora i Vixena i jest to dokładnie to samo. Zoomik to fajny okularek ale nie zastąpi dobrych okularów stałoogniskowych. Zresztą była już kiedyś obszerna dyskusja na temat zoomików...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.