Jump to content

Pawlik

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,018
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

150 Good

About Pawlik

 • Rank
  Arktur

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Biłgoraj
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky Watcher 14" GoTo, Daystar Quark, Coronado PST

Recent Profile Visitors

2,584 profile views
 1. sytuacja świetnie opisująca moją sytuację podczas tranzytu
 2. Pozycja 1 sprzedana. Pozycja 4 w trakcie sprzedaży. Pozycja 2 i 3 - aktualne. pzdr, Paweł.
 3. Na sprzedaż: 1. Okular William Optics 20mm, 66st. Stan optyki oceniam na b. dobry. Muszla oczna w dwóch miejscach delikatnie przecięta (widoczne na foto), nie wpływa to na komfort obserwacji. W komplecie zatyczki. 99 zł + koszt przesyłki. 2. Barlow GSO 2x 1.25", stan optyki b. dobry. 49 zł + koszt przesyłki. 3. Przedłużka tulei nasadki kątowej 2", z gwintem filtrowym, długość 60mm. 39 zł + koszt przesyłki. 4. Złączka do podłączenia Coronado PST do wyciągu 2". Złączka niezbędna do podłączenia "black box" PST do większego teleskopu. 25 zł + koszt przesyłki. pozdrawiam, Paweł.
 4. Używam takiej tylko w wersji 14" https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5110_Astrozap-Streulichtschutz-Skywatcher-Skyliner-10--Flextube-Dobso.html Pasuje idealnie i nic nie wpada w światło lustra.
 5. Pewnie fabrycznie został słabo zamontowany, kwestia czasu i odpadł. Od kiedy Meade/Coronado przeniosło produkcję do Meksyku odbiło się to na jakości a szczególnie na kontroli jakości. Gdybyś odesłał teleskop do reklamacji, nie ważne czy poważną wadą czy z taką błahostką jak ten szukacz, czekałbyś na załatwienie sprawy pewnie 2-3 miesiące.
 6. Szukacza w PST się nie justuje. W środku jest mały pryzmat który kieruje światło do okienka na górze. Pewnie się odczepił, naprawa jest prosta. Odkręcić boczny panel i wcisnąć z pryzmat na swoje miejsce. Klej może nawet nie być potrzebny.
 7. Czy znalazłby się użytkownik na forum który posiada nasadkę bino William Optics i pożyczyłby mi ją na jeden dzień? Oczywiście pokrywam wszelkie koszty związane z wysyłką. 

 8. Fajny, ale pomijając kompletnie abstrakcyjną cenę pomyślcie jaki trzeba mieć seeing za dnia żeby wykorzystać w pełni możliwości takiego kolosa. Jakby miał wydać tyle kasy to jednak wolałbym kupić SCT z meniskiem z napylonym "tri band ERF"-em od Baadera + Quantum Daystar lub Solar Spectrum Baadera lub nawet Quark Combo. Wyszło by kilka razy taniej od Lunta.
 9. Pojawiła się kolejna (na razie bez nr) plama nowego 25 cyklu słonecznego.
 10. SM III 70mm posiada frontowy etalon o średnicy 60mm więc już na wstępie jesteśmy robieni trochę w konia, ale jednak plus za to że jest to etalon zewnętrzny.
 11. Wracając do tematu - nowego Lunta 35mm już nie kupisz, jedynie możesz polować na używkę. Coronado PST możesz kupić w polskim sklepie za rozsądne pieniądze. To nie jest tak, że PST się psuje, po paru latach pewne elementy optyczne się zużywają, ale nadal wszystko działa. Z tych które wymieniłeś najbardziej sensowny będzie Lunt, ale to nadal tylko 50mm i po pewnym czasie pojawi się niedosyt. Jest jeszcze Daystar Quark który możesz zastosować w prawie dowolnym refraktorze, ale filtr wymaga zasilania oraz wydłuża ogniskową teleskopu ponad 4x przez co powiększenia nawet z długoogniskowymi okularami mogą okazać się spore jak na warunki / seeing.
 12. Zanim wydasz nie małe pieniądze na teleskop słoneczny, znajdź możliwość popatrzenia przez niego na Słońce. Jeśli zafascynowały Cię obrazy z takiego teleskopu i masz na myśli fotki Słońca na forach, to możesz się rozczarować.
 13. Za Coronado przemawia większa średnica obiektywu, większy BF oraz cena. SolarMax II nie jest już produkowany i został zastąpiony nową III serią, więc ciekawe jak jest tak naprawdę z dostępnością. Minusem jest fakt, że po dłuższym czasie filtr ITF w kątówce filtra blokującego może zacząć się zużywać (obraz może stać się ciemniejszy). Do tego dochodzi serwis Meade - w razie problemów jedyna możliwość to odesłać sprzęt do USA, a cała procedura gwarancyjna to 1-2 miesiące. Coronado teraz jest "Made in Mexico", co odbiło się jednak na ogólnej jakości optycznej (wiem, bo miałem PST zrobione w USA oraz w Meksyku). Lunt ma lepszy system regulacji etalonu i jak wynika z opisów na forach - o niebo lepszy serwis oraz kontrolę jakości. Jak napisał Alice - ktoś kto nie miał wcześniej styczności z h-alpha na pierwszy rzut oka nie zobaczy nic poza czerwoną tarczą Słońca. Do tego typu obserwacji przede wszystkim trzeba przyzwyczaić oko oraz wiedzieć na co patrzeć, na co zwracać szczegóły. Podstawowym warunkiem udanych obserwacji w h-alpha jest seeing, a z tym za dnia jest bardzo różnie, zazwyczaj kiepsko. Wielu przeżyło zawód po zakupie teleskopu h-alpha, ponieważ nakręcili się na podstawie zdjęć Słońca, a w wizualu wygląda to jednak inaczej. Nie twierdzę że nie da się osiągnąć w wizualu obrazu jak ze zdjęć, ale wymaga to bardzo dobrych warunków. Jakby tego było mało, Słońce jest w minimum aktywności i nawet protuberancji jest jak na lekarstwo. Jednak w h-alpha zawsze coś się dzieje, wokół tarczy Słońca rozpościera się cienka "trawka" chromosferyczna w której ciągle się coś kotłuje i zawsze jest na co popatrzeć.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.