Jump to content

Pawlik

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,009
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

146 Good

About Pawlik

 • Rank
  Arktur

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Biłgoraj
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky Watcher 14" GoTo, Daystar Quark, Coronado PST

Recent Profile Visitors

2,398 profile views
 1. SM III 70mm posiada frontowy etalon o średnicy 60mm więc już na wstępie jesteśmy robieni trochę w konia, ale jednak plus za to że jest to etalon zewnętrzny.
 2. Wracając do tematu - nowego Lunta 35mm już nie kupisz, jedynie możesz polować na używkę. Coronado PST możesz kupić w polskim sklepie za rozsądne pieniądze. To nie jest tak, że PST się psuje, po paru latach pewne elementy optyczne się zużywają, ale nadal wszystko działa. Z tych które wymieniłeś najbardziej sensowny będzie Lunt, ale to nadal tylko 50mm i po pewnym czasie pojawi się niedosyt. Jest jeszcze Daystar Quark który możesz zastosować w prawie dowolnym refraktorze, ale filtr wymaga zasilania oraz wydłuża ogniskową teleskopu ponad 4x przez co powiększenia nawet z długoogniskowymi okularami mogą okazać się spore jak na warunki / seeing.
 3. Zanim wydasz nie małe pieniądze na teleskop słoneczny, znajdź możliwość popatrzenia przez niego na Słońce. Jeśli zafascynowały Cię obrazy z takiego teleskopu i masz na myśli fotki Słońca na forach, to możesz się rozczarować.
 4. Za Coronado przemawia większa średnica obiektywu, większy BF oraz cena. SolarMax II nie jest już produkowany i został zastąpiony nową III serią, więc ciekawe jak jest tak naprawdę z dostępnością. Minusem jest fakt, że po dłuższym czasie filtr ITF w kątówce filtra blokującego może zacząć się zużywać (obraz może stać się ciemniejszy). Do tego dochodzi serwis Meade - w razie problemów jedyna możliwość to odesłać sprzęt do USA, a cała procedura gwarancyjna to 1-2 miesiące. Coronado teraz jest "Made in Mexico", co odbiło się jednak na ogólnej jakości optycznej (wiem, bo miałem PST zrobione w USA oraz w Meksyku). Lunt ma lepszy system regulacji etalonu i jak wynika z opisów na forach - o niebo lepszy serwis oraz kontrolę jakości. Jak napisał Alice - ktoś kto nie miał wcześniej styczności z h-alpha na pierwszy rzut oka nie zobaczy nic poza czerwoną tarczą Słońca. Do tego typu obserwacji przede wszystkim trzeba przyzwyczaić oko oraz wiedzieć na co patrzeć, na co zwracać szczegóły. Podstawowym warunkiem udanych obserwacji w h-alpha jest seeing, a z tym za dnia jest bardzo różnie, zazwyczaj kiepsko. Wielu przeżyło zawód po zakupie teleskopu h-alpha, ponieważ nakręcili się na podstawie zdjęć Słońca, a w wizualu wygląda to jednak inaczej. Nie twierdzę że nie da się osiągnąć w wizualu obrazu jak ze zdjęć, ale wymaga to bardzo dobrych warunków. Jakby tego było mało, Słońce jest w minimum aktywności i nawet protuberancji jest jak na lekarstwo. Jednak w h-alpha zawsze coś się dzieje, wokół tarczy Słońca rozpościera się cienka "trawka" chromosferyczna w której ciągle się coś kotłuje i zawsze jest na co popatrzeć.
 5. Niech będzie ostatecznie 200 zł z przesyłką.
 6. Zamówiłem u kolegi Mitka oprawę filtra ERF - wszystko szybko, sprawnie a przede wszystkim profesjonalnie. Wszystko spasowane perfekcyjnie. Nie będę nawet wspominał ile takie gotowe oprawy kosztują w sklepach astro (szczególnie zagranicznych), tutaj cena bezkonkurencyjna.
 7. 230 zł z przesyłka, taniej nie będzie.
 8. Sprzedam filtr jak w temacie. Stan filtra oceniam na bardzo dobry, ale filtr posiada pewną "niedoskonałość". Na jednej stronie warstwy filtra są nieco zamglone. Z Baadera dostałem odpowiedź że jest to tylko efekt kosmetyczny, wynikający z naniesienia dużej ilości warstw. Rzeczywiście nie zauważyłem żadnego negatywnego wpływu na jakość obrazu -obraz jest czysty, ostry i kontrastowy. W związku z tym, że ta niedoskonałość może powodować pewien dyskomfort psychiczny, proponuję cenę 250 zł z wliczonym kosztem przesyłki kurierskiej. pzdr, Paweł.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.