Jump to content

Pawlik

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1059
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

171 Good

About Pawlik

 • Rank
  Arktur

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky Watcher 14" GoTo, Daystar Quark, Coronado PST

Recent Profile Visitors

3027 profile views
 1. Cena tego filtra to przesada. 2x tańszy jest Astronimik IR Block który możesz kupić w polskim sklepie. Jeszcze tańszy jest Baader UV/IR Cut ale zauważyłem że z Quarkiem obniża jednak kontrast, dlatego używam Astronimika który działa idealnie.
 2. Najważniejsza jest ogniskowa teleskopu max 400mm, która po przejściu przez barlowa 4,3x wyjdzie jakieś 1800mm a z takiej ognikowej rozmiar dysku Słońca mieści się spokojnie w etalonie który ma średnicę ok. 20mm. W okularze też się zmieści jeśli tylko jego pole na to pozwoli. Lunt czy Coronado jest lepszy bo tam pełny obraz tarczy jest bez kombinowania. Kupując SMIII 70 za 2500$ dostajesz tak naprawdę teleskop z etalonem 60mm, więc taniej wyjdzie kupić Lunta 60mm. Jeśli planujesz teleskop h-alpha powyżej 100mm to wg mnie Quark jest bezkonkurencyjny cenowo - wsadzasz go do dowolnego refraktora z filtrem UV/IR cut i masz gotowy teleskop h-alpha. Zestaw Quark + refraktor 100mm + dobra kątówka + UV/IR Cut możesz mieć za jakieś 7500pln, Lunt 100mm to wydatek ponad 30000pln. Różnica w cenie jest ogromna, nie wiem czy warta różnicy w obrazach na korzyść Lunta.
 3. Do małego refraktora z Quarkiem nie potrzebujesz żadnego ERF`a. Pełną tarczę Słońca można uzyskać z ogniskową max ok. 400mm, zachowując przynajmniej F6 wychodzi że potrzebny będzie refraktor nie większy niż 60mm, więc nie bardzo widzę sens takiego rozwiązania. Lepszy jednak będzie Lunt lub Solarmax. Jeśli masz Coronado PST możesz nie dużym kosztem użyć go do przeróbki w refraktorze F10 - jednak mały BF będzie winietował.
 4. Chyba właśnie był rozbłysk w tym obszarze, w h-alpha ogromna i dynamiczna protuberancja po której już niestety praktycznie nie ma śladu. Wszystko trwało jakieś 15 min.
 5. Jeśli rozważasz próżniejszą przeróbkę na większy teleskop to brałbym raczej Lunta lub standardowego Quarka. Zabezpieczeń w tych teleskopach nie ma, a raczej bym tego tak nie nazwał, bardziej producenci mogą utrudniać przeróbki, chociażby soczewkami przed i za etalonem, lub po prostu małymi filtrami blokującymi które w przeróbkach na większe teleskopy będą po prostu winietować. Solar Scouta bym sobie odpuścił, dla mnie to zwykły Quark i to jeszcze ze zmniejszonym etalonem, więc ewentualna przeróbka może być bez sensu.
 6. SolarScoout 80mm ma typowego Quarka którego można bez problemu wyciągnąć i użyć w innym teleskopie. Wersja 60mm posiada mniejszy etalon (16mm), pewnie i telecentryk nieco inny.
 7. Przesiadka z PST na nieco większego Lunta moim zdaniem trochę mija się z celem. Wg mnie jeśli robić zmiany to najlepiej się przesiąść na min. 80mm apertury. PST też można łatwo przerobić używając dowolnego achromatu F10 i efekty są naprawdę niezłe (kiedyś się w to bawiłem). Używam Quarka od kilku lat i mogę powiedzieć że jest dla mnie jak na razie docelowy. Jednak Quarka bardziej polecałbym osobom które do tej pory używały teleskopu słonecznego i doskwiera im niedosyt apertury, powiększeń i szczegółów. Dla osoby która dopiero zaczyna przygodę z h-alha Quark może być nieco rozczarowujący, ponieważ wymaga cierpliwości. Największa zaleta Quarka to możliwość użycia go w dowolnym refraktorze, zwykły achromat wystarczy. Wg specyfikacji powinien być to teleskop od F4 do F8, jednak F4 pokaże mało szczegółów, a F8 może okazać się za ciemny. Optymalny byłby F6. Kolejny plus to że nie wymaga stosowania ERF do 80mm apertury. Do 120mm-150mm wystarczy zwykły filtr UV/IR cut wkręcony w nasadkę, chociaż powyżej 120mm pełnoaperturowy ERF będzie bezpieczniejszy. Sam używam full ERF w 120mm teleskopie, chociaż ze zwykłym UV/IR cut`em też wszystko działa bez zarzutów, nic się nie pali, nic się nie przegrzewa. To teraz minusy. Wbudowany telecentryk 4,3x który praktycznie uniemożliwia uzyskanie pełnego dysku słońca w okularze (chyba że w teleskopie poniżej ogniskowej 400mm). Strojenie etalonu odbywa się poprzez temperaturę którą steruje elektronika, więc potrzebne jest zasilanie. Ze względu że od razu uzyskujemy mocnego powera (4,3x ogniskowa teleskopu) całość bardzo podatna jest na seeing, który jak wiadomo w dzień potrafi być kapryśny.
 8. Baader'y to chińczyki? Żyłem w przekonaniu że jednak są made in dojczland...
 9. Nasadka kątowa Explore Scientific 2". Stan dobry, ślady mocowania na tulei, na lusterku malutki uszczerbek powstały w wyniku zbyt głębokiego wsunięcia barlowa, widoczny na brzegu pola widzenia w dolnej części lusterka. Na zdjęciu ciężko to uchwycić ale coś tam widać. Dodam jeszcze, że ubytek nie ma żadnego wpływu na obraz. W zestawie redukcja na 1.25", zaślepki oraz oryginalne pudełko. 200 zł + koszt przesyłki kurierskiej lub do paczkomatu. pzdr,
 10. Może być również h-alpha 35nn
 11. Kupię jak w temacie. Pzdr, Paweł
 12. Problem w tym, że w uproszczeniu folia redukuje cale spektrum słoneczne do poziomu bezpiecznego dla oka, łącznie z pasmem H-alpha. To tak jakbyś ściszył całą muzykę zamiast wyłączyć poszczególne instrumenty. Dołożenie ha7mm nic nie da, ponieważ folia już sama w sobie redukuje niemal całkowicie to pasmo. Protuberancje emitują światło w paśmie h-alpha ale to nie znaczy że w innych pasmach ich nie widać. Widać, ale słabiej i że wszystkich dostępnych pasm w których w ogóle można je zobaczyć wizualnie to h-alpha jest najlepsze. Kiedyś zrobiłem pseudo koronograf z filtrem h-alpha 1nm czyli 10 razy szerszym od standardowych teleskopów słonecznych - dało się dostrzec protuberancje po przesłonięciu tarczy słonecznej, ale bez przesłonięcia nie było najmniejszych szans, 1nm to nadal zdecydowanie za szeroko. Czytałem gdzieś że w przypadku koronografu filtr 7nm już może być wystarczający.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.