Jump to content

Pawlik

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1074
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

176 Good

About Pawlik

 • Rank
  Arktur

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Biłgoraj
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky Watcher 14" GoTo, Daystar Quark, Coronado PST

Recent Profile Visitors

3134 profile views
 1. Wcale nie nareszcie. Takie głosy pojawiały się już na początku pandemii na wiosnę ale oczywiście były zagłuszane przez ogromną masę informacji niemalże apokaliptycznych co zresztą nadal się dzieje w większości mediów. Nie ma się tym mediom jednak co dziwić skoro ludzi bardziej przyciągają nagłówki w stylu "PILNE, O OSTATNIEJ CHWILI, DRAMATYCZNE DANE itp.", a z wchodzenia w te artykuły i wiadomości media mają niezłą kasę. Staram się racjonalnie podchodzić do tej całej pandemii, nie neguję istnienia tego wirusa ale nie zawaham się określić jej jako pandemia medialna. Od samego początku słucham z
 2. https://deltaoptical.pl/tuleja-2-do-nasadek-katowych-gso
 3. Tylko że w SW120/600 wyciągu nie montujesz bezpośrednio do tuby, jest tam jeszcze kołnierz / redukcja która dodatkowo wydłuża tor optyczny. U mnie ten wyciąg z kątówką 2" + bino + barlow nie ostrzyło. Nie dużo zabrakło ale jednak.
 4. W mojej nasadce jest podobnie. Chyba nie ma się czym martwić, wszystko działa jak należy.
 5. Mam taki wyciąg, 4kg udźwignie przy poziomo ustawionej tubie, im bardziej pionowo tym gorzej.
 6. Może etalon w module DS ma lekki luz i po obróceniu tuby się rusza i przestraja pasmo. W sumie ten DS sądząc po numerze seryjnym to nowy nie jest i może coś się tam poluzowało. Pytanie nieco z innej beczki: czy "sweet spot" rzuca się w oczy w tym sprzęcie?
 7. Zestrojenie etalonów wbrew pozorom nie jest na początku takie łatwe. Jeśli zmienia się obraz przy obracaniu teleskopu to znaczy że któryś z etalonów się przestraja, nie widzę innej możliwości.
 8. Cały etalon, 2 elementy etalonu zawsze muszą pozostać idealnie równoległe, inaczej to nie zadziała. Etalon w teleskopie masz strojony cisnieniowo, więc po paru godzinach pewnie trzeba poprawić strojenie, bo sam tuner idealnie ciśnienia nie utrzyma. Jest tam zwykły gumowy o-ring który uszczelnia całość. Tak czy inaczej sprzęt pierwsza klasa!
 9. Patrząc na pociągnięcie markerem, komuś może wyskoczył śrubokręt z rowka podczas próby odkręcenia i przerysował pierścień dociskowy. W moim ES-ie ten pierścień jest nietknięty, nie nosi nawet śladów dokręcania fabrycznego, no ale fabrycznie dokręca się specjalnym narzędziem. Fabryczny okular jest zawsze w środku perfekcyjnie czysty. Jeśli w tym przypadku ktoś amatorsko w nim grzebał, to pod mocnym światłem będzie widać jakieś tam pyłki na wewnętrznych stronach soczewek. Nie da się w domowych warunkach rozkręcić okularu nie zanieczyszczając go wewnątrz.
 10. Blocking filter z Lunt`a nie koniecznie musi dobrze współpracować z etalonem Coronado. Wszystko zależy od parametrów etalonu oraz BF. Może po prostu ten SolarMax trafił się nieco gorszy egzemplarz. W Luncie jest taki "blue" filtr w kątówce który po jakimś może wymagać wymiany. Oryginalny kosztuje aż 8 $ i można bez problemu samemu wymienić.
 11. Nawet fabrycznie nowe teleskopy nie muszą być sobie równe pod względem obrazów. Zdarza się, że obraz zależy również od egzemplarza, chociaż różnice będą raczej niewielkie. Wszystkie SolarMax`y starego typu są już po prostu stare (od kilku lat już nie produkowane, zastąpione nową wersją) i różnica w obrazach na korzyść Lunta bardziej będzie wynikać z tego, że w Coronado filtr ITF w kątówce ulega starzeniu.
 12. Taki zestaw da taki sam obraz co SolarMax 60 lub Lunt o tej samej średnicy. Żeby użyć tego w większym teleskopie w środku tuby musiałbyś przed etalonem zastosować soczewkę ujemną która wyprostuje wiązkę światła (wiązka równoległa), a za etalonem kolejną soczewkę którą przywróci odpowiedni stożek światła. Do tego w tym etalonie jest obstrukcja centralna która wpłynie na kontrast obrazu.
 13. Pewnie dostałeś towar ze zwrotu, co jest w wielu sklepach normalnością, tylko tutaj DO nawet się nie postarała przed wysyłką doprowadzić tych okularów do porządku. Kiedyś kupiłem filtr Baadera, który prawdopodobnie również był po zwrocie - pudełko filtra było wyraźnie zużyte, a filtr lekko zakurzony,
 14. Najlepiej jak Ci ktoś to pokaże na żywo jak to zrobić - ogólnie to nie jest trudne. W Rzeszowie masz grupę obserwacyjną, ewentualnie za niecały miesiąc będzie zlot nad Tanwią - 50 km od Ciebie.
 15. Podświetl lustro z drugiej strony i zobacz czy w miejscu rysy światło przechodzi.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.