Jump to content

Pawlik

Społeczność Astropolis
 • Posts

  1138
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Pawlik

 1. Sprzedam parkę okularów WO 20mm 66st. Okulary pochodzą z zestawu bino William Optics. Stan okularów bardzo dobry. cena za 2 szt. - 320 zł z przesyłką. pzdr, Paweł.
 2. Pawlik

  Pawlik

 3. Czy ktoś na forum posiada taki refraktor: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p2229_TS-Optics-RFT-152mm-f-5-9-Gro-feld-Refraktor-mit-2-5---Zahntriebauszug.html

   

  wydaje mi się że widziałem taki kilka lat temu na zlocie nad Tanwią... 

  1. lkosz
  2. Pawlik

   Pawlik

   dzięki, poszło PW do właściciela. 

 4. Jak w delcie jest drogo, to zobacz cenę w Astroshop, wtedy w Delcie będzie tanio.
 5. Jak zobaczysz na żywo to dopiero sobie uświadomisz wielkość tego teleskopu, no i radzę Ci podnieść, przenieść i ogólnie spróbować przenoszenia tej tuby. Montaż jest łatwy do transportu bo można go bez problemu (i bez żadnych kluczy) rozmontować. Co do trwałości lustra - swój teleskop mam 8 lat, ostatnio czyściłem lustro i wygląda jak nowe, więc jeśli dotychczasowy właściciel dbał o teleskop, nie masz powodu żeby martwić się o jakość powłok.
 6. Jest to możliwe, można zobaczyć wtedy pojaśnienie w pobliżu plam słonecznych, tylko trafić na taki moment to trzeba mieć naprawdę dużo szczęścia. Współcześnie nie ma szkiców bo może domniemani świadkowie takiego zjawiska mogli nawet nie być świadomi tego co widzą, nie wspominając już jak rzadkim zjawiskiem jest rozbłysk o sile umożliwiającej zaobserwowanie go bez filtra h-alpha.
 7. Sprzedam parkę Baader Classic Ortho 10mm- stan idealny. 400 zł + koszt przesyłki. * możliwość sprzedaży pojedynczych okularów, jeśli znajdą się chętni. (chętny na 1 szt. jest) pzdr, Paweł.
 8. Mam słoneczny h-alpha z 3m ogniskową. Zlot mam praktycznie pod miastem i może uda mi się wpaść na jeden dzień.
 9. W dużych Sky Watcherach jest podobnie. Po prostu w niektórych egzemplarzach konstrukcja odkształca się lekko pod ciężarem na końcach tubusu. Sprawdziłbym jeszcze mocowanie czopów na tubie, czy są mocno dokręcone do tuby.
 10. sprzedam filtr GSO #25 (czerwony), 2" - użyty raz. 60zł z przesyłką do paczkomatu. pzdr, Paweł.
 11. Sprzedam filtr Astronomik IR Block 2", stan idealny. 299zł z przesyłką. pzdr, Paweł.
 12. Jeśli strojenie Quarka nie przyniesie poprawy kontrastu to przyczyny szukałbym gdzie indziej. Przede wszystkim z F5 nie wyciągniesz nie wiadomo jakiego kontrastu i ilości szczegółów. Porównywałem z Quarkiem dwa refraktory - SW 120/600 oraz Bresser 127. Lepiej wypadł SW, nie było jakiejś ogromnej różnicy ale dało się zauważyć, że w SW jest lepszy kontrast. Obstawiam że na niekorzyść Bressera działała soczewka korekcyjna w wyciągu. Wpływ na obraz może mieć również ERF lub filtr UV IR cut, w zależności jakiego używasz. Np. filtr Baadera UV iR cut z Quarkiem powodował widoczny spadek kontrastu. Dopiero Astronomik IR block lub Svbony UV IR cut nie powoduje żadnej degradacji obrazu. Do tego dochodzi jeszcze kątówka, powinna być dielektryczna 99%. Każdy element optyczny przed Quarkiem obniża w jakimś stopniu % transmisji i finalnie może obniżyć kontrast. Najlepszym testem będzie wsadzenie Quarka bezpośrednio w wyciąg bez kątówki i filtra UV/IR cut i sprawdzenie jakości obrazu na różnych ustawieniach strojenia.
 13. Znajoma przywoziła dla mnie sprzęt z USA. Jeden o wartości 500$, drugi ponad 1000$. Bez kartonów / opakowań, dodatkowych opłat nie było.
 14. Najlepszym i najtańszym a właściwie darmowym sposobem na pierścienie Newtona są obserwacje wizualne :)
 15. Ciężko jest zrobić telefonem dobrą fotkę.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.