Skocz do zawartości

Księżyc wielki jak nigdy


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

zbig ja juz napisałem w tym wątku dlaczego tak jest.

W moim poscie napisałem ,ze tak samo mam i dodałem więcej "albo" dlaczego tak jest . Jest bardzo możliwe ,ze ten cien zalezy od odległosci danego okularu od lusterka kątowego . W 135/1300 mój 40 mm okular zachowuje sie poprawnie a w 235/1300 choc lustro ma taką samą ogniskową to już widać cień . Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim poscie napisałem ,ze tak samo mam i dodałem więcej "albo" dlaczego tak jest . Jest bardzo możliwe ,ze ten cien zalezy od odległosci danego okularu od lusterka kątowego . W 135/1300 mój 40 mm okular zachowuje sie poprawnie a w 235/1300 choc lustro ma taką samą ogniskową to już widać cień . Zbyszek

 

podejmuje próbe:

 

nie jest prawdą, że "ze ten cien zalezy od odległosci danego okularu od lusterka kątowego "

 

zalezy to od wielkości źrenicy wyjściowej!!!!

 

jeżeli podzielisz ogniskową okularu przez swiatłosiłę teleskopu otrzymasz wielkość źrenicy wyjściwej.

 

jeżeli podzielisz wielkość lustrka wtórnego przez powiekszenie otrzymasz średnicę czarnej plamki wewnątrz źrenicy wyjściowej.

jeżeli średnica źrenicy jest duża tym samym cień lusterka (czarna plamka) jest również duża. Nawet tak duża że zasłoni ci całą czynną średnicę źrenicy w oku. DLATEGO NA SRODKU WTEDY NIC NIE WIDAĆ!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak mam zrenice wyjsciowa 2x mniejsza to cien powinien byc 2x mniejszy gdy lusterko tez jest odpowiednio mniejsze ? Dobrze zrozumialem ?

Najlepiej bylo by sprawdzic z innej firmy okularem o tej samej ogniskowej . W 30 mm okularze jest wporzadku a 40 mm w tym samym teleskopie mam duzy cien a tylko o 1/3 zwiekszyla sie ogniskowa okularu .

W tej 30 tez z mikroskopu rosyjski to z odleglosi 2 cm okularu od oka widze cien dobrze , zblizajac oko cien sie rozrasta az znika gdy mam oko ok 8 mm od okularu . W 40 mm jest podobnie tylko nawet jak zblize oko do okularu to cien jeszcze nie znika . Jakby konstrukcyjnie okular pozwalal glebiej wlozyc oko to cien by zniknął .

Dladeto sadziłem ,ze jest zalezne od okularu . Czegos podobnego z cieniem nie widze w 135/1300 z tymi samymi okularami 6x , 8x z rosyjskiego mikroskopu.

Dla pozostalych okularow 20 , 9 ,6 mm tego nie obserwyję .

 

Dzisiaj o 4 rano ksiezyc wygladal super .Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak mam zrenice wyjsciowa 2x mniejsza to cien powinien byc 2x mniejszy gdy lusterko tez jest odpowiednio mniejsze ? Dobrze zrozumialem ?

z tym samym teleskopem gdy użyjesz okularu dwa razy krótszego źrenice masz dwa razy mniejszą.

z 1350/1300 zawsze jest wszystko dobrze, bo źrenica z 40mm okularu jest na tyle mała (4mm) że jesteś w stanie objąć ją źrenicą oka. czyli nie zauważysz że na środku jest dziura.

 

w przypadku nowego telepa 235mm zapewne masz większe lusterko wtórne wiec i dziura w źrenicy jest większa i możesz mieć problemy z objęciem jej całej źrenicą oka. ALE UWAGA!!! PROBLEM W NOCY MOŻE ZNIKNĄĆ! Gdy źrenica rozszerzy Ci się przy ciemnym otoczeniu!!

 

 

Jakby konstrukcyjnie okular pozwalal glebiej wlozyc oko to cien by zniknął .

nie zniknie! źrenice masz z nowym telepem i 40mm aż 7,27mm i dziura prawie 2mm zatem w dzień musisz ją widzieć a w nocy niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.