Skocz do zawartości
  • 0

Wymiary Adaptera T2 dla Powermat 2.5x


Spider9991

Pytanie


Witam mam taką próbę mianowicie potrzebuje wymiary dokładne adaptera T2 dla Powermat 2.5 x, niestety idą święta fundusze wyszczuplały i jedyna na co mnie stać to dać koledze wymiary by mi to dorobił na tokarce. Mam nadzieję ze któryś z kolegów ma ten adapter i byłby łaskawy podać mi wymiary i gwinty. Pozdrawiam i dziękuję z góry. Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
19 minut temu, Spider9991 napisał:

podać mi wymiary i gwinty

Jeżeli nie otrzymasz wymiarów tego adaptera, to jeszcze nic straconego. Wystarczy odkręcić tą czarną tuleję Powermate i zmierzyć jaki jest tam gwint. Długość tej złączki można dobrać według swojego uznania i gwint z drugiej strony, też taki jaki jest potrzebny. Ja tak zrobiłem, dość dawno temu ale w Powermate 2" i wszystko działało prawidłowo. Powermate to nie Barlow, więc nie ma się co obawiać utraty oryginalnej krotności, jeżeli adapter będzie troszkę dłuższy od oryginału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Linki do Powermate 2x  i adapteru z gwintem zewnętrznym T2  (  M42x0, 75 )

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p920_TeleVue-PMT2200-Powermate-2x-Barlow-Lens--2--barrel-size.html

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2530_TeleVue-PTR-2200-T2-Adaptation-for-the-2--2x-Powermate.html

 

 

Zakładając, że adapter dla 2,5 x Powermate jest identyczny z adapterem do Powermate  2x , ktory posiadam ,

to wysokość tego adapteru jest 34 mm.  gwint zewnętrzny T2 , czyli M42x0, 75.  Gwint wewnętrzny i nastawienie gwintownicy to sprawa mechanika precyzyjnego ( luz w połączeniu gwintowym )  , który będzie znał wymiary gwintu zewnętrznego na srebrnym  korpusie , w którym są soczewki.

 

Adapter (  fachowo, wg zielonego na nim napisu:  T ring  for Tele Vue  2x Powermate )  ma wysokość 34mm 

Zewnętrzny gwint T2 jest na górze  na węższej stronie adapteru i ma wysokość 5 mm.  Wewnętrzny jest  w dolnej części , niewidoczny,

wyczuwa się go palcem .  Jeśli ten górny gwint T2 możemy nazwać samcem, ten u dołu od wewnątrz jest samicą.

 

Wydaje mi się, że wysokość adapteru  nie może być dowolna, bo musi się go nasunąć do oporu na srebrną tuleję a nastepnie wkręcić

w gwint  srebrnej tuleji  -  czyli miałby mieć całkowitą wysokość 34 - 35 mm

 

Oprócz linków podaję fotkę mojego rozkręconego TV Powermate 2X

 

Z. :) DSC07053.thumb.JPG.9b1a482cb9d4103a536e0ff7c125869d.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ten gwint samiec   na górze -  nie potrzebujesz mierzyć. Jest to gwint T2, czyli  M 42 x 0, 75

Ten od spodu, od wewnątrz ( samica ) załatwi Ci mechanik. Zmierzy na posiadanym przez Ciebie Televue Powermate 1, 25 " 

gwint zewnętrzny ( samiec )  i odpowiednio nastawi gwintownik .  Czy czegoś nadal nie rozumiem ?

 

Cały element rozrysujesz sobie na kartce papieru a pozostałe wymiary dobierzesz tak,  by to miało

" ręce i nogi "   :) 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.