Skocz do zawartości

Pierwsze dwa filtry do astrofotografii w mieście


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,
Tytuł miał brzmieć "Jaki pierwszy filtr do astrofotografii", ale inaczej świecą galaktyki a inaczej mgławice, więc i inne filtry potrzebne.
Generalnie w grę włożyć mogę na raz tylko jeden filtr jako clip do Canona lub 1,25" w adapterze clip.

 

Sprzęt: Lustrzanka APC (na razie niemodyfikowana, później będzie) z obiektywami o ogniskowych 100-200mm. Fotografia w mieście z balkonu. Bortle w 2015 było 6, teraz pewnie więcej.

Od niedawna mam filtr SVBONY UHC. Wykres

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle nie będzie prostej rady bo i temat jest złożony.

 

Na początek "dane wejściowe" - które już przedstawiłeś oraz te których mi tu brakuje. Fotografujesz z miasta - Toruń to jest spore, zaświetlone miasto i walka z galaktykami czy generalnie obiektami w szerokim spektrum (broadband, to co odcinane jest zasadniczo od lewa i prawa filtrem UV/IR cut) będzie bardzo trudna i wręcz bezsensowna. Posiadasz lustrzankę APSC (a nie APC) niemodyfikowaną i obiektywy. Samo to już ogranicza Cię do relatywnie szerokich kadrów. Galaktyk dla takich ogniskowych za wiele nie sfotografujesz (może z wyjątkiem M31 i M33) no chyba, że lubisz rodzynki w morzu gwiazd. Takie ogniskowe są idealne pod mgławice zarówno emisyjne i refleksyjne, ciemne pyły jak również co ciekawsze fragmenty Drogi Mlecznej. Z aparatem nawet modowanym, z miasta pozostaje Ci jedynie fotografować mgławice emisyjne (wiem to jest duże uproszczenie i pewnie wiele osób się oburzy). Tutaj pojawia się kolejna kwestia - aparat nie jest modowany. Czyli nawet i to nieszczególnie ma sens, a na pewno będzie niezwykle nieefektywne (z własnego doświadczenia wiem, że wymagało to 4-5x więcej materiału dla zadowalających rezultatów).

 

No to teraz "dane wynikowe". Opcje widzę takie:

1. Zacznij od zmodowania aparatu, a dopiero potem kupuj filtry. OK, masz UHC to wtedy już niektóre obiekty będą sensownie dostępne z Twojej domowej lokalizacji.

2. Zacznij jeździć pod ciemne niebo i fotografuj obiekty nie wymagające filtrów, lub na tyle jasne, że emisja np. h-alpha i tak będzie prosta do zarejestrowania (choćby M42). Wtedy możesz brać na wyjazdy to co masz.

 

I na koniec jeszcze kilka kwestii.  Nie wiem jaki montaż posiadasz. To dałoby istotny wgląd w to co będziesz mógł osiągnąć różnymi filtrami. Jeśli DSLR postawiłeś na SWSA to jakimś filtrem typu clip h-alpha nie wyciągniesz pewnie klatek 300 sek. To jest kolejne ograniczenie dla możliwości tego co dają filtry. Druga kwestia - nie bierz 1.25". Będą winietować.

 

Gdybym miał kupować filtry - to na już zmodowany aparat - h-alpha; L-enhance i zostawiłbym sobie UHC.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tuvoc napisał(a):

Jeśli DSLR postawiłeś na SWSA to jakimś filtrem typu clip h-alpha nie wyciągniesz pewnie klatek 300 sek.

SWSA właśnie odpuściłem sobie i zbieram na podrasowaną wersję, czyli Star Adventurer GTi.

 

Jako mod Canona polecasz? Full, czy wywalić tylko wewnętrzny IR? Jeszcze jest opcja z filtrem Baadera, ale nie wiem czy jest sens z taką lustrzanką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, amatorastro napisał(a):

SWSA właśnie odpuściłem sobie i zbieram na podrasowaną wersję, czyli Star Adventurer GTi.

 

Jako mod Canona polecasz? Full, czy wywalić tylko wewnętrzny IR? Jeszcze jest opcja z filtrem Baadera, ale nie wiem czy jest sens z taką lustrzanką.

Canona jak najbardziej. Sam mam EOS 800D i najwygodniej było z filtrem Baadera BCF 1. Załatwia to dużo problemów. Na pewno nie bawiłbym się w modowanie starszych modeli typu 1100d. Miałem, używałem ale jest to jednak inna epoka względem np. 800D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.