Jump to content

Tuvoc

Społeczność Astropolis
 • Posts

  1770
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Everything posted by Tuvoc

 1. Niestety do wizualnych obserwacji się nie nadaje. Pojawiają się nieznośne odblaski.
 2. Polecam 800D. Mam taki zmodowany i była to jedna z lepszych inwestycji w astrofotografię.
 3. AsiAir ma większość tych funkcjonalności, jak nie więcej :-) Lepiej poczekać na Asię
 4. APT ma kapitalny moduł - PointCraft. Po doinstalowaniu do niego modułu wykonującego plate solving (np. ASTAP) dostajesz już jakiś semiautomatyczny proces. Wygląda to sobie tak: W opcjach tego modułu trzeba ustawić domyślną długość klatki (wiadomo dłużej dla filtrów narrowband), a potem odpalić Auto i program wykona pierwszą fotkę. Rozwiąże ją i będzie "zorientowany" w przestrzeni (odpada np cały proces alignacji przez GoTo). Potem z listy obiektów wystarczy mu odpalić obiekt - na początek jasną gwiazdę. Zrobić ostrzenie, a potem wybrać już z listy DSO interesujący nas obiekt i fotografować Przyznam szczerze, że mimo używania Astrolinka, a wcześniej DreamFocusera wolę, przynajmniej za pierwszym razem wyostrzyć ręcznie z maską Bahtinova. Potem już pozwalam APT kontrolować ostrzenie samodzielnie, ale na początek jakoś lubię mieć to ogarnięte samodzielnie
 5. LV niestety odpada w przypadku filtrów narrowband :/ Pozostaje robić kilkusekundowe klatki (jak dobrze pamiętam - 6-8 sek. wystarczy). Sorry za mały OT, ale nawet to da się zautomatyzować. Warto używać aplikacji do akwizycji danych, które automatyzują cały proces - u mnie od czasów DSLR, ale i teraz przy kamerze sprawdza się APT (Astrophotography Tool).
 6. Czekam na kolejną odsłonę!
 7. Jaka długość klatki i gain? Tak pytam z ciekawości bo za dwie doby będę mieć szansę złapać tranzyt z balkonu.
 8. Kiedyś już pytałem, ale nie było chętnych do sprzedaży. Może teraz ktoś chciałby się pozbyć swojego wapniaka? Byłbym wdzięczny nawet za możliwość tymczasowego wypożyczenia (może być odpłatnie).
 9. Ostatnie czysto fotograficzne podejście do komety 67P/Churyumov-Gerasimenko (w planie jeszcze zebranie widma oraz fotometria). Miało być w moim stylu, z mapką plate solvingu itp. ale kometa jest na tyle duża i zgrabna, że zrezygnowałem z "wypełniaczy" kadru. Sporo problemów technicznych z samą akwizycją materiału - porywisty wiatr, nadal minimalnie niedograny backfocus i kilka innych. Materiał: 50 x 120 sek.; G: 120; T: -10 st.C; klatki kalibracyjne Sprzęt: SW 200/1000; HEQ5 Pro Synscan belt mod., ZWO ASI 294MC Pro
 10. Mała rzecz a cieszy :D

  https://www.astrobin.com/1392s5/

  1. Show previous comments  4 more
  2. Kapitan Cook

   Kapitan Cook

   Kolego, zgłaszam na prokuraturę ... A tak na serio to teraz żeś tak zamiótł że mogę z podłogi jeść. Ile czasu zajął jej przelot między galaktykami ?

  3. Rosso

   Rosso

   Farciarz. Gratulacje, świetnie to wyszło :) 

  4. Tuvoc

   Tuvoc

   @Kapitan Cook Hehe, przesadzasz. Samo zdjęcie jest niestety jakie jest. Robione przy 80% iluminacji Księżyca, więc mono wyprane. Przelot to niecałe 30 minut.

 11. Nie chciałbym tu robić OT, ale przypomnij sobie proszę naszą korespondencję sprzed ponad roku na Astromaniaku. Pytałeś - pomagałem, podrzucałeś stacki - obrabiałem i pokazywałem co dalej itd. Co się zmieniło od tego czasu? No nie za wiele. Pozdrawiam.
 12. Kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko - kolejna odsłona. Tym razem z APO 65Q - 53x120 sek, z nocy 10.09.2020. Nie rozpisuję się szczególnie. To zdjęcie trafi jako jeden z elementów do ostatniego z Newtona 200/1000.
 13. Gdybyś jednak rozbijał to wstępnie byłbym zainteresowany filtrami h-alpha i OIII.
 14. Gratulacje! Być na short liście w konkursie Astronomy Photographer of the Year to jest coś!

  276687936_Beztytuu.png.4de37af029967ff33d81d1d15363cb18.png

   

  obraz.thumb.png.7b132a2a284bf2bb8937180ccd0fe9ab.png

 15. Kamera 120mc lub jej tańszy klon t7c. Mono byłaby odrobinę lepsza, ale kolorowa też da radę. Masz może szukacz typu 9x50? Jeśli tak to to do kamery T7C mam projekt przejściówki do wydruku 3D (jest na thingverse i na mojej stronie). Potem tylko zainstalować PHD2 lub analogiczny program. Szybki tutorial i jazda
 16. Pozycje 2, 3 i 8 nadal aktualne. Mam dodatkową prawie nową obejmę do szukacza jeśli ktoś nie chce tej starej.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.