Skocz do zawartości
  • 0

OAG do RC 8" docelowo 10"


Auron

Pytanie

Cześć, 

 

Nawiązując do tytułu wątku, jaki OAG byłby według Was wystarczający, ażeby móc podłączyć go do RCka 8 lub 10"? Oczywiście mam na myśli wielkość pryzmatu w miarę rozsądnej cenie. Pozdrawiam

Marcin 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja prowadziłem RC8 OAGiem od ZWO (5x7.4mm) i dawał radę. Gdybym nie potrzebował lepszego mocowania został bym przy mniejszym. Problem ze złapaniem gwiazdy do śledzenia miałem tylko kilka razy. Potem przeszedłem na OAG-L (11.7x8.3) i bez problemu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, M_H napisał(a):

Ja prowadziłem RC8 OAGiem od ZWO (5x7.4mm) i dawał radę. Gdybym nie potrzebował lepszego mocowania został bym przy mniejszym. Problem ze złapaniem gwiazdy do śledzenia miałem tylko kilka razy. Potem przeszedłem na OAG-L (11.7x8.3) i bez problemu.

Dziękuję za podpowiedź M_H tak docelowo nabędę OAG-L na chwilę obecną musi mi wystarczyć z pryzmatem o wielkości 8x8 mm

 

A jeszcze mam pytanie do Ciebie, o jakim mocowaniu wspominasz i czy kamerka 294 MC pro będzie z OAG-L kompatybilna? Bo rozumiem, że 120 mini do niego podłączę?

 

Dodam od siebie, że jestem w posiadaniu lunetki gudującej 80/400 jednakże nawet przy sumarycznym błędzie prowadzenia w PHD2, którego zakres wynosi od 0,40-0,70, to przy 180s, 300s widać (jajowatość) gwiazd, a w nocy eksperymentalnie przy użyciu OAG + kamerka zwo 20 mini zrobiłem guiding, to pomimo większych błędów jednostkowych DEC i RA suma wynosiła podobnie jak przy użyciu lunetki od 0,40- 0,80 to klatka 5-minutowa wyglądała lepiej. 

Edytowane przez Auron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Też polecam OAG-L zwo. Kamera zwo mini120mm będzie kompatybilna. Popatrz tylko na schematy połączeń mechanicznych. 

Polecam od razu zakupić plate na gwint M68 do OAG-L. Inaczej pryzmat może wchodzić w drogę optyczną. M48 jest za małe.

 

Pozdr

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, TUR napisał(a):

Też polecam OAG-L zwo. Kamera zwo mini120mm będzie kompatybilna. Popatrz tylko na schematy połączeń mechanicznych. 

Polecam od razu zakupić plate na gwint M68 do OAG-L. Inaczej pryzmat może wchodzić w drogę optyczną. M48 jest za małe.

 

Pozdr

Dzięki za TIP :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mniejszy OAG od ZWO ma takie mocowanie na 3 śruby po obwodzie, dzięki którymi możesz wymienić gwint od strony teleskopu (o ile dobrze pamiętam). Mi to przeszkadzało bo miałem problem z ustawieniem kamery prowadzącej prostopadle do krawędzi matrycy kamery głównej. OAG-L jest mocowany bezpośrednio do koła filtrowego śrubami i jest od razu jak trzeba.

Z tego co podaje producent, mocowanie od strony kamery OAG-L jest kompatybilne z kamerami Full Frame i APS-C do ZWO oraz koła filtrowe 2'' lub 7x36mm. Na stronie producenta masz rysunek techniczny możesz porównać układ otworów. Na górę wchodzą tylko wersje mini.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, TUR napisał(a):

Też polecam OAG-L zwo. Kamera zwo mini120mm będzie kompatybilna. Popatrz tylko na schematy połączeń mechanicznych. 

Polecam od razu zakupić plate na gwint M68 do OAG-L. Inaczej pryzmat może wchodzić w drogę optyczną. M48 jest za małe.

 

Pozdr


Zależy od sensora, przy APS-C M48 jest wystarczające. Nie zauważyłem cienia, tylko trzeba pryzmat odpowiednio ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, M_H napisał(a):


Zależy od sensora, przy APS-C M48 jest wystarczające. Nie zauważyłem cienia, tylko trzeba pryzmat odpowiednio ustawić.

 

Pryzmat OAG jest sporo odsuniety od chipu kamery. Próbowałem z ASI2600MC i na M48 nie zdał egzaminu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, TUR napisał(a):

 

Jedna tylko uwaga. Ja mówię o współpracy z Newtonem F4.5

 

 

 

A wątek jest o RC 8" i 10" 🙂 W Newtonie f/4.5 to inna bajka. Zupełnie inny stożek i bardzo inne zniekształcenia (koma) na skraju pola widzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

 

A wątek jest o RC 8" i 10" 🙂 W Newtonie f/4.5 to inna bajka. Zupełnie inny stożek i bardzo inne zniekształcenia (koma) na skraju pola widzenia. 

 

Stąd zaznaczyłem, że to Newton F4.5. Niezależnie od teleskopu nie rekomenduję stosować z M48. Myśle, że winieta będzie zasadniczo różna na M48 i M68. Co do komy, to w 3 calowym korektorze o krotności x1 nie jest ona problemem dla OAG i pola z gwintu M68.  

OAG-L jest fabrycznie sprzedawany również dla formatu Full frame. Produkowanie go z gwintem M48 od strony teleskopu jest nieporozumieniem. 

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, TUR napisał(a):

 

Stąd zaznaczyłem, że to Newton F4.5. Niezależnie od teleskopu nie rekomenduję stosować z M48. Myśle, że winieta będzie zasadniczo różna na M48 i M68. Co do komy, to w 3 calowym korektorze o krotności x1 nie jest ona problemem dla OAG i pola z gwintu M68.  

OAG-L jest fabrycznie sprzedawany również dla formatu Full frame. Produkowanie go z gwintem M48 od strony teleskopu jest nieporozumieniem. 


Producent zaznacza w schematach połączeń by do FF stosować M68. Sądzę, że M48 jest popularniejszy stąd decyzja o takim a nie innym zestawieniu domyślnie.

W RC8 jest wyciąg 2" więc nie ma mowy o M68 bez jego wymiany.

Ponieważ aktualnie używam RC8 (F8) + OAG-L na M48 mogę powiedzieć, że nie ma problemu z cieniem pryzmatu, winieta jest na ASI 2600 ale do skorygowania flatem.
 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, M_H napisał(a):


Producent zaznacza w schematach połączeń by do FF stosować M68. Sądzę, że M48 jest popularniejszy stąd decyzja o takim a nie innym zestawieniu domyślnie.

W RC8 jest wyciąg 2" więc nie ma mowy o M68 bez jego wymiany.

Ponieważ aktualnie używam RC8 (F8) + OAG-L na M48 mogę powiedzieć, że nie ma problemu z cieniem pryzmatu, winieta jest na ASI 2600 ale do skorygowania flatem.
 

Czyli przy mojej kamerce ZWO 294 mc pro nie będzie raczej problemu? A mógłbyś udostępnić fotkę Twojego wyciągu z tym OAGiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.