Skocz do zawartości

Teleskop Meade DS-2070AT


marpio

Rekomendowane odpowiedzi

Co sądzicie na temat tego sprzętu? Czy może ktoś posiada taki refraktor i chciałby się podzielić wrażeniami. W sieci opinie o sterowaniu GOTO tego teleskopiku są albo bardzo kiepskie, albo bardzo dobre. Mam nadzieję, że te niepochlebne wynikają tylko z braku umiejętności odpowiedniego przygotowania go do obserwacji.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na początek ogólne wrażenia. Teleskop jest przeznaczony dla początkujących miłośników spoglądania na nocne niebo. Z takiej perspektywy postaram się ocenić jego budowę. Ocenę przydatności całości do obserwacji nieba zamieszczę w późniejszym czasie.

Opakowanie spore i estetyczne, poszczególne elemetny spakowane w oddzielnych pudełkach. Zmontowanie wszystkiego w całość nie nastręcza większych problemów.

Ocena poszczególnych elementów w skali 1-6.

Statyw 4pkt.

Dość stabilny i sprawiający nawet dobre wrażenie. Przykręcany blacik na okulary itp. dosyć ruchliwy, ale nie powinno to raczej przeszkadzać w obserwacjach.

Refraktor 3pkt.

- rzeczywista średnica obiektywu to około 67mm,

- mocowanie obiektywu z tworzywa,

- achromat z powłokami dość kiepskiej jakości,

- tubus aluminiowy,

- wyciąg okularowy 2" z tworzywa, spore luzy przy przesuwaniu , rurka udaje barwą niklowaną powierzchnię, zakończony wyjściem na okular 1,25",

- nasadka kątowa lustrzana raczej nie należy do pięknych(zarówno całość jak i jakość lusterka),

- okulary typu MA(Kellnera) 25mm i 9mm są całkiem przyzwoitej jakości, ostrość obrazu dobra, pole trochę gorzej ale nie można narzekać,

- zamocowanie nasadki w wyciągu i następnie okularu w nasadce daje taki efekt, że całość jest denerwująco ruchliwa,

- szukacz to zdecydowanie najgorszy element zestawu, myślałem że nagle pogorszył mi się wzrok gdy chciałem ustawić na nim ostrość. Okazało się, że soczewki są z tworzywa więc dałem sobie spokój.

Montaż GOTO 4pkt(w tej chwili)

- wykonany solidnie, metalowy odlew podstawy i ramienia, trochę tworzywa a całość robi dobre wrażenie,

- zasilanie z 8xR6 schowanych pod dość kiepsko zaskakującą klapką,

- pilot sterujący bez zarzutu, ładnie świecący na czerwono wyświetlacz na początku denerwuje nieczytelnymi, przesuwającymi się napisami, po małych ustawieniach w setupie wszystko w jak najlepszym porządku,

- obracanie w osi pionowej pracuje łagodnie, natomiast w poziomej zachowuje się conajmniej dziwnie. Przesuwanie w jednym kierunku a następnie po zatrzymaniu w drugim, powoduje delikatne ale wyraźne szarpnięcie, napewno tak nie powinno być.

Jakość działania mechanizmu GOTO opiszę gdy będę po obserwacjach nocnych a to wymaga trochę czasu. Mam nadzieję, że będzie działał na tyle dobrze, że możliwe będą nie tylko obserwacje wizualne ale także za pomocą astrokamerki.

Cena zestawu 1150 nie jest niska, za taką sumę można kupić dość solidnego Newtona 114mm na niezłym montażu, ale za to bez wyszukiwania i prowadzenia.

Jeśli ktoś nie ma czasu na obserwacje, to Meade DS-2070AT może okazać się niezłą

i sprawną maszynką do tego, by od czasu do czasu spojrzeć co ciekawego znajduje się na niebie.

Edytowane przez marpio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.