Skocz do zawartości

ZABAWA W KUPNO LUNETY - ASTELE 60 MINI LUNETA DO .


Grzesiek22

Rekomendowane odpowiedzi

Od ładnych kilku miesięcy zastanawiałem się nad kupnem lunety do obserwacji dziennych dla swojego ojca ornitologa amatora. Problem był jednak duży bo jak się okazuje kupić dobrą lunetę w Polsce to duży problem. Posiadam lunetę ZRT 457 o zmienny powiększeniu stałym 30/60X80 luneta ma ok. 10lat i jest w stanie dobrym. Cena nowej kształtuje się w granicach 300-400zł, czyli nie mniej niż 10lat temu na stare pieniądze. Byłem przekonany że technologia poszła naprzód i obecnie kupie lunetę o wiele lepszą za niewiele większe pieniądze. Nic bardziej mylnego, jako pierwszą kupiłem lunetę „profesjonalną” JIEHE 20-60x60. Nadszedł ten dzień kurier przyniósł niewielką paczkę, otwieram i szok Japońska luneta okazała się maksymalnym gów… był to po prostu kawałek gumowanego uformowanego plastiku imitującego lunetę, po za tym pole widzenia jak w moim mikroskopie, o abberacji chromatycznej nie wspominając. Tego dnia jeszcze lunetę odesłałem. Druga luneta była już zupełnie inna sprowadzona przez znajomego z USA. Luneta/teleskop Konus 60 o pow. coś ok. 120x max już dokładnie nie pamiętam. Luneta systemu Schmidta-Cassegraina o szokująco małej ogniskowej o ile dobrze pamiętam nie wiele więcej niż 20cm. Jak się okazało później abberacja sferyczna była nie do zniesienia przez lunetę patrzyło się jak przez zamgloną szybę i to już przy 30x powiększeniu. Więc ją sprzedałem. Pomyślałem więc że kwota kilku sety złotowa to za mało. Poszedłem więc do jakiegoś sklepu optycznego i znalazłem tam wielką lunetę Yukon pow. do100x. za ok. 1000zł, Podjadany wielkim 100mm obiektywem chciałem ją przetestować, sprzedawca wyniósł lunetę przed sklep i dupa, luneta posiada znaczną abberacje chromatyczną ( śnieg i otoczenie przez lunetę były fioletowe ). Załamałem się ale nie na długo ostatecznie znajomy sprowadził nową lunetę Astele 60zm z USA ( systemu jakiegoś ulepszonego Schmidta-Cassegraina ), i doznałem szoku. Luneta idealna pod każdym względem, wymienialne okulary, wszystko metelowe, pięknie wykonana, małe rozmiary, ostrość żyleta ZRT chowa się pod każdym względem, jedna mała wada to że jest trochę ciemna ale przy pow. 60x jest ok. Co ciekawe ostrość w tej lunecie ( pokrętło przy obiektywie, chodzi super ) możemy ustawić nawet na obiekt oddalony o 10m, pow 45-146, bardzo duże ale nawet na max pow. obraz idealny!!!. Co do obserwacji astronomicznych to obserwowałem Jowisza ( dwa pasy widać wspaniale po za tym widać zaciemnienia na biegunach planety ), a i jeszcze jedno ogniskowa coś ok. 1100mm dł. lunety 34cm zaledwie. Polecam tą lunetę ornitologom bo za 130$ można ją sprowadzić. Sorki za chaotyczne treści i błędy.

PICT0001.JPGPICT0002.JPGPICT0004.JPGPICT0003.JPG3232324q2e1525.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ciekawie to wygląda. No cóż, Schmidty-Cassegrainy słyną z bardzo dobrych obrazów planetarnych. Tylko czy 60mm obiektywu pozwoli wykożystać w pełni ogniskową i powiększenie tego teleskopu? :blink: Ciemny jest nie tylko przez mały obiektyw, ale w duzym stopniu przez spore luserko wtórne.

A jeszcze jedno. Dlaczego lusterko jest zamontowane na pająku? W meadach i innych tego typu sprzętach jest najczęściej mocowane na płycie korekcyjnej. W tym przypadku dyfrakcja na ramionach pajaka może trochę popsuć obrazy...

 

PS Znalazłem informacje, że to jest Maksutov-Cassegrain.

Edytowane przez Piotrek T.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ciekawie to wygląda. No cóż, Schmidty-Cassegrainy słyną z bardzo dobrych obrazów planetarnych. Tylko czy 60mm obiektywu pozwoli wykożystać w pełni ogniskową i powiększenie tego teleskopu? :blink: Ciemny jest nie tylko przez mały obiektyw, ale w duzym stopniu przez spore luserko wtórne.

A jeszcze jedno. Dlaczego lusterko jest zamontowane na pająku? W meadach i innych tego typu sprzętach jest najczęściej mocowane na płycie korekcyjnej. W tym przypadku dyfrakcja na ramionach pajaka może trochę popsuć obrazy...

 

PS Znalazłem informacje, że to jest Maksutov-Cassegrain.

 

 

Obraz jest bardzo dobry i w miarę jasny ale na początku też się o to obawiałem, Piotr ten system składa się z soczewki głównej mocno wypukłej, do niej doczepione jest lusterko wtórne na pająku, piszesz że Maksutov-Cassegrain słyszałem o czymś takim ale nigdy wcześniej nie widzaiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.