Jump to content

ZABAWA W KUPNO LUNETY - ASTELE 60 MINI LUNETA DO .


Grzesiek22
 Share

Recommended Posts

Od ładnych kilku miesięcy zastanawiałem się nad kupnem lunety do obserwacji dziennych dla swojego ojca ornitologa amatora. Problem był jednak duży bo jak się okazuje kupić dobrą lunetę w Polsce to duży problem. Posiadam lunetę ZRT 457 o zmienny powiększeniu stałym 30/60X80 luneta ma ok. 10lat i jest w stanie dobrym. Cena nowej kształtuje się w granicach 300-400zł, czyli nie mniej niż 10lat temu na stare pieniądze. Byłem przekonany że technologia poszła naprzód i obecnie kupie lunetę o wiele lepszą za niewiele większe pieniądze. Nic bardziej mylnego, jako pierwszą kupiłem lunetę „profesjonalną” JIEHE 20-60x60. Nadszedł ten dzień kurier przyniósł niewielką paczkę, otwieram i szok Japońska luneta okazała się maksymalnym gów… był to po prostu kawałek gumowanego uformowanego plastiku imitującego lunetę, po za tym pole widzenia jak w moim mikroskopie, o abberacji chromatycznej nie wspominając. Tego dnia jeszcze lunetę odesłałem. Druga luneta była już zupełnie inna sprowadzona przez znajomego z USA. Luneta/teleskop Konus 60 o pow. coś ok. 120x max już dokładnie nie pamiętam. Luneta systemu Schmidta-Cassegraina o szokująco małej ogniskowej o ile dobrze pamiętam nie wiele więcej niż 20cm. Jak się okazało później abberacja sferyczna była nie do zniesienia przez lunetę patrzyło się jak przez zamgloną szybę i to już przy 30x powiększeniu. Więc ją sprzedałem. Pomyślałem więc że kwota kilku sety złotowa to za mało. Poszedłem więc do jakiegoś sklepu optycznego i znalazłem tam wielką lunetę Yukon pow. do100x. za ok. 1000zł, Podjadany wielkim 100mm obiektywem chciałem ją przetestować, sprzedawca wyniósł lunetę przed sklep i dupa, luneta posiada znaczną abberacje chromatyczną ( śnieg i otoczenie przez lunetę były fioletowe ). Załamałem się ale nie na długo ostatecznie znajomy sprowadził nową lunetę Astele 60zm z USA ( systemu jakiegoś ulepszonego Schmidta-Cassegraina ), i doznałem szoku. Luneta idealna pod każdym względem, wymienialne okulary, wszystko metelowe, pięknie wykonana, małe rozmiary, ostrość żyleta ZRT chowa się pod każdym względem, jedna mała wada to że jest trochę ciemna ale przy pow. 60x jest ok. Co ciekawe ostrość w tej lunecie ( pokrętło przy obiektywie, chodzi super ) możemy ustawić nawet na obiekt oddalony o 10m, pow 45-146, bardzo duże ale nawet na max pow. obraz idealny!!!. Co do obserwacji astronomicznych to obserwowałem Jowisza ( dwa pasy widać wspaniale po za tym widać zaciemnienia na biegunach planety ), a i jeszcze jedno ogniskowa coś ok. 1100mm dł. lunety 34cm zaledwie. Polecam tą lunetę ornitologom bo za 130$ można ją sprowadzić. Sorki za chaotyczne treści i błędy.

PICT0001.JPGPICT0002.JPGPICT0004.JPGPICT0003.JPG3232324q2e1525.JPG

Link to comment
Share on other sites

Hmm, ciekawie to wygląda. No cóż, Schmidty-Cassegrainy słyną z bardzo dobrych obrazów planetarnych. Tylko czy 60mm obiektywu pozwoli wykożystać w pełni ogniskową i powiększenie tego teleskopu? :blink: Ciemny jest nie tylko przez mały obiektyw, ale w duzym stopniu przez spore luserko wtórne.

A jeszcze jedno. Dlaczego lusterko jest zamontowane na pająku? W meadach i innych tego typu sprzętach jest najczęściej mocowane na płycie korekcyjnej. W tym przypadku dyfrakcja na ramionach pajaka może trochę popsuć obrazy...

 

PS Znalazłem informacje, że to jest Maksutov-Cassegrain.

Edited by Piotrek T.
Link to comment
Share on other sites

Hmm, ciekawie to wygląda. No cóż, Schmidty-Cassegrainy słyną z bardzo dobrych obrazów planetarnych. Tylko czy 60mm obiektywu pozwoli wykożystać w pełni ogniskową i powiększenie tego teleskopu? :blink: Ciemny jest nie tylko przez mały obiektyw, ale w duzym stopniu przez spore luserko wtórne.

A jeszcze jedno. Dlaczego lusterko jest zamontowane na pająku? W meadach i innych tego typu sprzętach jest najczęściej mocowane na płycie korekcyjnej. W tym przypadku dyfrakcja na ramionach pajaka może trochę popsuć obrazy...

 

PS Znalazłem informacje, że to jest Maksutov-Cassegrain.

 

 

Obraz jest bardzo dobry i w miarę jasny ale na początku też się o to obawiałem, Piotr ten system składa się z soczewki głównej mocno wypukłej, do niej doczepione jest lusterko wtórne na pająku, piszesz że Maksutov-Cassegrain słyszałem o czymś takim ale nigdy wcześniej nie widzaiłem.

Link to comment
Share on other sites

 • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.