Skocz do zawartości

koło filtrowe 5x1,25 - winietowanie


wechciu

Rekomendowane odpowiedzi

Króciutko. 

Setup: ED80 -> korektor -> przedłużka T2 -> koło filtrowe ZWO 5x1,25 (elektryczne) -> kamera ZWO ASI 1600MM.

Problem: winieta po jednej stronie.

Miało nie być a jest! Czy to wina ustawień koła filtrowego? Co można z tym zrobić? Czy zmiana filtrów na 31mm pomoże? 

Do tej pory to ignorowałem, ale zaczyna mi to doskwierać przy szerszych kadrach gry na obiekcie pojawia się "terminator".

 

Opis dodatkowy:

Cień pojawia się w narożnikach kadru przy wspólnej krawędzi. Nie ma winiety wokół całego kadru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, WojtasSP320 napisał(a):

Możesz pokazać winietę?

Wygląda podobnie. W zależności od ustawienia koła filtrowego może być w innym miejscu.

Wydaje mi się, że filtry nie za każdym razem ustawiają się idealnie w tej samej pozycji. A wtedy flaty mogą niewiele pomóc (tak na własną moją logikę, bo jeszcze nie próbowałem). Chyba, że mogą (?). Jeżeli dobrze kadrować mniejsze obiekty, to w sumie no problem. Ale szersze obszary? Stąd zastanawiam się nad zmianą filtrów na 31mm, bo takie chyba można do tego koła zamontować. Pytanie, czy to wystarczy na pozbycie się winiety. Kamery jeszcze w akcji nie używałem, bo ciągle walczę z różnymi problemami przy rozkładaniu setupu. Ale to temat na inny wątek.  Tak czy siak wykosztowałem się na taką kamerę a nie mniejszą. Może trzeba było z mniejszą matrycą kamerkę łykać i w kolorze (?) - mniej problemów z setupem i akwizycją , ale więcej ze światłem znowu. Zawsze coś za coś. Znowu większe koło to ciężar dla wyciągu i portfela. Może będzie trzeba ostatecznie zaakceptować niedogodności.

Edytowane przez wechciu
składnia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zmieniem filtr praktycznie co zdjęcie (zamiast robić sesję 20xR + 20xG + 20xB robię 20x(R+G+B), w APT to się nazywa vertical plan i na koniec sesji flaty. Nigdy nie miałem problemów. Zamiast się zamartwiać czy od razu zmieniać sprzęt zrób najpierw jedną sesję, skalibruj i zobaczysz jak wyjdzie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Ja też mam 1600MM i takie koło filtrowe z filtrami 1,25" w oprawkach i na każdym filtrze winieta jest niecentralnie. Flat wygląda tak:

MasterFlat_Gain0_800.jpg.40871df2ef1b09997176b26db0eb1857.jpg

Ale nie zauważyłem, żeby to powodowało jakiś problem.

Przed dodaniem flata:

ic434_10frames_noflat_2_02.JPG.d385404b4cd9a9490e8398b68940ff8a.JPG

 

Po dodaniu flata:

ic434_10frames_flat_1_02.JPG.2c8d2b5dd781f38029c80d233d99e5a7.JPG

 

Także nie ma co się tym przejmować :) BTW mam zaznaczone ustawienie, żeby filtr kręcił się tylko w jedną stronę (Unidirectional w AsiAir), to może pomóc w powtarzalności ustawienia pozycji koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.