Skocz do zawartości
  • 0

Astroberry w ogrodzie - rozbudowa sieci wifi


wechciu

Pytanie

Sytuacja wyjściowa:

Miejsce do obserwacji znajduje się 20 m od zewnętrznej ściany domu. Dom na planie ok 17m X 17m. Punkt dostępu do sieci mniej więcej centralnie w domu, co zapewnia zasięg wifi we wszystkich pomieszczeniach. Na tarasie jest już słabo i malina podczas testu już nie łączy się z siecią domową. Postawiłem montaż 4 m od ściany, a sam próbowałem się łączyć z siecią "astroberry" z sąsiedniego pokoju. Było niestabilnie i zrywało połączenie. Malina ma zbyt słabą antenę wifi. Jeżeli postawię na tarasie repeater (zwykły), to się łączy z siecią domową. Jednak do piera w ogrodzie pozostaje jeszcze ok20 m. i tam już nie łapie. Do tego przy resetach sieci domowej gubię malinę, bo stawia swój punkt dostępu i nie łączy się ponownie z siecią domową. 

Mogę jeszcze dodać, że mój domowy punkt dostępu obsługuje one mesch.

Mój plan:

1) Ogród

Postawić przy pierze repeter mesch nr1, postawić przy zewnętrznej ścianie domu repeter mesch nr2. 

W ten sposób powinno być możliwe sterowanie setupem z domu przez sieć domową. Zanim wydam setki złotówek na urządzenia chciałbym zapytać, ogarniających tematy sieciowe kolegów, czy dobrze kombinuję? A może można by to uprościć? Myślałem jeszcze o wariancie z podpięciem maliny przewodowo do repetera, żeby zawsze była widoczna w sieci domowej nawet po restarcie repeatera czy punktu dostępu.. 

2) Travel

Żeby prowadzić sesję z np. samochodu gdy jest zimno (a jestem zmarzlak) podczas sesji w terenie.

Wykorzystać repeter jako punkt dostępu (większy zasięg wifi niż antena maliny). Malinę podpiąć przewodowo do repetera.

 

 

 

Edytowane przez wechciu
składnia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Najprościej to kupić jakiś router konfigurowalny np. CPE 210 ( 2.4 GHz) lub CPE 510 ( 5 GHz) i skonfigurować do jako Client dla sieci domowej. Ze względu na kierunkową charakterystykę tego urządzenia oraz wbudowany inteligentny wzmacniacz sygnału zasięg wzrasta wielokrotnie. Ja mam takie połączenie do dwóch setupów oraz do kamery AllSKy - zasięg ok. 40 metrów z tym, że po drodze są minimum dwie ściany z pustaków.

Podłączasz to po LAN do ...berry i po sprawie.

Wyjeżdżajac w teren przełączasz ten router w tryb Access Point i masz bezprzewodową sieć do 40 metrów od setupu - trzeba pamiętać tylko o kierunku ustawienia anteny routera

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kup sobie uzywane nanostation albo wspomniane CPE210 i uzyj w trybie klienta, łaczac z maliną kablem. Na używke nanostation wydasz 50-100PLN i posłuży lata.

Da to lepszą stabilność niż wszelakie repeatery. Malina ma badzeiwny ten moduł radiowy i kropka. Nie jest to wina anteny (urządzenia pasywnego) W komórce masz podobną i działa lapiej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minutes ago, Gość na chwilę said:

No a w polu przełącz w tryb AP :)

 

Teoretycznie, to jakby kupić coś od mikrotika to skonfigurujesz oba naraz. Jako klient i jednocześnie AP na wirtualnym radiu. I nic nie trzeba bedzie przełączać. Tylko konfiguracja ciut mnie banalna.

Będzie z tego net w ogrodzie (wiec i wyjazdowo), po kablu podłączy malinke, jako klient podłączy się do WiFi w domu. Stojąc koło teleskopu będzie również dostęp do malinki po WiFi z takiego AP, nie trzeba bedzie leciec do domu żeby złapać WiFi i coś zmienić.

 

Edytowane przez ko20
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję za reakcję na moje pytanie.

Widzę, że polecacie malinę łączyć po kablu. Chciałem tego uniknąć - jak najmniej kabli, ale jak będzie trzeba, to (od biedy) da radę. Na ten moment poza kablami łączącymi malinę z akcesoriami (nieruchomymi" mam tylko trzy kable "ruchome": 1) kabel EQMOD (malina - montaż), 2) kabel 12V do maliny (zasilacz - malina), 3) kabel 12V od maliny do montażu. I to jest chyba absolutne minimum, które jeszcze najchętniej bym okroił, ale nie widzę możliwości. Dodawanie dodatkowo skrętki kłuci się z moim planem. Możecie się śmiać, alenkażdy ruchomy kabel, to dla mnie źródło problemów bo wymaga porządku, na który czasami brakuje mi czasu.

Tymczasem w domu dzisiaj podpiąłem jeden wzmacniacz mesch, bo i tak musiałem to zrobić (TP LINK RE 305). Zasięg na ogrodzie automatycznie wzrósł. Aplikacja pokazała mi przy pierze -75dBm, w domu -50dBm, a przy samym ruterze -45dBm. Myślę, że jak przy pierze podepnę wzmacniacz mesch to mimo wszystko styknie (nowy RE 305 to koszt 175 PLN). 

Na plener - od kolegi dostałem ruter/modem LTE na kartę (huawei 310). Planuję skonfigurować go tak jak sieć domową i mieć takie urządzenie jako trawel. Nie będzie trzeba nic zmieniać w ustawieniach urządzeń z których aktualnie korzystam. Zawsze można dokupić zestaw startowy w Orange (kartę sim) i jeżeli w terenie jest zasięg GSM / LTE to z niego korzystać tak na sesjach jak na wakacjach itp. 

 

Przy okazji dodam pytanie, czy żeby ograniczyć ilość okablowania można użyć moduł WLAN SynScan Wi-Fi i sterować z poziomu maliny montażem? Z tego co czytam, to ten moduł tworzy własny punkt dostępu i pracuje się z poziomu aplikacji. Nie wiem czy można go skonfigurować do sieci lokalnej, tak jak malinę i w EKOS skonfigurować ten montaż (?).

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.