Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani! Nowy Rok zaczyna się od panowania Jowisza na wieczornym niebie. A gdy dołącza doń Księżyc, mamy efektowną koniunkcję. Do kilku takich dojdzie na zimowym niebie A.D. 2024. Z nastaniem wiosny do tej pary dołączy "wybuchowa" kometa 12P/Pons-Brooks. Być może obiekt będzie widoczny nawet gołym okiem, ale najpewniej nie przebije atrakcyjnością komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) zapowiadanej jako hit październikowych wieczorów. Po drodze czeka nas letni "szał niebieskich ciał", zakrycie Plejad i Saturna przez Księżyc, a także zorze polarne nad Polską - będzie się działo! Zapraszam na przegląd najciekawszych zjawisk na niebie gwiaździstym w 2024 roku. Czystego nieba! :)

 

 

  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radio-teleskop.pl oczywiście uwielbiam Twoje materiały, ale nie byłbym sobą gdybym się czegoś nie czepił :).

Betelgeza jako "najjaśniejsza" gwiazda zmienna to dosyć ryzykowne stwierdzenie. Ostatnio, przy okazji pisania tekstu na bloga, brałem na tapet Wegę oraz Kapelle i obie są gwiazdami zmiennymi ;)

Mam też wątpliwości odnośnie wrzucenia Rigela i Aldebarana do grona gwiazd, "o których wiadomo, że nie są zmienne". Niewielki zakres zmienności obu gwiazd nie obniża oczywiście ich użyteczności w amatorskich ocenach jasności Betelgezy. W całym tym wątku chodzi mi o precyzję w terminologii ;)

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obaj dobrze wiemy, że praktycznie wszystkie gwiazdy są zmienne - włącznie ze Słońcem :) Traktując sprawę tak drobiazgowo musielibyśmy wyeliminować prawie wszystkie gwiazdy porównania, a przecież w przypadku obserwacji amatorskich prowadzonych okiem nieuzbrojonym nie o to chodzi, Bracie :) Kiedy tworzysz filmowy kalendarz astronomiczny, a nie chcesz z niego czynić półgodzinnego wywodu objaśniającego niuanse, czego prawie nikt nie wytrzyma, musisz oprzeć się na pewnych skrótach myślowych nie obniżających "użyteczności" ;) Niemniej, dziękuję Ci za ciekawą uwagę :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, radio-teleskop.pl napisał(a):

Obaj dobrze wiemy, że praktycznie wszystkie gwiazdy są zmienne - włącznie ze Słońcem :) Traktując sprawę tak drobiazgowo musielibyśmy wyeliminować prawie wszystkie gwiazdy porównania, a przecież w przypadku obserwacji amatorskich prowadzonych okiem nieuzbrojonym nie o to chodzi, Bracie :)

 

Dlatego podkreśliłem, że nie chodzi mi o użyteczność gwiazd porównania, ale o precyzję w podawanych informacjach, szczególnie tak bezkompromisowych jak stwierdzenie, że o danych gwiazdach "wiadomo że nie są zmienne", gdy 2 z 3 wymienionych są (nie znalazłem żadnego info o zmiennej jasności Procjona) ;)

https://www.cosmos.esa.int/web/hipparcos/brightest

Jasne, że w praktyce, szczególnie takiej popularyzatorsko-miłośniczej nikt zmiennością Rigela czy Aldebarana głowy sobie nie zawraca :happy:

 

Godzinę temu, radio-teleskop.pl napisał(a):

Kiedy tworzysz filmowy kalendarz astronomiczny, a nie chcesz z niego czynić półgodzinnego wywodu objaśniającego niuanse, czego prawie nikt nie wytrzyma, musisz oprzeć się na pewnych skrótach myślowych nie obniżających "użyteczności" ;)

 

Przecież wystarczy zamienić "najjaśniejsza gwiazda zmienna" na "jedna z najjaśniejszych gwiazd zmiennych" (+ ewentualnie dodać, że o największej amplitudzie wśród jasnych gwiazd), a w temacie gwiazd porównania stwierdzić, że ich jasność podlega bardzo niewielkim albo żadnym zmianom. Nadal operujemy na łatwo przyswajalnych skrótach myślowych, które w dodatku są na tyle bezpieczne, że nawet taki drobiazgowy maruda jak ja nie ma się czego czepić ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.