Jump to content

radio-teleskop.pl

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  316
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by radio-teleskop.pl

 1. Zniechęcony marną liczbą Perseidów, które wpadły w mój kadr poprzedniej nocy, ale zachęcony pogodą wczoraj postanowiłem dać niebiosom kolejną szansę Rozstawiłem sprzęt na półtorej godziny, a sam oddałem się o wiele uważniejszym obserwacjom niż nocą 12/13.08. Perseidy odpowiedziały 15 zjawiskami w ciągu 60 minut, a do tego trafił się jeden sporad. Konsekwentnie fotografowałem ten sam obszar nieba w pasie Drogi Mlecznej, a meteory (przynajmniej te najjaśniejsze) z równą konsekwencją omijały ten sektor A zdarzył się nawet bolid, do którego akurat stałem odwrócony plecami Ujrzałem jedynie pojaśnienie okolicy na ułamek sekundy i kawałek cienia mojego auta. Bolid spadł po wschodniej stronie nieba ok. 23:00. W wolnej chwili siądę do zdjęć i spróbuję poskładać mój skromny urobek
 2. W dużym skrócie ujmując: każdy meteor kreśli linię na niebie. Obserwując wiele meteorów danej nocy możemy np. rysować ich położenie na mapie nieba lub zapamiętywać trasę ich przelotu. Po zebraniu takich obserwacji spróbujmy nakreślić trasę zauważonych meteorów wstecz w stosunku do zanotowanego kierunku. Okaże się, że w wielu przypadkach ścieżki meteorów nakreślone do tyłu przecinają się mniej więcej w jednym punkcie na niebie. Miejsce to nazywamy radiantem roju, a sam rój czerpie nazwę od gwiazdozbioru, w którym takie miejsce występuje. W przypadku większości sierpniowych "spadających gwiazd" jest to konstelacja Perseusza, stąd nazwa: Perseidy. Powodzenia na łowach!
 3. Bardzo ciekawy eksperyment, Radku! Też już kiedyś mnie kusiło, żeby zrobić coś takiego, ale zawsze wygrywała opcja: "szerszy może więcej" No i mam za swoje - 20-tką złapałem o wiele mniej niż Ty A poza kadrem oczywiście latały stadami
 4. Zgadzam się z opinią, że tegoroczne Perseidy szału nie zrobiły, ale i nie zawiodły Obserwacje prowadziłem od 23:00 do prawie 03:00, ale z licznymi przerwami na obsługę sprzętu, walkę z komarami, niespokojnym dzikiem w pobliskiej kukurydzy i związane m.in. z tym przemieszczanie się po okolicy. W moje oko wpadło 28 Perseidów - w tym kilka o ujemnej jasności; blask najokazalszego oceniam na -2.5 mag. - około północy pięknie przeciął Wielki Wóz zostawiając ślad widoczny gołym okiem przez kilkadziesiąt sekund. Do tego wpadły jeszcze 3 Kappa Cygnidy i 1 Akwaryd - ale z których to Akwarydów...? Oczywiście strzelałem też z aparatu i szerokiego obiektywu, lecz po pobieżnym przeglądzie widzę, że Perseidy nie chciały za bardzo kooperować w kadrze Wciąż się łudzę, że coś przeoczyłem na podglądzie A może jeszcze dziś polatają...? Powodzenia!
 5. Gratuluję efektów! A pogoda dziś nie odpuści - trzeba leżeć Powodzenia! Raczej na pewno To zdjęcie jest niezłym przykładem jak odróżnić satelity od meteorów. Ślady tych drugich zwykle są niejednorodne, widać fluktuację jasności rozpadającej się materii oraz barwy, w jakich spala się ona w atmosferze. Satelity zaś najczęściej kreślą ślady symetryczne i zarazem białe. Owocnych łowów!
 6. Witam w klubie! U mnie również początkowo zapowiadało się całkiem nieźle - w wizualu złapałem bodaj 10 sztuk, w tym ze 3 o zerowej jasności. Jadnak im późniejsza godzina, tym meteorów jakby mniej, a i Księżyc coraz mocniej dawał się we znaki... A na zdjęciach lepiej... nie mówić Z 200 ekspozycji w kadrze złapały się ledwie dwa ślady - i to słabiutkie Dziś musi być lepiej - głowy do góry!
 7. @LibMar A może lepiej oddalić się od radiantu i zapiąć krótszą ogniskową (najlepiej z tym samym światłem)? Tym bardziej, że w pobliżu świeci (cieniejący, ale jednak wciąż jasny) Księżyc. Ale i tak gratuluję efektów eksperymentu Powodzenia w maksimum!
 8. Kochani! Wprawdzie tegoroczne Perseidy - według ekspertów - nie zapowiadają się szczególnie intensywnie, za to pogoda robi się wymarzona! No to polujemy! Pierwszy łup zebrałem już 23 lipca - i to w jednym kadrze z kometą NEOWISE. Życzenia astrofotografa jednak się spełniają... Spełnienia Waszych, Kochani! A początkującym obserwatorom i astrofotografom polecam filmowy poradnik (i więcej zdjęć):
 9. Kochani! Zapraszam na mały jubileusz z kometą NEOWISE i Perseidami w rolach głównych ;) Niech noc będzie z Wami! :)

   

 10. Kochani! Ależ piękna ta kometa... Powodzenia na łowach! :)

   

 11. Kochani! Zapraszam pod lipcowe niebo :)

   

   

 12. Wcale się nie zdziwię kiedy Musk wystąpi w roli Palpatine'a
 13. Łukaszu! Jesteś mistrzem Wszechświata w te klocki - chapeau bas!
 14. Kochani! Najnowsze RADIO PLANET I KOMET gramy 08 czerwca po 21:05: Bydgoszcz-Toruń 100,1 FM, Włocławek 100,3 FM, Brodnica 106,9 FM, DAB+ kanał 11A oraz http://www.radiopik.pl. Do usłyszenia! :)

   

 15. A potem sznury się rozłażą i... najpierw oplecie, a potem udusi nam niebo ten Musk - chyba, że spełni obietnicę "wygaszenia" swojej floty...
 16. Kochani! W Toruniu sezon 2020 też rozpoczęty Pierwsze zdjęcie pochodzi z minionej nocy (06/07.06.2020), zaś dwa pozostałe to pamiątki z 2019 roku. Owocnych łowów!
 17. A co jeszcze można focić na Wybrzeżu po północnej stronie nieba w czasie białych nocy? Nie martw się! NLC jak przyszły, tak i znikną - w przeciwieństwie do Starlinków...
 18. Kochani! Jak zwykle, zapraszam pod niebo gwiaździste. Powodzenia na łowach! :)

   

 19. Kochani! Zapraszam na astrofotograficzny spacer po Toruniu i życzę miłego oglądania
 20. Kochani! Czas zapolować na kometę SWAN (C/2020 F8)! Owocnych łowów! :)

   

   

 21. Kochani! Kometa SWAN jeszcze nie jest widoczna na polskim niebie, a już budzi ogromne emocje wśród miłośników astronomii. O szczegółach jej przelotu nad nami opowiem w drugim odcinku majowego kalendarza astronomicznego, a w oczekiwaniu na niecodziennego gościa nacieszmy jeszcze oczy widokiem Wenus na wieczornym nieboskłonie. I śpieszmy się cieszyć, bo za miesiąc próżno jej będzie szukać po zachodzie Słońca... Jak to się dzieje - o tym opowiada filmowe niebo w maju 2020. Zapraszam!
 22. W oczekiwaniu na kometę SWAN nacieszmy jeszcze oczy widokiem Wenus na wieczornym nieboskłonie... Zapraszam! :)

   

 23. Otóż i właśnie - takie "hybrydy nazewnicze" też mnie śmieszą Ale i tak najważniejsze jest, żeby trzymały się pionu i mocowań
 24. OK, ale pod warunkiem, że pokażesz "akt erekcyjny" Nie gniewaj się - podobnie jak @dobrychemik jestem uwrażliwiony na coraz to bardziej kulejącą polszczyznę (oraz jej zachwaszczanie obcymi naleciałościami). Ale przyjmuję Twój argument - choć ostatnio mam dużo do czynienia z budowlańcami i wśród miotanych przez nich killku(-nastu) podstawowych słów "erekcja" jeszcze nie padła Miłego dnia!
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.