Skocz do zawartości

radio-teleskop.pl

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  96
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez radio-teleskop.pl

 1. radio-teleskop.pl

  Powrót Merkurego

  Kochani! Merkury znów świeci na wieczornym niebie Sobotni wieczór 16 lutego 2019 był tak czysty, że udało mi się złapać planetę zaledwie stopień nad zachodnim horyzontem w zacnym towarzystwie toruńskiego radioteleskopu Nikon D700 + Sigma 120-400 @ 400 mm f/8, ISO 1600, 1,6 s. Czystego nieba!
 2. radio-teleskop.pl

  Powrót Merkurego

  Bo to prawda Ustawienie radioteleskopu na zdjęciu było dziełem przypadku - aż się nie mogłem nadziwić, że tak pięknie zapozował
 3. radio-teleskop.pl

  Powrót Merkurego

  Z południa Europy - tak, ale z Polski czerwcowa koniunkcja Merkurego i Marsa będzie praktycznie niewidoczna ze względu na ekstremalnie niskie położenie obu planet nad horyzontem oraz czas przesilenia letniego, czyli jasne niebo jeszcze dłuuugo po zachodzie Słońca. Pozdrawiam!
 4. radio-teleskop.pl

  Fotografia z niebem w tle

  Jak na pierwsze podejście - całkiem zgrabnie, ale pamiętaj, że prawidłowo podchodzimy pod niebo GWIAŹDZISTE Powodzenia!
 5. radio-teleskop.pl

  Kometa C / 2018 Y1 (Iwamoto)

  Kometa jak... rakieta Dotąd chyba nie widziałem komety szybciej pomykającej wśród gwiazd niż Iwamoto... Nawet w czasie mojej krótkiej sesji z równie krótką ogniskową (21 x 60 s, Nikon D700 + Samyang 135 mm @ f/2.5, ISO 800, Vixen Polarie) ślady gwiazd na stacku z nieporuszoną kometą utrwaliły się nadzwyczaj wyraźnie. Końcowy efekt obróbki szału nie robi - także dlatego, że (oprócz skromnego materiału) swoje zrobił blask rosnącego Księżyca. Mimo to, radośnie zdziwiłem się ujrzawszy na zdjęciu nie tylko C/2018 Y1 Iwamoto, ale i ślad galaktyki karłowatej Leo I w postaci niepozornego "duszka" nad Regulusem Za to okoliczności zebrania prezentowanego materiału wydają mi się dosyć niezwykłe. 12 lutego pogoda zwariowała do tego stopnia, że niebo nad dużym obszarem Polski zrobiło się bezchmurne Prognozy dla Pomorza i Kujaw gwarantowały taki stan przynajmniej do północy z 12 na 13-go. Spokojnie więc zaplanowałem sobie sesję zakładając, że od 21:00 kometa będzie już na przyzwoitej wysokości do fotografowania. Oczywiście starałem się monitorować sytuację w serwisach meteo i... zobaczywszy potężną ławicę chmur nadciągającą z północnego-zachodu rzuciłem wszystko i ruszyłem w te pędy na miejscówkę. Chmury już tam na mnie czekały ciągnąc ze wskazanego kierunku niczym statek obcych w "Independence Day" W popłochu ustawiłem sprzęt bijąc przy okazji życiówkę w szybkości jego montowania Zdążyłem wycelować w Polarną zanim utonęła w obłokach parę minut później. Wcześniej zwarta ławica Altocumulusów zdążyła już "pożreć" Księżyc i coraz śmielej nacierała na część nieboskłonu, gdzie królował Lew z kometą Iwamoto. Poczułem się beznadziejnie... Ile razy może się NIE UDAWAĆ!??? Ostatnią deską ratunku dla człowieka wierzącego jest modlitwa. Pomogło! Ku mojemu zdumieniu, chmury zatrzymały swój pochód w zenicie dzieląc firmament w linii południka z lekkim odchyleniem w kierunku NE-SW. Trwały tak przez blisko pół godziny - widocznie na tyle zasłużyłem - umożliwiając mi fotografowanie, po czym ruszyły na ostateczną rozprawę z Regulusem i jego świtą. Czegoś takiego nie przeżyłem jeszcze nigdy... I jak tu nie wierzyć w moc Opatrzności? Czystego nieba, Kochani!
 6. radio-teleskop.pl

  Fotografia z niebem w tle

  Gratulacje, Piotrula! Wiek niby przedszkolny, a już mistrzostwo
 7. radio-teleskop.pl

  Merkury - bóg złodziei na wieczornym niebie!

  Teraz Merkury będzie żył Pozdrawiam, Maćku
 8. Kochani! Kometa C/2018 Y1 Iwamoto staje się gorącym tematem, więc... lecimy z poradnikiem obserwatora ;) Czystego nieba!

   

  1. Pokaż poprzednie komentarze  1 więcej
  2. PiotrTheUniverse

   PiotrTheUniverse

   Ona tu była reklamowana "na granicy widoczności gołym okiem", bez lornetki zapewne żaden imponujący widok.

  3. DARK

   DARK

   Dostałem dziś na maila ten filmik z opisem że kometa rozbłysła i jest dostrzegalna gołym okiem. Stąd moje uwagi

  4. radio-teleskop.pl

   radio-teleskop.pl

   Piotrek ma rację - w filmie prezentuję kometę jako obiekt zasadniczo w zasięgu lornetek i aparatów fotograficznych. Ujrzeć ją gołym okiem to jest prawdziwe wyzwanie, któremu jednak sprostał Piotr Guzik, więc jest to możliwe ;) M.in. na jego relacji oparłem wyrażoną w filmie nadzieję na "dostrzegalność" komety okiem nieuzbrojonym. Tak czy inaczej - dla mnie osobiście obiekt jest miłym zaskoczeniem, mam nadzieję że dla Darka także :) Oby tylko kometa nie "zdechła" w ciągu kilku dni i dała się łatwo oglądać także po lutowej pełni. Czystego nieba!

 9. radio-teleskop.pl

  Merkury - bóg złodziei na wieczornym niebie!

  Akurat w ostatniej dekadzie marca 2019 roku Merkury w ogóle nie będzie widoczny wieczorem nad zachodnim horyzontem; planeta znajdzie się wówczas krótko po złączeniu ze Słońcem ginąc w jego blasku. Najlepszy czas na śledzenie Merkurego zaczyna się już niebawem, bo ok. 15 lutego i potrwa mniej więcej do 05 marca. Więcej szczegółów (wraz z poradnikiem obserwatora) podam za niedługo w kolejnym filmowym kalendarzu astronomicznym w kanale radio-teleskop.pl na YouTube - i oczywiście na Astropolis Pozdrawiam!
 10. radio-teleskop.pl

  Odszedł od nas Janusz Płeszka

  Niech Dobry Bóg darzy Cię najpiękniejszymi widokami swych dzieł we Wszechświecie, Januszu... Odpoczywaj w pokoju i radości z wiecznego kontemplowania niczym nie zmąconego obrazu Nieba...
 11. Kochani! Zapraszam pod lutowe niebo A.D. 2019 z nadzieją na sprzyjającą pogodę... Wink Powodzenia! Smile

   

  1. Pokaż poprzednie komentarze  3 więcej
  2. radio-teleskop.pl

   radio-teleskop.pl

   Choć mój materiał nie ma nic wspólnego z astrologią, to warto wiedzieć, że w "astrologii" też piszemy dwa "i" na końcu ;) Pozdrawiam :)

  3. Rogal

   Rogal

   Już poprawiłem, szacunek za dobrą robotę i fajne filmy :like:

  4. radio-teleskop.pl

   radio-teleskop.pl

   Dzięki za dobre słowo i cenną poprawkę :) Cieszę się, że moje filmy są pomocne i przynoszą jakiś pożytek. Powodzenia!  

 12. radio-teleskop.pl

  Całkowite zaćmienie Księżyca 21.01.2019

  Z tego co wiem, takie impakty są obserwowane w obszarach Księżyca skrytych w cieniu, czyli - jak piszesz - kiedy nasz satelita jest kilka dni po nowiu lub przed. Konkretnych przykładów nie podam, ale widziałem kiedyś w sieci zdjęcia dokumentujące spadek meteorytu na powierzchnię Srebrnego Globu. Na uwagę zasługuje też wzmianka w kronice Gerwazego z Canterbury o tym jak w 1178 roku grupa mnichów obserwowała (oczywiście bez przyrządów optycznych) zjawisko, które miało być uderzeniem dużego meteorytu w Księżyc.
 13. radio-teleskop.pl

  (136199) Eris

  W życiu bym nie pomyślał, że ED-kiem da się złapać Eris - szacun! Bo "szacunek" w tym wypadku brzmi zbyt zdrobniale jak na wartość osiągnięcia
 14. radio-teleskop.pl

  Całkowite zaćmienie Księżyca 21.01.2019

  No i przyniosło fenomenalny efekt Właściwie to w liczbie mnogiej powinienem napisać Gratuluję i pozdrawiam, Mateuszu!
 15. radio-teleskop.pl

  Całkowite zaćmienie Księżyca 21.01.2019

  Warto było nie spać TEJ nocy, Darku - gratuluję i podziwiam! A ten zachodzący Księżyc, ech... góry, nase góry!
 16. radio-teleskop.pl

  Całkowite zaćmienie Księżyca 21.01.2019

  Gdyby nie krzepiący sygnał z Niedźwiad (dzięki, Marku!), tobym pewnie nie zwlókł się z łóżka, bo nad Toruniem wisiały zwarte chmury. Ale skoro oni mieli czyste niebo, to... spakowałem sprzęt i ruszyłem na poszukiwania. Ujechałem ze 30 km trasą Toruń-Inowrocław i... rzeczywiście Zrobiło na tyle pogodnie, że postanowiłem stanąć w szczerym polu za Gniewkowem i zdziałać ile się da w wyścigu z chmurami, które jednak nie dawały za wygraną. Chyba jeszcze nigdy nie miałem tak "rwanej" i chaotycznej sesji - bez możliwości sensownego poustawiania sprzętu oraz testów strzelałem niemal na ślepo tylko ze statywu i z krótszych ogniskowych. Wyszło jak wyszło - szału nie ma, ale coś tam widać A kiedy zrobiło się widno, to i jakiś las się znalazł do skomponowania kadru Czystego nieba dla wszystkich!
 17. Kochani! Przygotowania do operacji "krwawy Księżyc" czas zacząć Wink Zapraszam po szczegóły - jak zwykle z życzeniami czystego nieba Smile

   

 18. radio-teleskop.pl

  Kasa nie zrobi z Ciebie astrofotografa

  A pamiętacie taki dowcip? Ojciec wziął dorastającego syna na "męską" rozmowę. Mówi mu tak: - Synu, pieniądze to nie wszystko. Oprócz nich, należy mieć jeszcze akcje, obligacje, złoto i inne kosztowności. Czego wszystkim serdecznie życzę
 19. radio-teleskop.pl

  Kasa nie zrobi z Ciebie astrofotografa

  Otóż to! Podpisuję się obiema rękami. Dokładnie to samo chciałem dodać w moim poście, ale w potoku zdań umknęła mi ta uwaga. Dzięki!
 20. radio-teleskop.pl

  Kasa nie zrobi z Ciebie astrofotografa

  To zależy o jakiej "kasie" i jakiej "astrofotografii" rozmawiamy... Tak się składa, że fotografuję niebo gwiaździste od kilkunastu lat. Od samego początku byłem zafascynowany zdjęciami takich mistrzów jak Robert Gendler czy mistrzowie naszego podwórka, których podziwiam za światowy poziom w kategorii DS-ów (Adam Jesionkiewicz, Bogdan Jarzyna, Michał Żołnowski, Michał Kałużny, Maciej Kapkowski i inni). Oczywiście też bym tak chciał, ale sprawa jest prosta: dla osiągnięcia TAKICH efektów niezbędne są inwestycje w kosztowny - jak dla mnie - sprzęt i peryferia. Nie urodziłem się Rockefellerem, nie mam spadku po dziadku, nie prowadzę milionowych biznesów, nie aspirowałem na kontrakt menedżerski w korporacji, więc mam za swoje Poszedłem więc ścieżką, na którą mnie stać. Uprawiam astropejzaż i szerokie pola, a z efektów jestem zadowolony - moje prace niejednokrotnie ukazywały się w druku i zdobywały uznanie kolegów "po fachu" (m.in. w galerii astroexpo.pl kilka razy wygrałem plebiscyt na zdjęcie miesiąca; być może niektórzy pamiętają, że przed laty było to bardzo opiniotwórcze forum). Żeby była jasność - w tej sekcji także są mistrzowie, jak Piotr Potępa, Marek Nikodem czy Łukasz Żak. Przyzwoity aparat DSLR oraz zestaw "stałek" o nie mniej przyzwoitych parametrach wraz z napędem, który to "udźwignie" kosztował mnie grube tysiące złotych, więc nie dam sobie wmówić, że tylko "chęć szczera" zrobi z Ciebie astrofotografa. I wiem co mówię, bo zaczynałem z kompaktem na statywie, dzięki czemu szybko przekonałem się, że dobrej optyki tanio nie kupisz... Oczywiście są tacy, którzy próbują astrofotografii za pomocą smartfona czy tabletu i jeśli sprawia im to satysfakcję, to chwała im za to. Co do wiedzy i umiejętności w sferze obróbki - pełna zgoda. Dzięki Grzegorzowi Pająkowi (polecam jego stronę: afterdusk.pl) poznałem podstawy, ale moja nauka trwa do dziś, a im więcej poznaję, tym mocniej zdaję sobie sprawę ilu rzeczy jeszcze nie wiem! Zaawansowana obróbka obrazu to ocean możliwości, jednak uważam, że bazą jest dobry materiał. Im więcej światła zebranego z nieba, im lepszy obiektyw, im lepsza ostrość obrazu i precyzja prowadzenia, im więcej subekspozycji a mniej szumu, tym lepszy efekt końcowy. Z nieostrych klatek i krótkiego naświetlania nie wyjdzie APOD Niezmiennie życzę Wam czystego nieba!
 21. radio-teleskop.pl

  Mira

  Kochani! Nadrabiam zaległości za pomocą fotki ukazującej Mirę 05 grudnia 2018 roku w zacnym towarzystwie Wszyscy wiemy, że pogoda zmasakrowała regularne obserwacje Miry w ostatnim maksimum, więc załączam mój ostatni sensowny obrazek z bieżącego cyklu... Mimo wszystko, czystego nieba!
 22. radio-teleskop.pl

  46P/Wirtanen - jasna kometa na zimę 2018/2019

  Moim zdaniem, bardzo możliwe. Na pewno nie jest to flara Iridium, bo należą one już do rzadkości z powodu "demontażu" starego systemu satelitów, które dawały jasne rozbłyski. Poza tym, Iridium powinien utrwalić się w postaci białego śladu o symetrycznym przebiegu i jasności, a tutaj mamy wyraźne różnice w blasku i barwie. Druga opcja to jakiś wirujący satelita nieregularnie odbijający światło Słońca. Pozdrawiam
 23. radio-teleskop.pl

  46P/Wirtanen - jasna kometa na zimę 2018/2019

  Czas pożegnać Wirtanena, a nawet dobrze przywitać nie dane nam było... W każdym razie - na Pomorzu i Kujawach. Pogodowy dramat trwa do dziś - z dwoma drobnymi wyjątkami. Otóż 05 grudnia niebo nieoczekiwanie wypogodziło się na dobrych kilka godzin, dzięki czemu udało mi się ustrzelić kumulację z kometą, Mirą i Uranem w jednym obrazku z Nikona D700 i Sigmy 20 mm na f/2.5 (powiększenie to "wklejka" z ogniskowej 135 mm na f/2.8). Drugi obrazek pochodzi z tej samej sesji (50 mm przymknięte do f/2.8). Po ponad miesiącu niebo znów zanęciło mnie rozpogodzeniami wieczorem 07 stycznia. Spakowałem sprzęt, ruszyłem w ciemne miejsce, zestawiłem setup, wykonałem kilka próbnych strzałów (135 mm) i... zaczęły nachodzić chmury Reszty pewnie się domyślacie... Mój wyścig z czasem potrwał całe 22 minuty Obróbka tak skromnego materiału z płynącymi obłokami to droga przez mękę, więc efekt jest mizerny, ale coś tam widać... Jak się nie ma, co się lubi..., itd. Że się tak żartobliwie wyrażę - czystego nieba!
 24. Kochani! Prawdziwe noworoczne fajerwerki 2019 ukazują się wtedy, kiedy po sylwestrowych pozostaje już tylko wspomnienie ; ) Zapraszam po szczegóły do filmowego astrokalendarza i do noworocznego konkursu! Wszystkiego pogodnego w nowym roku :)

   

   

  1. Pokaż poprzednie komentarze  1 więcej
  2. radio-teleskop.pl

   radio-teleskop.pl

   Najprawdziwsze HCN! :D Pozdrawiam noworocznie :)

  3. Bellatrix

   Bellatrix

   i wzór poprawnie napisany. Bardzo dobrze :) 

  4. radio-teleskop.pl

   radio-teleskop.pl

   Zawsze byłem dobry z pisania ;) Ale z chemii znacznie gorszy... :D

 25. Która gwiazda zaświeci jako pierwsza na wigilijnym niebie A.D. 2018? Trudne pytanie, bo jednocześnie zaświecą aż trzy! Patrzmy więc uważnie, a z pewnością wypatrzymy nawet sanie św. Mikołaja ;) Zapraszam po szczegóły do filmowego astrokalendarza świątecznego - z konkursowym bonusem! Użytkownikom Astropolis życzę wszystkiego nieziemskiego na Boże Narodzenie i Nowy Rok :)

   

   

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.