Jump to content

radio-teleskop.pl

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  174
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by radio-teleskop.pl

 1. Gęsty Cirrus (i jego pochodne) wiszą nad Toruniem i okolicami, więc... wiadomo Podobno jutro ma się zrobić bezchmurnie i to najpewniej będzie ostatnia szansa na dostrzeżenie tegorocznych Perseidów, bowiem kolejne noce znów zapowiadają się pochmurno-burzowe... Powodzenia!
 2. Wersja GWIAŹDZISTA - przy okazji: jedyna poprawna w języku polskim
 3. @ekolog Kometa Swift-Tuttle (chyba) jeszcze krąży w jednym kawałku A nad ranem Perseidów oglądamy najwięcej, bo ich radiant znajduje się relatywnie wysoko na niebie, więc "sypią się" we wszystkich kierunkach. Oczywiście zniknięcie Księżyca za horyzontem znacznie zwiększa szansę na dostrzeżenie większej liczby meteorów. @M.K. Dziękuję za szczegółowe i wartościowe uzupełnienie materiału filmowego - świetna robota! Pozdrawiam
 4. Jak już jesteśmy wśród pól i lasów, to podzielę się wspomnieniem pewnej czerwcowej nocy... Szczegóły znajdziecie w galerii: www.radio-teleskop.pl. Czystego nieba!
 5. Dobrze odgadujesz, Przyjacielu Ale jak to DOKŁADNIE działa bez "się" - wiedzą odkrywcy. Ja jestem prostym dziennikarzem - miłośnikiem i popularyzatorem astronomii, więc staram się tylko tłumaczyć "z polskiego na nasze"
 6. Kochani! Rozpoczynamy polowanie na polską planetę Przypominam zarazem o wielkim konkursie Międzynarodowej Unii Astronomicznej na imię dla niej i jej macierzystej gwiazdy. Przy okazji można też zgarnąć niespodzianki od nas – zapraszam do zabawy!
 7. Kochani! Rozpoczynamy akcję ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA - z konkursowym bonusem Zapraszam!
 8. Kochani! Obłoki Srebrzyste (NLC) nadal rządzą na niebie, a na Ziemi... rozgrywa się konkurs, jakiego jeszcze nie było! Zapraszam po szczegóły
 9. Darku, już mamy wyjaśnienie (24.06.): http://www.spaceweather.com/ @zbyszekzz też już tym wspomniał. Pozdrawiam
 10. Andrzeju, postaraj się obniżyć trochę temperaturę barwową ekspozycji - dzięki temu NLC wyjdą na zdjęciach bardziej wyraziście. Miasto u stóp to bardzo fajny pomysł na kadr, ale w Twoim przypadku dobrze byłoby poszukać miejsca z mniejszą ilością drzew lub wyjść ponad ich wierzchołki (o ile to możliwe) Powodzenia
 11. Cokolwiek to jest, już Cię pożarło Pozdrawiam
 12. Dzięki wielkie! No to mamy ciekawą zagadkę... Widziałem też fotki z paru miejsc w Europie i tam też utrwaliła się tajemnicza purpura. Pozdrawiam!
 13. Tym razem (21.06.) obłoki zaszalały niezwykłym zabarwieniem w kolorze... czerwieni! W okolicach Torunia wieczór był pochmurny po ulewnym froncie - rozchmurzyło się na dobre dopiero krótko przed północą, kiedy "srebrzaki" wisiały już niziutko nad pn-zach horyzontem. Były wyjątkowo jasne, a tak niecodzienny ich kolor widziałem po raz pierwszy w życiu (NLC śledzę od ponad 30 lat). Efekt "nałożenia się" resztek deszczowego frontu czy zwiększonej obecności cząstek żelaza w obszarze występowania Obłoków Srebrzystych...?
 14. Dziś chyba w całej Polsce dały czadu Pod radioteleskopem UMK w podtoruńskich Piwnicach było tak...
 15. Spokojnie, tegoroczny sezon dopiero się zaczyna, więc... uszy do góry, a oczy w niebo Powodzenia
 16. Kochani! Obróbka to rzecz bardzo pomocna i ważna dla uzyskania końcowego efektu, ale przede wszystkim liczy się wiedza i umiejętności wykorzystania sprzętu, którym dysponujemy. W przypadku kolegi @Alice kluczową rolę odegrał automatyczny balans bieli. Przy fotografii wieczornej/nocnej balansem bieli powinniśmy bowiem operować manualnie. W zależności od zastanych warunków, zwykle mieści się to w przedziale 2500 - 3700 K; zawsze warto wykonać kilka próbnych strzałów z różnymi ustawieniami, aby w końcu otrzymać upragnione niebieskie niebo Przydatne bywa również ręczne ustawienie ostrości (w warunkach słabego oświetlenia automat lubi się mylić). Niekoniecznie też musimy pracować na w pełni otwartej przysłonie. W przypadku NLC zestawionego ze światłami miasta warto przymknąć obiektyw do f/2.8 lub nawet f/4, za to wydłużyć czas ekspozycji do 2-4 sekund. Powinno się udać
 17. NLC to dość subtelne zjawisko, więc fotografowanie w RAW-ach daje spore możliwości na wydobycie jego piękna w obróbce. Ale to wcale nie skreśla możliwości JPG-ów. Rzecz tkwi bardziej w jakości optyki, ustawieniu ostrości, kadru, balansu bieli i parametrów naświetlania. Powodzenia
 18. Najpierw podziękuję w imieniu Torunia - Kopernik byłby zachwycony Mieszkanie na północy miewa swoje uroki A co do zasięgu NLC w Polsce - ogólna reguła jest taka, że im bardziej na północ, tym większa szansa na ich dostrzeżenie. Obłoki srebrzyste zasadniczo unoszą się nad kręgiem polarnym, ale w ostatnich latach zasięg ich występowania rozszerza się w kierunku południowym, czyli niższych szerokości geograficznych. W Europie bywały już widziane m.in. z Francji, Czech i Węgier, a w USA właśnie pobito obserwacyjny rekord: dostrzeżono je z 34 równoleżnika! W tym roku jest spora szansa na wyjątkowo obfite i rozległe NLC, więc nad Wieliczką i Ostravą też mogą zaświecić Patrzymy nisko nad północny horyzont, bowiem "srebrzaki" z reguły występują do wysokości dołującej Kapelli (z Torunia jest to nie wyżej niż 10 stopni nad linią widnokręgu). Najlepszy czas na obserwacje wypada 1,5 do 2 godzin po zachodzie Słońca lub przed jego wschodem. A więcej o naturze NLC opowiedziałem parę lat temu w takim oto filmiku:
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.