Jump to content

radio-teleskop.pl

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  196
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by radio-teleskop.pl

 1. Pamiętam ten obrazek ze SpaceWeather, dzięki Otóż i właśnie... W tym roku na SW raportów i zdjęć Miry jest jak na lekarstwo, a wtedy wielu ludzi zamieszczało swoje materiały. Pozdrawiam!
 2. W 2011 roku osiągnęła 2.5 mag., czyli tegoroczny wynik jest w zasadzie powtórzeniem tamtego osiągnięcia. Osobiście dałem jej 2.6 mag., ale byli obserwatorzy oceniający jej blask na wyższym poziomie. Tak czy inaczej - było naprawdę ciekawie
 3. Chodzi mi ogólnie o społeczność miłośników astronomii. Publikuję raporty i zdjęcia na różnych forach i w stosunku do liczby ich użytkowników liczba zainteresowanych Mirą Ceti jest wręcz znikoma. A szkoda, bo to ciekawy obiekt. Przydałoby się więcej obserwacji, więcej ocen jasności gwiazdy - tym bardziej, że tegoroczne maksimum było naprawdę znaczące.
 4. Chyba czas na podsumowanie Miry A.D. 2019... Była piękna i jasna jak rzadko (ostatnio w 2011 roku). Na moje oko jej maksimum wyniosło 2.6 mag. (20, 24 i 26.10.). I tylko szkoda, że tegoroczny show przeszedł prawie bez echa, a było na co popatrzeć! Dziwne... Załączam zdjęcie z 26 października pół godziny przed północą. Czystego nieba!
 5. Kochani! Pora wziąć się za tranzyt Merkurego. A i warto jeszcze rzucić okiem na Mirę Ceti Czystego nieba!
 6. Kochani! Bliskie spotkanie Księżyca z Jowiszem (31.10.) nad mostem im. J. Piłsudskiego w Toruniu dostarczyło sporo emocji i wrażeń. Czy muszę dodawać, że tuż po zakończeniu spektaklu przyszły chmury? Czystego nieba!
 7. Kochani! Bliskie spotkanie Księżyca z Jowiszem (31.10.) nad mostem im. J. Piłsudskiego w Toruniu dostarczyło sporo emocji i wrażeń. Czy muszę dodawać, że tuż po zakończeniu spektaklu przyszły chmury? Czystego nieba!
 8. Pogoda niby sprzyja, ale... w okolicach Torunia nocne mgły oraz Cirrusy sprawiają spory kłopot w obserwacjach i ocenie jasności Miry. W miarę przyzwoite warunki miałem po raz ostatni 20 października, kiedy "Cudowna" zaświeciła blaskiem 2.6 mag. Bonusem okazał się Uran prawie w opozycji oraz Westa niedługo przed nią Czystego nieba!
 9. A przewidywane maksimum wypada 24 października, więc... patrzmy!
 10. Kochani! Mira nieoczekiwanie "zaszalała" z tegorocznym maksimum wcześniej niż zapowiadano i trzyma blask - warto zobaczyć! A przy okazji, początkujących obserwatorów namawiam do skorzystania z poradnika: jak wybrać lornetkę do stawiania pierwszych kroków na niebie - polecam
 11. Kochani! Rzeczywiście Mira nieoczekiwanie "zaszalała" z tegorocznym maksimum i trzyma blask - warto zobaczyć! U mnie wyszło 2.7 mag. Szczegóły w filmie - zapraszam! Powodzenia na łowach
 12. Z podanych wartości wynika, że jednak ciut ciemniejsza
 13. Zgadza się! Ja miałem szczęście ujrzeć Mirę w sobotę (05.10.) i ze zdumieniem również oceniłem jej jasność na 3.0 mag. W załączeniu foto-pamiątka Szkoda, że akurat teraz Księżyc idzie ku pełni, ale może Mira nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w tegorocznym maksimum...? Warto patrzeć! Czystego nieba!
 14. Kochani! Niby miało się nie udać, a jednak się udało W sobotni wieczór (05.10.) Księżyc zaświecił w wianku, a Saturn w wianka przerwie (najjaśniejszy punkt ku górze i ciut na lewo od Księżyca). Czystego nieba!
 15. Kochani! Pogoda jaka jest - każdy widzi. Dlatego ogromnym zaskoczeniem było bezchmurne niebo nad Toruniem w czwartkowy wieczór (03.10.). Pośpieszyłem więc nad Wisłę i złowiłem dwa całkiem spore okazy w postaci Księżyca i Jowisza Czystego nieba!
 16. Kochani! Zapraszam pod październikowe niebo - zwłaszcza tych, którzy marzą o pierwszym teleskopie
 17. Kochani! Moim skromniutkim zestawem spróbowałem złapać gwiazdę BD+14 4559, dla której (oraz krążącej wokół niej planety odkrytej przez zespół prof. Andrzeja Niedzielskiego z CA UMK w Toruniu) wybieramy nazwę w plebiscycie Międzynarodowej Unii Astronomicznej (www.iau100.pl/planety). 2019-08-31 / Nikon D700 + Nikkor 85mm f/2.8 / Vixen Polarie / 30 x 90 s / ISO 800 / PixInsight 1.8 + PS4 Czystego nieba!
 18. Gęsty Cirrus (i jego pochodne) wiszą nad Toruniem i okolicami, więc... wiadomo Podobno jutro ma się zrobić bezchmurnie i to najpewniej będzie ostatnia szansa na dostrzeżenie tegorocznych Perseidów, bowiem kolejne noce znów zapowiadają się pochmurno-burzowe... Powodzenia!
 19. Wersja GWIAŹDZISTA - przy okazji: jedyna poprawna w języku polskim
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.