Skocz do zawartości
  • 0

Sky-Watcher 80 ED Evostar 80/600 OTAW do astrografii, wasze opinie


Łukasz.C

Pytanie

Witam, widziałem parę świetnych zdjęć z tego sprzętu, jakie są wasze opinie na temat Sky-Watcher 80 ED Evostar 80/600 OTAW jeśli chodzi o astrografie. No i czy trzeba coś jeszcze do niego dokupić by cieszyć się już tylko ze zdjęć? https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Sky-Watcher-80-ED-Evostar-80/600-OTAW-+-szukacz-+-złączka-kątowa-2-cale-(kolor--Black-Diamond)-teleskopy-1525.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Hej.

     Będziesz potrzebował montaż z prowadzeniem i flattener dedykowany do tej tuby....

     Miałem kiedyś tą tubkę i dobrze ją wspominam ale tylko do obserwacji wizualnych.

     No ale co i jak to koledzy może się wypowiedzą co siedzą w temacie astrofotografii. A trochę ich jest na forum bo zdjęcia bardzo piękne tu zamieszczają....

     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej.

     Będziesz potrzebował montaż z prowadzeniem i flattener dedykowany do tej tuby....

     Miałem kiedyś tą tubkę i dobrze ją wspominam ale tylko do obserwacji wizualnych.

     No ale co i jak to koledzy może się wypowiedzą co siedzą w temacie astrofotografii. A trochę ich jest na forum bo zdjęcia bardzo piękne tu zamieszczają....

     

Montaż mam HEQ5 flattner ok , wizual jak najbardziej, ale mi chodzi o astrografie, czy to przyjemność czymś takim fotografować czy raczej walka, waszym zdaniem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, tex88 napisał(a):

Dobrze wspominam ten teleskop do astrofoto pod kątem optyki, ale źle wspominam oryginalny wyciąg bo potrafił się ślizgać pod obciążeniem. 

Crayforda z mikrofokuserem 1:10 ślizga?? Czyli z aparatem będzie ciężko

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, Łukasz.C napisał(a):

Crayforda z mikrofokuserem 1:10 ślizga?? Czyli z aparatem będzie ciężko

 

Z samym aparatem nie wiem. U mnie z kamerą mono i kołem filtrowym nie czułem się pewnie, a w szczególności gdy zestaw mierzył w zenit.

Edytowane przez tex88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sam zaczynałem astrofotografie właśnie z ED80, który jest moim pierwszym teleskopem, nadal go mam, ale dziś juz tylko do szybkiego wizuala.

Do fotografii tym teleskopem, oprócz dedykowanego flatenera, będziesz potrzebował kilka złączek aby zachować odstęp flatenera/reduktora 55mm od matrycy. W moim przypadku nie było to dokładnie 55mm, wiec polecam od razu zaopatrzyć sie w kilka pierścieni M48, aby ustalić najlepsza odległość. 

Dodatkowo, koniecznie opaska grzewcza, lub dodatkowy odrośnik. Aby wyważyć teleskop na montażu, zdecydowanie przyda sie dłuższy dovteil, 30cm u mnie dawał radę. Coś do guidingu, ja używałem EVO guide, ale dlatego, ze go mialem juz wcześniej. Coś z 200mm powinno wystarczyć.

Odnośnie wyciągu, to nie mialem żadnych problemów, ale ja używałem EAF do ustawienia ostrości. Może dlatego nie mialem z nim przykrych przygód.

Ogólnie polecam, skoro masz juz ten teleskop, jest to dobre urządzenie na poczatek razem z reduktorem to F/6,3 w zależności od wielkości piksela, skala dobra na pierwsze kroki. Ja uzywalem go z ASI 2600MC, czyli skala 1,5”. Nauczysz sie obsługi, ustawień, planowania sesji itd itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, dimis napisał(a):

Sam zaczynałem astrofotografie właśnie z ED80, który jest moim pierwszym teleskopem, nadal go mam, ale dziś juz tylko do szybkiego wizuala.

Do fotografii tym teleskopem, oprócz dedykowanego flatenera, będziesz potrzebował kilka złączek aby zachować odstęp flatenera/reduktora 55mm od matrycy. W moim przypadku nie było to dokładnie 55mm, wiec polecam od razu zaopatrzyć sie w kilka pierścieni M48, aby ustalić najlepsza odległość. 

Dodatkowo, koniecznie opaska grzewcza, lub dodatkowy odrośnik. Aby wyważyć teleskop na montażu, zdecydowanie przyda sie dłuższy dovteil, 30cm u mnie dawał radę. Coś do guidingu, ja używałem EVO guide, ale dlatego, ze go mialem juz wcześniej. Coś z 200mm powinno wystarczyć.

Odnośnie wyciągu, to nie mialem żadnych problemów, ale ja używałem EAF do ustawienia ostrości. Może dlatego nie mialem z nim przykrych przygód.

Ogólnie polecam, skoro masz juz ten teleskop, jest to dobre urządzenie na poczatek razem z reduktorem to F/6,3 w zależności od wielkości piksela, skala dobra na pierwsze kroki. Ja uzywalem go z ASI 2600MC, czyli skala 1,5”. Nauczysz sie obsługi, ustawień, planowania sesji itd itp. 

Mój aktualny sprzęt , chcę podłączyć do niego aparat canon 600d IMG_20231207_102754.thumb.jpg.5b37899f1cde010e70e213ec2f6559d4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Żeby nie zakładać kolejnego tematu jeszcze jedno pytanie czy flattener tak na prawdę jest potrzebny? Widziałem zdjęcia z setupa gdzie edek miał tylko koło filtrowe i kamerę i nie zauważyłem żadnych  zniekształceń obrazu. Oto przykład https://www.facebook.com/photo/?fbid=3692387147748348&set=g.1184624794984296

 

Edytowane przez Łukasz.C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej, do kamery z chipem APS-C zdecydowanie polecam zakupic flatener. Zdjecie, ktore podlinkowales jest z 533MC, tam chip jest mniejszy, dodatkowo to jest, jak sam autor wskazuje "duzy crop". Kup flatener.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.