Skocz do zawartości

KOSMOLOTEK - GRA EDUKACYJNA


Gość cygnus

Rekomendowane odpowiedzi

Z okazji wznowienia misji STS - pogrzebałem w domowych archiwach i odnalazłem.... ASTRONOMICZNĄ GRĘ EDUKACYJNĄ. Bez wątpienia wnosi mnóstwo informacji o Układzie Słonecznym, mniej więcej na poziomie możliwym do zrealizowania w dostępnym zakresie godzin lekcyjnych z przedmiotu FIZYKA Z ASTRONOMIĄ w szkole średniej.

 

Grę znalazłem pod choinką jakieś 40 lat temu.

 

Gra polega na wystrzeliwaniu (przy pomocy widocznej na zdjęciu w gónej prawiej części) rakiety nośnej Saturn 5 (znak czasu - z kosmodromu gdzieś prawie na Sachalinie), próbnika międzyplanetarnego, który po śmiałych manewrach grawitacyjnych, wielokrotnie okrąża cały Układ Słoneczny. W przypadku NIEUDANEJ MISJI ląduje lub woduje na Ziemi. Udana misja kończy się lądowaniem na innej planecie, co jest odpowiednio wyżej punktowane.

Najbardziej nieudany start kończy się oddaleniem próbnika po torze hiperbolicznym poza Układ Słoneczny, przeważnie próbnik ląduje w takim wypadku pod stołem.

 

A oto i gra:

post-910-1122196862_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm teraz w epoce komputerów i interneta, to może jakiś "fachowiec" zrobi ją we "flash'u?  :banan:

pozdrowienia

jakbym dokładnie znał zasady to mógłbym spróbować zrobić ją w Delphi (w sumie to mogłoby wyjść lepiej niż we Flashu) :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Cygnus podaj nam dokładne zasady tej gry i wszytskie graficzki (oddzielne zdjęcia każdego elementu gry) to zobaczymy co z tego wyjdzie  :szczerbaty:

 

Zasady gry opisałem. Dodam jedną - jeśli próbnik nie zrobi jednego pełnego okrążenia - nie ma punktów.

WSZYSTKO (opróćz próbnika, którym jest kulka z łożyska) jest na fotografii.

Kulkę wkłada się do rakity nośnej, palcem wskazującym napina się sprężynę (rakieta nośna ma oś obrotu prostopadłą do powierzchni stołu i zwalnia, kulka oddala się od rakiety nośnej po stycznej.

Plansza jest lekko wklęsła, ma wywinięty do góry brzeg, który emuluje więzy grawitacji słonecznej. Nieudany strzał powoduje, że próbnik może zatrzymać się na środku planszy poza jakimkolwiek lądowiskiem (wodowiskiem?), co skutkuje zerem.

Trafienie w planetoidy to -50 pkt.

:Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WSZYSTKO (opróćz próbnika, którym jest kulka z łożyska) jest na fotografii.

ehhh... niedokładnie czytasz posty. Chodziło mi o ODDZIELNE zdjęcia KAŻDEGO elementu gry :unsure:

 

CDev- owned fajna gra musiała być :notworthy:

Edytowane przez Minner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehhh... niedokładnie czytasz posty. Chodziło mi o ODDZIELNE zdjęcia KAŻDEGO elementu gry :unsure:

 

CDev- owned fajna gra musiała być  :notworthy:

 

Mam sfotografować.... KULKĘ? Bo gra jest DWUELEMENTOWA a element zasadniczy czyli UKŁAD SŁONECZNY z RAKIETĄ NOŚNĄ już "zapodalem"!

 

Dookoła "talerza" są zgodnie z ruchem wskazówek zegara rozmieszczone dołki półkuliste podpisane następująco:

 

PLUTON 50 (przy biegunie północnym Ziemi)

KSIĘŻYC 20

MERKURY 25

WENUS 25

MARS 25

PLANETOIDY -50 (przy biegunie południowym Ziemi)

JOWISZ 30

SATURN 30

URAN 30

NEPTUN 50

 

Ciekawa ta punktacja! :)

 

Pozdrawiam - Miłek :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sfotografować.... KULKĘ?

no jak wolisz robioną w paintcie przeze mnie to nie... tylko glupio to bedzie wygladac takie pomieszane style...

 

Bo gra jest DWUELEMENTOWA a element zasadniczy czyli UKŁAD SŁONECZNY z RAKIETĄ NOŚNĄ już "zapodalem"!

no wlasnie tylko ze dales to jako JEDNO zdjecie z którego nie wyciągne ODDZIELNIE planszy i rakiety!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak wolisz robioną w paintcie przeze mnie to nie... tylko glupio to bedzie wygladac takie pomieszane style...

no wlasnie tylko ze dales to jako JEDNO zdjecie z którego nie wyciągne ODDZIELNIE planszy i rakiety!

Chcesz żebym ROZMONTOWAŁ grę czterdziestoletnią? I sfotografował sprężynę wewnątrz Saturna-5?

Toż to by było ŚWIĘTKOKRADZTWO!

 

Oryginalny próbnik jest mocno utleniony, prawdopodobnie w wyniku tarcia o atmosfery planet.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja niemoge  :Boink: ja Cie tylko prosze o 2 zdjęcia... jedno planszy i jedno rakiety  :lol:

W jakiej chcesz rozdzielczości? No i daj MAILA, bo inaczej 40 MB trudno będzie przesłać. :)

Skanowałem toto na.... skanerze płaskim, W KAWAŁKACH, bo średnica większa niż 210 mm, tylko potem przeskalowałem, żeby w Forum dało się oglądać. :)

 

Aha... ta SATURN-5 to widoczny na planszy w prawym górnym rogu zdjęcia cylindryczny biało-srebrny przedmiot, osadzony na pionowej osi obrotu.

Próbnik międzyplanetarny to kulka z łożyska, oczywiśćie też ją w jakiejś makabrycznej rozdzielczości zeskanuję.

:Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiej chcesz rozdzielczości? No i daj MAILA, bo inaczej 40 MB trudno będzie przesłać. :)

rozdzielczość najlepiej 1024x768. e-mail: minner8@wp.pl ale nie wiem czy sie da przeslac 40 MB bezplatnym emailem :( rozmiar najlepiej jakby był identyczny jaki dałeś w poprzednim zdjęciu taki jest idealny :Salut:

 

co do Saturn-5 to z tym może być troche problem z tym ustawianiem w osi pionowej, bo to już wymaga trzeciego wymiaru, a zdjęcie jest w 2D, więc z tym będzie trochę kombinacji :unsure: a nawet mam już pomysł na to! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do Saturn-5 to z tym może być troche problem z tym ustawianiem w osi pionowej, bo to już wymaga trzeciego wymiaru, a zdjęcie jest w 2D, więc z tym będzie trochę kombinacji... 

Zupełnie nie wiem o co Ci chodzi.

Piszę dlatego, że ta RAKIETA (nośna), a właściwie (funkcjonalnie) WYRZUTNIA, którą dla draki nazwałem Saturnem-5 (bo mi się kształtem kojarzy!), jest przecież NA ZDJĘCIU!

Objaśniam i objaśniam (bez sensu) bo wydaje mi się że ciągle nie wiesz, jak ta "hiper-gra" działa.

 

Pozdrawka - Miłek :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę dlatego, że ta RAKIETA (nośna), a właściwie (funkcjonalnie) WYRZUTNIA, którą dla draki nazwałem Saturnem-5 (bo mi się kształtem kojarzy!), jest przecież NA ZDJĘCIU!

znowu? :Boink: już Ci mówiłem, że potrzebne mi ODDZIELNEzdjęcie rakiety/wyrzutni/Saturna-5 (nazywaj jak chcesz) i planszy. Tamto zdjęcie jest do niczego bo są na nim wszystkie elementy RAZEM. Poprostu daj mi ODDZIELNE zdjęcia planszy, rakiety i kulki. I prosze Cie nie pisz więcej że już dałeś zdjęcie bo to Ty chyba nie rozumiesz oco mi chodzi, a nie odwrotnie :notworthy:

Poprostu jak tworzy się grę to trzeba mieć oddzielne grafiki obiektów, zaufaj mi wiem co robie :D nie proszę Cię o te zdjęcia z powodu chęci zobaczenia jak wyglądają elementy gry, (bo tak jak już pisałeś są one już na zdjęciu, które dałeś) ale z powodów technicznych.

Edytowane przez Minner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt

Cygnus !

Wzbudziłeś we mnie bardzo miłe wspomnienia. Jako kilkuletni chłopiec też grałem w kosmolotka. Piękna gra, aż się łza w oku kręci ...

Największy problem był wyedy, kiedy kulka zbyt mocno wystrzelona wypadała z planszy - szukaj wiatru w polu !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnus !

Wzbudziłeś we mnie bardzo miłe wspomnienia. Jako kilkuletni chłopiec też grałem w kosmolotka. Piękna gra, aż się łza w oku kręci ...

Największy problem był wyedy, kiedy kulka zbyt mocno wystrzelona wypadała z planszy - szukaj wiatru w polu!

Opisałem to już powyżej, poprostu oddala sie po hiperboli. Przeważnie można znaleć PRÓBNIK MIĘDZYPLANETARNY, nie żadną kulkę, POD ŁÓŻKIEM lub pod szafą. A czasem na dywanie pod stołem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprostu jak tworzy się grę to trzeba mieć oddzielne grafiki obiektów,

 

Ja to ODDZIELNE zdjęcie poprostu edytorem graficznym WYTNĘ z opublikowanego zdjęcia CAŁOŚCI, tyle że posłużę się zdjęciem w większej rozdzielczości niż to opublikowane. Bo przecież żeby ELEMENT oddzielnie sfotografować (w trzech rzutach) to bym musiał zdemontować wyrzutnię! A na to nie mam zezwolenia konserwatora zabytków!

 

Próbnik ZARDZEWIAŁY zeskanuję. Oryginalny był srebrzyścielśniący ale trzydziestoletnie błąkanie się w przestrzeni międzyplanetarnej i wielokrotne przeloty przez atmosfery planet pozostawiły na jego lustrzanej niegdyś powierzchni głębokie wżery. W obecnym, dalekim od kulistego kształcie, nieraz ZATRZYMUJE się między planetami, za nic mając grawitację słoneczną!

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to ODDZIELNE zdjęcie poprostu edytorem graficznym WYTNĘ z opublikowanego zdjęcia CAŁOŚCI, tyle że posłużę się zdjęciem w większej rozdzielczości niż to opublikowane.

Nie da rady.

Po pierwsze- z wycinania z tamtego zdjęcia wyszłaby tylko rakieta, bo nie widzę sposobu na uzyskanie zdjęcia samej planszy bez "czarnej dziury" zamiast rakiety.

Po drugie- zdjęcie rakiety uzyskane z wycinania z tamtego zdjęcia nienadawałoby się z powodów technicznych. Potrzeba zdjęcia rakiety która będzie równoległa do któregoś z boków monitora/ekranu (troche zagmatwałem) bo w grze przy obracaniu obiektu jest to ważne.

 

 

Bo przecież żeby ELEMENT oddzielnie sfotografować (w trzech rzutach) to bym musiał zdemontować wyrzutnię! A na to nie mam zezwolenia konserwatora zabytków!

ale ja nie potrzebuje trzech rzutów. wystarczy jeden rzut z góry.

Edytowane przez Minner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja nie potrzebuje trzech rzutów. wystarczy jeden rzut z góry.

Proszę zatem o wypisanie JAK ma wyglądać rakieta, to obrócę o odpowiedni kąt (przecież wiadomo że obracanie też zrobię w szopie z farbami). Ma być poziomo? W obrysie prostokątnym? Jakiego koloru ma być tło?

 

Planszę, rzecz jasna, wyretuszuję, wirtualnie demontując wyrzutnię.

 

No i koniecznie RODZDIELCZOŚĆ i WYMIARY obrazków. Ma to być 300 DPI wymiar rzeczywisty? Chyba wystarczy w 256 kolorach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.