Skocz do zawartości

Nowy HEQ5 nie działa


Klos

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

W piątek przyszedł do mnie montaż HEQ5, dziś odpaliłem go na sucho w domu.

Niestety oś dec nie reaguje, słychać pracę silnika ale się nie kręci.. 

Dodatkowo na pilocie jest ostrzeżenie:

"The values of the previous CE and NPE are applied" i powrót do wyrównywania.. 

 

Ktoś miał taki przypadek albo coś wie?  😞 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzeżenie na pilocie zignoruj, chodzi o błąd prostopadłości i stożkowy, to są nieistotne teraz detale.

 

Dźwięk silnika dla obu osi jest podobny? Gdyby chrobotał, to znaczy że się blokuje. Jak nie, to musi być kwestia hamulca, no chyba że chińczyk zapomniał założyć jakiejś zębatki :P Czy hamulec (czarna dźwignia) dociska się mocno, czy dobija najpierw do ogranicznika? Może być to źle przykręcona dźwignia i trafia na ogranicznik, zanim zablokuje oś. Ewentualnie brakująca podkładka pod śrubą tej blokady. Ale jeśli dźwignia dobija do oporu, bez ogranicznika, to raczej jest ok. Zresztą inna rzecz - czy po zablokowaniu dźwigni możesz ruszyć ręczne oś? Jeśli przy umiarkowanej sile się nie rusza, to blokada działa i napęd jest podłączony. Mógłbyś ewentualnie odkręcić boczną plastikową obudowę, pod którą jest przekładnia - jeśli poprzednie rady nic nie dadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ostrzeżenie jest nieistotne nawet gdy system wraca znowu do wyrównywania?

 

Dźwięk z obu silników jest podobny, powiedziałbym że w osi RA słyszę silnik i pracę całego układu a w DEC tylko silnik.

Ogranicznik jest po stronie luzowania hamulca 😀 Ale blokuje dobrze, już po kilku milimetrach przekręcenia, nie jestem w stanie ruszyć ręcznie osi.

 

Mam ochotę to otworzyć ale nie chciałbym utracić gwarancji, nie wiem czy są jakieś plomby?

 

Całokształt faktycznie wygląda na brak zębatki 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Klos napisał(a):

Te ostrzeżenie jest nieistotne nawet gdy system wraca znowu do wyrównywania?

A możesz anulować procedurę wyrównywania i wejść do głównego menu? Ten komunikat nie powinien nic zmieniać w zachowaniu pilota, informuje tylko, że używa poprawek zapisanych wcześniej. Ale to jest funkcja nowszego firmware, nie miałem okazji go testować.

 

41 minut temu, Klos napisał(a):

Mam ochotę to otworzyć ale nie chciałbym utracić gwarancji, nie wiem czy są jakieś plomby?

Nie ma plomb, odkręć śruby żeby ich nie poniszczyć i nikt nie będzie wiedział :) Jest 6 śrub, tak to wygląda w środku.

maxresdefault.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny przypadek w środku lasu w nocy na 2 tygodnie przez zlotem - wszystko działa, wszystko słychać, tylko się montaż nie obraca.
U mnie poluzowała się śruba robaczkowa, która blokowała zębatkę (u mnie kółko pasowe zębate) i trzpień się kręcił, a kółko na nim było zupełnie luźne. Do naprawienia w 2 minuty za pomocą imbusa.

Widzisz te dwie duże zębatki na zdjęciu Mateusza powyżej? Siedzą one na srebrnych trzpieniach, które są ścięte z jednej strony. Tam są te śrubki, które trzeba dokręcić.
Otwórz u siebie pokrywę i sprawdź czy przy ruchu obie zębatki (od jednego silnika) wraz z trzpieniem się obracają. Jeśli obracają się tylko zębatki a trzpień stoi w miejscu, to może być to co napisałem.

Edytowane przez WojtasSP320
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, MateuszW napisał(a):

A możesz anulować procedurę wyrównywania i wejść do głównego menu?

Tak, ale się zastanawiam czy wyrównanie jest zakończone.

 

12 minut temu, WojtasSP320 napisał(a):

trzpień się kręcił, a kółko na nim było zupełnie luźne

Jest dokładnie to o czym mówisz, ale na zębatce silnika. Ona jest chyba na wcisk? Nie widzę tam śrubki..

 

Oś silnika się kręci, zębatka stoi w miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ona jest wciskana. Czyli coś spartaczyli z tolerancjami. Może ktoś ma taką zębatkę na wymianę, co robił beltmoda? Ale jeśli to wałek silnika jest za mały, to nic nie da. Klejenie tego rozwiąże sprawę, ale to nie najlepsza opcja. Możesz oczywiście oddać na gwarancji, ale będziesz musiał zaczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.