Skocz do zawartości

"Sklejona" lornetka...


Gość mbodek

Rekomendowane odpowiedzi

a masz jakiś luz w oprawach okularów?

jeżeli tak to spróbuj wpuścić trochę smaru-penetratora jakiegoś, może odpuści,

jeżeli nie to musisz ją rozkręcić

najpierw rozkręca się od przodu - od strony obiektywów, nie jest to skomplikowane, ale wymaga specyficznych kluczy, które możesz zastąpić, hmm z resztą sam się zorientujesz czym :D

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozkrecone mam juz wszystko...

 

okular.jpg

 

i jeszcze druga sprawa (cos pechowo dzisiaj...)

mam takze zeissa dekarem 10x50, ten sam objaw, tj.

nie da sie regulowac dioptrii, i jeszcze aby bylo lepiej

cos jest z obiektywem:

 

obiektyw.jpg

 

Przyznam, ze obraz daje wysmienity (baaardzo duze pole),

ale raz, ze nie ma jak wyregulowac ostrosci (w kazdym okularze inne),

a dwa to ten kleks mnie martwi... co prawda jakos nie zauwazylem roznicy

w obrazie z lewego i prawego. Co to moze byc? Cos z powloka? Rozsklejenie szkiel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kleks jest ładny . Musialbyś coś wprowadzić w przestrzeń miedzy tymi sklejonymi soczewkami aby sie wypełnił , moze plyn do klejenia pekniec w szybach samochodowych? Choć moze to popsuc obraz .

kleks dostaje z boku powietrze . Moze jakos to zablokować , aby nie powiekszal sie . Reszty bym nie ruszał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zapytać Janusza Płeszkę z ASTROKRAKU, istnieje metoda rozklejenia soczewek, powtórne sklejenie nie stanowiłob problemu. Im większa średnica tym większe problemy z rozklejeniem. Może się to nie opłacać!

W każdym razie takie sztuczki bywają skuteczne na małych soczewkach z okularów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maiłem podobnego kleksika w obiektywie 30mm, jeśli to kleks z pary wodnej to da się go usunąć, włóż obiektyw do gorącej wody i w miejscu gdzie sklejają się soczewki lekko podważ np. ostrzem noża powinno zadziałać.  :Salut:

 

Grześku, czy dobrze zrozumiałem?

chcesz usunąć parę wodną w wodzie?

czyli coś jak zamoczenie wodą maski płetwonurka, jak mu szybki zaparują? :blink:

 

a czy ten kleksik jest przejrzysty? bo obawiam się, że to jakieś zanieczyszczenie, które dostało się podczas procesu produkcji i po latach się rozlazło, a to może być jakieś chemiczne, albo i nawet biologiczne świństwo, które zżera warstwę kleju i wcale nie tak łatwo będzie można to usunąć :unsure:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mbodek

Jeśli Tento zatarło się i nie można regulować ostrości to problem najczęściej jest w tej tulejce która wchodzi w środek pokrętła.

Wkręć samą tulejkę i zobacz czy pracuje poprawnie jeśli tak to załóż oba okulary i zobacz czy nie kantują na tych plastikowych pierścieniach.

Naprawiałem takie Tento u mnie problem, w obu przypadkach, był w tulejce musiałem ją trochę przyszlifować papierem ściernym (do tej pory nie wiem dlaczego z czasem się zatarła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kleks w sumie nie daje za bardzo roznicy w obrazie

(ja nie zauwazylem, ale i sie nie przyglądalem az tak bardzo)

Proponujecie zanurzenie w wodzie?

A jak rozkrecic tego zaissa? (obiektyty nie odkrecaja sie jak w tento)

 

ps. Jestem pod wrazeniem modelu dekarem (nawet tego "lekko" uszkodzonego),

pole widzenia o jakim moglem jedynie pomarzyc... nie dziwie sie juz, ze jest tak

polecany i uwielbiany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.