Skocz do zawartości

3 września 2005 - Silos, Kalety


Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ zauważyłem zainteresowanie ewentualnym wyjazdem na Silos (ew. gdzie indziej) proponuje wstępnie dzień 3 września jako wstępny termin spotkania.

 

Księżyc w nowiu, noce coraz ciemniejsze (i zimniejsze)

 

Chętni się niech zgłaszają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam cie Marku i pozostalych forumowiczow! Przepraszam ze tak pozno ale wakacje byly :D Ja oczywiscie sie chetnie pisze na spotkanie ze mna przynajmniej jedna osoba a moze nawet 3 i do tego moj tal-ek:D Pozdrawiam i zachecam pozostalych astro-forumowiczow!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

Witam!

Mam tylko chwilke więc się streszcze. Zapraszam serdecznie do Kalet :Salut: Nie będzie mnie już teraz na necie więc Marek jak możesz to poślij esa z potwierdzeniem - z góry thx.

 

Pozdrawiam:

 

paweł schmidt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec do Kalet! Ja tez sie pisze tylko mam prosbe (jak zwykle) do Ciebie Marku, poniewaz nie znam drogi czxy mozna by sie spotkac przed wyjazdem? Pozdrawiam. A o pogode sie nie martwcie przez ponad rok nie moglem trafic w pogode! wiec teraz musi wyjsc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj "walczyłem" do 4.30. Doczekałem Oriona.

 

Ja tez walczylem jednak to co widzialem w Orionie mocno mnie rozczarowalo! To bylo pierwsze spotkanie z m42 z moim talem. O wiele lepiej w gorsza noc prezentowalo sie m31! Nie wiem czy cos z teleskopem sie stalo, np tak jak mowisz rosa, czy sie rozkolimowal po drodze. Jednak cale zmeczenie zrekompensowal widok plejad. Po prostu rewelacja. Seeing byl taki sobie, juz nie mowiac o tym ze obsewacje byly prowadzone z miasta. Jesli chodzi o pogode to jestem przekonany ze w koncu uda nam sie wszystkim spotkac w idealnych warunkach :) Pozdrawiam i nie moge sie doczekac widoku czegokolwiek z twojego telepka Rysiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewaj się zbyt wiele  :D M42 faktycznie nie powalała, ale Orion był nisko. 4 składniki trapezu widoczne bez problemu. Na piękne widoki M42 trzeba jeszcze poczekać.

 

Problem w tym, że w promieniu 60 km od Katowic trudno znaleźć miejsce, w którym niebo - dla obserwatora, który przeżył już niejedną noc pod Jodłowskim i Bieszczadzkim niebem - mogłoby zrobić jakiegolwiek wrażenie nawet w bardzo dobrym sprzęcie, jakim bez wątpienia jest Twoja 140 Rysiu :) [przy okazji pozdrawiam, bo bardzo dawno nie mieliśmy okazji się spotkać :Beer: ]

 

Niedawno miałem okazję bawić w miejscowości Mstów, która znajduje się jakieś 20 km na północ od Częstochowy. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że zastałem tam bardzo dobre warunki do nocnych obserwacji (niech świadczy o tym fakt, że mój SkyMaster wyciągnął tam ze smolistego tła gwiazdkę o jasności 12,8 mag <sprawdzone na Guide'dzie> ).

Na prawde widoczność rewelacyjna, w zenicie porównywalna z Jodłowem 2003, niestety północny zachód okupywany jest tam do 20 stopni nad horyzontem przez smugę z Częstochowy, ale da się przeżyć. W pobliżu Kce drugiego takiego miejsca nie widziałem.

 

Problem jednak w tym, że to trochę daleko od Nas, więc ta lokalizacja odpada, jeżeli chcieć tam robić szybkie astronomiczne numerki ;) Ale jeżeli kogoś z Katowic interesuje weekendowy wyjazd pod dobre niebo i znudziło mu się ciągłe wyjeżdżanie w tym celu do Wisły na Biały Krzyż ;), to gorąco polecam i służę mapką dojazdową.

 

Pozdrawiam Was chłopaki i życzę owocnych obserwacji,

 

Mateo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.