Jump to content

Czy wspolczynnik zalamania swiatla n


Guest zbig
 Share

Recommended Posts

Witam .

Z tego co wiem wspolczynnik n jest spostrzeany jako wielkosc liniowa . Czy to prawda? Czy nie mozna znalezc jakiegos delta n ktorego wielokrotnoscia bylo by n dla danego srodowiska . Po mojemu tak powinno byc chyba zgodnie z teoria Kaluzy-Kleina. Oddzialywania materii z swiatlem sa skwantowane to moze tez n ?Zbyszek

Link to comment
Share on other sites

Pan Fizeau znalazl delte,ale to sie ignoruje..........

Predkosc c zwieksza sie lub zmniejsza jak sie swiatlo wpusci do PRZEPLYWAJACEJ wody.

Do predkosci wody dodaje sie predkosc delta u (V==/- delta u )

 

Ignoruje sie ten wzor ,bo podobno c jest niezalezne od ukladu odniesienia :D

 

Ps.Wiem ja dalej swoje;))))Chyba cierpie na kompleks "c" :Beer:

Link to comment
Share on other sites

http://www.man.lodz.pl/LISTY/CHEMFAN/2001/06/2044.html

 

Rzeczywiscie,bardzo malo jest w polskim jezyku informacji na ten temat.

Na niemieckich i angielskich stronach jest dosc duzo na ten temat,a najciekawszy artykul znalazlam na stronie Instytutu Planka.

jaja !!!!

Jednak doswiadczalnie zmierzono, ze predkosc swiatla w wodzie zalezy od predkosci wody . I co na to Nasze autorytety ? Pewnie beda udawać, ze nie ma tematu i go zignoruja .

:Beer:

Swoja droga, co tym wspolczynnikiem zalamania , mozna go skwantować , czy jest liniowy .

Link to comment
Share on other sites

jaja !!!!

Jednak doswiadczalnie zmierzono, ze predkosc swiatla w wodzie zalezy od predkosci wody . I co na to Nasze autorytety ? Pewnie beda udawać, ze nie ma tematu i go zignoruja .

:Beer:

Swoja droga, co  tym wspolczynnikiem zalamania , mozna go skwantować , czy jest liniowy .

 

Autorytet już się wypowiedział.

Teraz ignorant:

 

Heh... Skoro już taka precyzja Ciebie interesuje (bo jakąż to zakładasz szybkość wody w porównaniu z szybkością światła w próżni?) to może powiedz: PRĘDKOŚĆ ŚWIATŁA WZGLĘDEM CZEGO zależy od szybkości wody? Względem wody? Względem rury (brzegu rzeki)? Względem powierzchni Ziemi, a może względem ETERU?

 

Poszukaj sobie wzoru na relatywistyczne dodawanie prędkości i będziesz mógł precyzyjnie obliczyć prędkość światła w wodzie względem rury/brzegu, itp. A potem zmierzyć pod kranem, świecąc latareczką, czy to prawda.

 

Zgodnie z teorią względności tylko PRĘDKOŚĆ SWIATŁA W PRÓŻNI jest niezmiennikiem, NIE W WODZIE!

 

DŁUGOŚĆ może być skwantowana, właściwie WSZYSTKO można skwantować ale po co? Tylko te wartości fizyczne są kwantowane, których ciągłość daje błędne wyniki obliczeniowe, tzn. teoria zakładająca ciągłość danej wielkości nie znajduje potwierdzenia doświadczalanego, zaś inna teoria, zakładająca dyskretyzację wartości, ddaje wyniki zgodne z doświadczeniem. Patrz np. katastrofa nadfioletowa (wzór Raleigha -Jeansa i wzór Plancka).

 

Kwatnowanie - ot tak sobie - żeby było bardziej kwantowo - jet niezgodne z zasadą Ockhama.

 

Parafrazując pewien dowcip polityczny -

 

- Czy można skwantować współczynnik załamania światła?

- Można ale po co psuć taki piękny współczynnik?

 

Trzeba tez pamiętać że współczynnik załamania światła ma oczywisty sens tylko w optyce liniowej i już wytłumaczenie dwójłomności wykracza poza prostotę tego miłego kawałka fizyki klasycznej. Anizotropia optyczna wydaje mi się ciekawszym zagadnieniem niż wymyślanie hipotetycznej kwantyzacji, nie wiedzieć CZYM UZASADNIONEJ.

Edited by cygnus
Link to comment
Share on other sites

Cygnus bardzo dyplomatycznie to nanapisales ;)

Ja lubie fizyke alternatywna,to znaczy czasem sobie gdybam...

Wiec zadam Cie pytanie jak na przesluchaniu:

Dlaczego predkosc swiatla poruszajacego sie w kierunku plynacej wody jest wieksza niz w przeciwna strone?(Wzor na relatywistyczne dodawanie predkosci jest w tym wypadku nieprzydatny,bo nie ma tam przyspieszenia)C jest NIEZALEZNE od ukladu odniesienia w/g TW.

Faktem jest ze uczeni duzego kalibru maja z tym pytaniem problemy....

Ale mily Cygnus,ja w Ciebie wierze:))))))

Jesli mi to wytlumaczysz to ja Ci.......oltarz wybuduje :szczerbaty:

Edited by elwira
Link to comment
Share on other sites

Cygnus :Beer: dziekuje za post .

Skwantowany n w/g mnie bardziej odpowiada naturze świata . Anizotropia jakby jest oczywista przy zalozeniu, ze n nie jest liniowe , stale dla danej substancji .

Ponoć za wyjatkiem grawitacji reszta to rzut z innego wymiaru . Rzut na wybrany kierunek to kwantyzacja . Moze nawet my jestesmy skwantowani ?

Wydaje mi sie tez - przy zupelnie bajecznym zalozeniu, takim ze n to jest wspolczynnik wydluzenia drogi s i c = const zawsze , woda bedzie "mniej gesta" dla swiatla o ile bedzie plynac w ta sama strone co pedzi swiatlo . Po prostu w ukladzie światla odleglosc miedzy czastkami wody bedzie wieksza gdy maja zgodny zwrot

To powyzsze zalozenie moze miec olbrzymie skutki, np teoria VSL dr j. Magueijo o zmiennej predkosci swiatla, tlumaczaca jednorodnosc swiata traci byt.

Edited by zbig
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.