Skocz do zawartości

Czy wspolczynnik zalamania swiatla n


Gość zbig

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

Z tego co wiem wspolczynnik n jest spostrzeany jako wielkosc liniowa . Czy to prawda? Czy nie mozna znalezc jakiegos delta n ktorego wielokrotnoscia bylo by n dla danego srodowiska . Po mojemu tak powinno byc chyba zgodnie z teoria Kaluzy-Kleina. Oddzialywania materii z swiatlem sa skwantowane to moze tez n ?Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Fizeau znalazl delte,ale to sie ignoruje..........

Predkosc c zwieksza sie lub zmniejsza jak sie swiatlo wpusci do PRZEPLYWAJACEJ wody.

Do predkosci wody dodaje sie predkosc delta u (V==/- delta u )

 

Ignoruje sie ten wzor ,bo podobno c jest niezalezne od ukladu odniesienia :D

 

Ps.Wiem ja dalej swoje;))))Chyba cierpie na kompleks "c" :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.man.lodz.pl/LISTY/CHEMFAN/2001/06/2044.html

 

Rzeczywiscie,bardzo malo jest w polskim jezyku informacji na ten temat.

Na niemieckich i angielskich stronach jest dosc duzo na ten temat,a najciekawszy artykul znalazlam na stronie Instytutu Planka.

jaja !!!!

Jednak doswiadczalnie zmierzono, ze predkosc swiatla w wodzie zalezy od predkosci wody . I co na to Nasze autorytety ? Pewnie beda udawać, ze nie ma tematu i go zignoruja .

:Beer:

Swoja droga, co tym wspolczynnikiem zalamania , mozna go skwantować , czy jest liniowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaja !!!!

Jednak doswiadczalnie zmierzono, ze predkosc swiatla w wodzie zalezy od predkosci wody . I co na to Nasze autorytety ? Pewnie beda udawać, ze nie ma tematu i go zignoruja .

:Beer:

Swoja droga, co  tym wspolczynnikiem zalamania , mozna go skwantować , czy jest liniowy .

 

Autorytet już się wypowiedział.

Teraz ignorant:

 

Heh... Skoro już taka precyzja Ciebie interesuje (bo jakąż to zakładasz szybkość wody w porównaniu z szybkością światła w próżni?) to może powiedz: PRĘDKOŚĆ ŚWIATŁA WZGLĘDEM CZEGO zależy od szybkości wody? Względem wody? Względem rury (brzegu rzeki)? Względem powierzchni Ziemi, a może względem ETERU?

 

Poszukaj sobie wzoru na relatywistyczne dodawanie prędkości i będziesz mógł precyzyjnie obliczyć prędkość światła w wodzie względem rury/brzegu, itp. A potem zmierzyć pod kranem, świecąc latareczką, czy to prawda.

 

Zgodnie z teorią względności tylko PRĘDKOŚĆ SWIATŁA W PRÓŻNI jest niezmiennikiem, NIE W WODZIE!

 

DŁUGOŚĆ może być skwantowana, właściwie WSZYSTKO można skwantować ale po co? Tylko te wartości fizyczne są kwantowane, których ciągłość daje błędne wyniki obliczeniowe, tzn. teoria zakładająca ciągłość danej wielkości nie znajduje potwierdzenia doświadczalanego, zaś inna teoria, zakładająca dyskretyzację wartości, ddaje wyniki zgodne z doświadczeniem. Patrz np. katastrofa nadfioletowa (wzór Raleigha -Jeansa i wzór Plancka).

 

Kwatnowanie - ot tak sobie - żeby było bardziej kwantowo - jet niezgodne z zasadą Ockhama.

 

Parafrazując pewien dowcip polityczny -

 

- Czy można skwantować współczynnik załamania światła?

- Można ale po co psuć taki piękny współczynnik?

 

Trzeba tez pamiętać że współczynnik załamania światła ma oczywisty sens tylko w optyce liniowej i już wytłumaczenie dwójłomności wykracza poza prostotę tego miłego kawałka fizyki klasycznej. Anizotropia optyczna wydaje mi się ciekawszym zagadnieniem niż wymyślanie hipotetycznej kwantyzacji, nie wiedzieć CZYM UZASADNIONEJ.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnus bardzo dyplomatycznie to nanapisales ;)

Ja lubie fizyke alternatywna,to znaczy czasem sobie gdybam...

Wiec zadam Cie pytanie jak na przesluchaniu:

Dlaczego predkosc swiatla poruszajacego sie w kierunku plynacej wody jest wieksza niz w przeciwna strone?(Wzor na relatywistyczne dodawanie predkosci jest w tym wypadku nieprzydatny,bo nie ma tam przyspieszenia)C jest NIEZALEZNE od ukladu odniesienia w/g TW.

Faktem jest ze uczeni duzego kalibru maja z tym pytaniem problemy....

Ale mily Cygnus,ja w Ciebie wierze:))))))

Jesli mi to wytlumaczysz to ja Ci.......oltarz wybuduje :szczerbaty:

Edytowane przez elwira
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnus :Beer: dziekuje za post .

Skwantowany n w/g mnie bardziej odpowiada naturze świata . Anizotropia jakby jest oczywista przy zalozeniu, ze n nie jest liniowe , stale dla danej substancji .

Ponoć za wyjatkiem grawitacji reszta to rzut z innego wymiaru . Rzut na wybrany kierunek to kwantyzacja . Moze nawet my jestesmy skwantowani ?

Wydaje mi sie tez - przy zupelnie bajecznym zalozeniu, takim ze n to jest wspolczynnik wydluzenia drogi s i c = const zawsze , woda bedzie "mniej gesta" dla swiatla o ile bedzie plynac w ta sama strone co pedzi swiatlo . Po prostu w ukladzie światla odleglosc miedzy czastkami wody bedzie wieksza gdy maja zgodny zwrot

To powyzsze zalozenie moze miec olbrzymie skutki, np teoria VSL dr j. Magueijo o zmiennej predkosci swiatla, tlumaczaca jednorodnosc swiata traci byt.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.