Jump to content

Wczesne Perseidy


Guest
 Share

Recommended Posts

Hej!

 

Wedlug International Meteor Organization (IMO) Perseidy rozpoczynaja swoja

aktywnosc 17 lipca. Obserwacje prowadzone przez polskich obserwatorow z

PKiM (www.pkim.org) pokazuja jednak, ze bardzo prawdopodobne jest, ze

pierwsze Perseidy widac juz nawet przed 10 lipca http://www.astrouw.edu.pl/~olech/pkim/pl/p...e/per00imc.html

 

Chcielibysmy ostatecznie wyjasnic ta kwestie, zebrac wszystkie dostepne dane obserwacyjne (wideo, teleskopowe, fotograficzne i wizualne) i napisac o tym artykul do jakiegos anglojezycznego czasopisma.

 

Dlatego zachecam Was do wspomozenia nas swoimi obserwacjami. W dniach 8-17 lipca mozecie dzialac na trzech plaszczyznach:

 

1) obserwacje wizualne, ze szkicowaniem tras meteorow na mapach gnomonicznych (kto nie ma tych map i jest zainteresowany obserwacjami prosze o maila na priva)

 

2) Obserwacje fotograficzne (tu nalezy wycelowac aparat w niebo i liczyc na lut szczescia. Wystarczy zwykly Zenit ze standardowym obiektywem i film cz-b

800-1600 ASA. Jakby nad aparatem latal shutter byloby idealnie. Jesli go nie

bedzie, predkosc meteorow, ktore sie potancjalnie zalapaly trzeba oceniac na oko).

 

3) Obserwacje teleskopowe (wbrew nazwie do ich obserwacji wystarczy lornetka o duzym polu widzenia. Modele 7x50, 10x50, 8x56, 11x56, 9x63, 10x70 czy 15x70 sa idealne. Szkicujemy wszystkie meteory, ktore nam wleca w pole widzenia. Pola dobieramy tak aby z radiantem Perseid tworzyly trojkat rownoboczny o boku okolo 30 stopni. Nadaja sie do wykorzystania mapy Uranometrii,Guide lub jakiegokolwiek innego atlasu nieba z odpowiednim zasiegiem. Nie zapomnijcie ocenic widocznosci granicznej przy pomocy sprzetu

i golym okiem.)

 

Wiecej informacji o metodach obserwacji na www.pkim.org

 

Pozdrawiam i zycze pogody!

Arek

Link to comment
Share on other sites

Oskar, bój się Boga!

Jako że lubisz łopatologicznie, to wiedz, że to mapy w odwzorowaniu pozwalającym wykreślać na nich łuki okręgów sferycznych w postaci prostych odcinków.

 

Tales z Miletu już się w to bawił. Punkt rzutowania takiego odwzorowana leży w środku Ziemi (stąd inna nazwa - odwzorowanie centralne).

 

W nawigacji mapy gnomoniczne stosuje się do wykreślania ortodromy (najkrótszej linii lączącej dwa punkty na powierzchniu Ziemi), która na normalnej mapie morskiej (mapie Merkatora) jest łukiem wygiętym wypukłością w kierunku bliższego bieguna geograficznego.

 

Podczas obserwacji np. meteorów ich łuki, po których poruszają się na sferze niebieskiej, na mapie gnomonicznej nieba będą odcinkami prostymi wychodzącymi z radiantu.

Link to comment
Share on other sites

El Capitano jak zawsze niezawodny. Lepiej bym tego nie opisal :)

Dodam tylko, ze mapy te dobrze odwzorowuja niebo w swoim centrum,

natomiast na brzegach sa juz mocne znieksztalcenia. Da sie jednak do

tego przywyknac. My w naszych obserwacjach uzywamy Atlasu Brno,

ktory sklada sie z 12 map (3 z okolic bieguna poludniowego, sa rzadko

wykorzystywane) zawierajacych gwiazdy do 6.5 mag.

 

Arek

Link to comment
Share on other sites

Oj El co to znaczy lubisz łopatologicznie?

 

Wyjaśniać należy tak, aby laik zrozumiał. Jak nie rozumie, to znaczy, że nie umiesz wyjaśnić. Może jestem dla Ciebie arogantem, ale nie bądź mentorem ex cathedra. Gdybym tak traktował swoich klientów nie zarobiłbym ani grosza.

 

Dzięki za odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego łapiesz od razu za kamienie?

Sam w kilku już miejscach podkreślałeś, żeby Ci wyjaśniać pewne rzeczy powoli i klarownie bo jesteś humanistą.

Jeżeli poczułeś się urażony słowem "łopatologicznie", to bardzo przepraszam :-*

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.