Skocz do zawartości

Jestem nowy, kilka pytań...


zysix

Rekomendowane odpowiedzi

Jak widać za szybko planowałem, narazie kupie lornetke do 150zl a potem bede zbierał wytrwale na coś mocniejszego bo na pewno przyjdzie ta chwila ;) Niestes jeśli chodzi o allegro to narazie tylko tam moge kupić tańszy uzywany, kupie taką lornetke jak powiedzielałeś. Czy mogą być takie która aukcja jest lepsza? Czy moze polecicie inne lornetki do 150zl?

http://allegro.pl/show_item.php?item=65978524

http://allegro.pl/show_item.php?item=66476174

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać za szybko planowałem, narazie kupie lornetke do 150zl a potem bede zbierał wytrwale na coś mocniejszego bo na pewno przyjdzie ta chwila ;) Niestes jeśli chodzi o allegro to narazie tylko tam moge kupić tańszy uzywany, kupie taką lornetke jak powiedzielałeś. Czy mogą być takie która aukcja jest lepsza? Czy moze polecicie inne lornetki do 150zl?

http://allegro.pl/show_item.php?item=65978524

http://allegro.pl/show_item.php?item=66476174

 

Poszukaj jeszcze Tento albo BPC 10x50.

Moze sie okazac, ze powiekszenie 15x jest zbyt duze na obserwacje "z reki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytalem powyzej 10x juz lepiej miec statyw, zeby ręka nie drgała ale o tym pomyśle później. A może ktoś wytłumaczyc co jest takiego złego w lornetkach które podałem wyżej? Tzn sprzedają lornetki o zommie optyka 10razy, zoom plynny 10-30 i obiektyw 60mm co w nich zlego? brak regulacji ostrości? Czy co?

a taka? Chyba wole te 15x te co wyżej są niż tą niżej, ale ja sie nie znam...

http://allegro.pl/show_item.php?item=65883396

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś wytłumaczyc co jest takiego złego w lornetkach które podałem wyżej? Tzn sprzedają lornetki o zommie optyka 10razy, zoom plynny 10-30 i obiektyw 60mm co w nich zlego? brak regulacji ostrości? Czy co?

 

Totalna sciema.

 

A ta druga? Zauwaz, ze przy niej nie ma praktycznie ZADNYCH danych ktore charakteryzuja wlasciwosci optyczne.

10-100x90? Czyli wg ogolnie przyjetych zasad oznaczania lornetek, obiektywy maja srednice 90mm a powiekszenie to zoom 10-100x :ha:

 

Zreszta 99,99% sprzetu optycznego z Allegro ktore sa opisane jako "PROFESJONALNY", a ktore kosztuja grosze, to sciema...

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, no tak rozumiem ściema, czy ten berkut 15x50 bylby dobry zakupem ? Mysle ze go dostane ponizej 100zl dobry cenowo? Ps. do czego służy tulejka? Tworzy 1 obraz przez który można obserwować na statywie?;)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, no tak rozumiem ściema, czy ten berkut 15x50 bylby dobry zakupem ? Mysle ze go dostane ponizej 100zl dobry cenowo? Ps. do czego służy tulejka? Tworzy 1 obraz przez który można obserwować na statywie?;)

 

Nigdy nie mialem do czynienia z Berkutem 15x50 wiec sie nie wypowiem.

Natomiast od roku 1987 mam BPC 10x50 i jest swietna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A hmm.. czy zoom 10 krotny nie jest slaby? Tzn domyslem sie ze mozna zobaczyc o wieleeeeee więcej gwiazd niż normalnie ale czy do obserwacji księżyca/jowisza/wenus sie nadaje? Chociarz w sumie nie tylko chodzi o zoom ale także i o gromadzenie światła chyba :> Jesli kupie te lornetke do 80zl w co wątpie ;] ( berkut 15x50 ) to potrzebowałbym statyw, na początku z okna opre o coś, ale w niebawej przyszłości bym kupił statyw. Nie znam sie zbytnio i jak to jest z montażem paralaktycznym i azymutalnym? Lepszy paralaktyczny ale czy da sie tak lornetke zamątować? I Czy jest sens?

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przy takim obiektywie (50mm) powiększenie 10 na pewno nie jest za małe w astro liczy się pole widzenia a nie powiększenie oczywiście to odnosi się do lornetek, które raczej nie nadają się do obserwacji planet tu jest już potrzebne powiększenie minimum 100x.

2. Nie ma sensu montować lornetki na statywie paralaktycznym do lornetki 10/50 wystarczy statyw fotograficzny i jeżeli ta lornetka miałaby być przez dłuższy czas twoim jedynym sprzętem to powinieneś się w niego zaopatrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn co taką lornetką bede mógł obserwować?Gwiazdy, jakieś planety, mgławice? Na co zwrócić uwage z taką lornetką? Mam zamiar zakupić taki statyw w niedługi czasie, jeśli kupie te lornetke co pisałem wyżej 15/50mm to dobry pomysł? A z tym statywem to poprostu byłem ciekawy :)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn co taką lornetką bede mógł obserwować?Gwiazdy, jakieś planety, mgławice? Na co zwrócić uwage z taką lornetką? Mam zamiar zakupić taki statyw w niedługi czasie, jeśli kupie te lornetke co pisałem wyżej 15/50mm to dobry pomysł? A z tym statywem to poprostu byłem ciekawy :)

 

Wg mnie lepiej zrobisz jak kupisz 10x50.

 

Lornetka swietnie nadaje sie do "przeczesywania" ciekawych fragmentow nieba, np. okolic Drogi Mlecznej, do wyszukiwania obiektow z katalogu Messiera (tych jasniejszych), pozwala na zaznajomienie sie z obiektami na niebie: gromadami gwiazd, mglawicami, jasnymi galaktykami itp.

Nadaje sie tez do rozdzielania szerokich ukladow gwiazd podwojnych.

 

Nie narzekaj, po prostu jedz pod czarne niebo, wez lornetke (pozycz?) i wtedy docenisz ten instrument.

Duze pole, mrowie gwiazd, odkrywanie nieba... Poczujesz dreszczyk :-)

 

Co do planet i Ksiezyca to nie zobaczysz wiele.

Na pewno wiecej niz golym okiem, ale nie spodziewaj sie cudow.

Na Ksiezycu ujrzysz wieksze kratery i uksztaltowanie powierzchni, poobserwujesz 4 najjasniejsze ksiezyce Jowisza, moze ujrzysz faze Wenus jesli bedzie blisko Ziemi.

 

Jak na poczatek, taka lornetka oferuje naprawde wiele i powoli Ci zaczac poznawac piekno nieba.

 

Uwierz mi, ze nawet majac spory teleskop, milosnik astronomii nie ruszaja sie na obserwacje bez lornetki :-)

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu 10x50 lepsza jest od 15x50 ? Chyba nie ma jakiejs kolosalnej roznicy a lepiej chyba 5 razy powiększone mieć niż nie? Hmm...

 

Powiekszenie 10x jest optymalne dla obiektywu 50mm.

 

Pozniej im wieksze tym ciemniejszy obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko, co wymieniłeś tylko z różnym skutkiem, polecam bardzo gorąco książkę NIEBO PRZEZ LORNETKĘ ta książka to prawdziwa skarbnica wiedzy, autor wyjaśnia dosłownie wszystko, co możliwe w temacie obserwacje lornetką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakieś innne wskazówki? Chcialem wszystkim podziękować b. dobre forum i ciesze się że tutaj trafiłem i na pewno długo zostane :] Pozatym mam jeszcze jedno pytanie były temat na temat lornetek w lidlu za około 100zł miałbyć też dobre dla początkujących lub poszukać jeszcze w macro, ale lepsza jest ta berkut 15x50 ?

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozatym mam jeszcze jedno pytanie były temat na temat lornetek w lidlu za około 100zł miałbyć też dobre dla początkujących lub poszukać jeszcze w macro, ale lepsza jest ta berkut 15x50 ?

W Lidlu były kiedyś lornetki PRZEZ TRZY DNI bo tyle trwają promocje lidlowe, tak więc sprawa jest zupełnie nieaktualna. Czasem można taką lornetkę (MEADE 10x50) dostać z drugiej ręki, ale trzeba uważać bo to bardzo delikatny, wrażliwy na wstrząsy sprzęt i można kupić kompletnie rozkolimowaną!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.