Skocz do zawartości

Jestem nowy, kilka pytań...


zysix

Rekomendowane odpowiedzi

zysix, raczej kup 10x50. Dobrze Ci radzę. Choć jak weźmiesz te 15x50 tragedia sie nie stanie. Ja miałem jako pierwszą lornetkę 15x60 i powiekszenie jest trochę za duże do obserwacji z ręki. 10x50 będzie miała wieksze pole widzenia, i to w zauważalny sposób. A jest to parametr bardzo istotny w lornetkach, ich największa zaleta. Generalnie jesli chodzi o lornetki, to albo powiększenia do 10-12x , średnica 50-60mm i obserwacja głównie z reki [można oczywiście statyw, jak najbardziej], albo duże lornety statywowe minimum 60,lepiej 70mm i powiększenia 15-20x czy nawet więcej, szczególnie w przypadku takich słoni jak 80-100mm, kóre już potrafią kosztowac tyle co przyzwoity teleskop. Ja zaczynałem od wspomnianej 60-tki, która miala z założenia umozliwiać operacje z ręki, ale waga 1.2kg i powieksznieibyły ciut za duże. Teraz mam w pełni funkcjonalny zestaw 10x50 oraz 15x70 plus statyw. Tym niemniej własnie tą 60-tka nauczyłem sie podstaw.

Lornetką, nawet 50mm o dużym polu widzenia b. szybko nauczysz się techniki obserwacji -wyszukiwania obiektów na niebie. Ściagnij z sieci jakiś darmowy program planetaryjny wyswietlajacy i drukujący mapki nieba. Jesli po prostu wyjdziesz z lornetką na pole bez niczego, to będziesz miał problem ze znalezieniem czegokolwiek, z wyjatkiem kilku obiektów widocznych gołym okiem. Najlepszym celem dla lornetki są gromady otwarte gwiazd, jasne komety [zwyle 1-2 rocznie], układy podwójne gwiazd o dużej separacji, kilka jasnych i dużych gromad kulistych i kilka galaktyk, z M31 na czele. Łowcy gwiazd zmiennych też dorzucili by swoje 3 grosze...

Pytałeś o lornetki zoom - niestety, zooomy maja drastycznie zawężone pola widzenia. Poza tym te ich duzę powiększenia to fikcja -obraz jest przy nich marny. wynika to zarówno z prostej konstrukcjisamego zooma, jak i tego,że krótkoogniskowe obiektywy lornetek nie nadają sie do dużych powiększeń. Rośnie za to cena lornetki...

Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Jak bedziesz miał wybór miedzy tą rosyjską 15x50 a jakimś chińskim badziewiem z rubinowymi szkłami, to weź raczej rosyjską... Z tym,że Rosjanie też zaczęli robić na wzór chiński trochę tandety tego typu, trzeba polować na znane marki

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zostałem przelicytowany;) (a może stety :P) jest jeszcze druga aukcja z lornetka taką samą ale to też 15x50, ale jednak jest lepszym wyjście 10x50? Poszukam tez takiej 10x50 bo narazie do końca 2 aukcji sa 4 dni.

PS. Jakiej lornetki szukać 10x50 do 120zl max? Zastanawiam się nad BPC 10x50 Tento , tylko gdzie moga taką używaną kupić do 120zł? Bo ta berkut podobno ciut słabsza od tento a i jeszcz jest coś takiego jak sotem lornetka którą wybrać jeśli są w ogóle w takim przedziale cenowym:)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a LORNETKA Delta Optical Taiga 9 x 60 ? Dobra? z tego co widze narazie ma większe pole widzienia 95m/1000 tamta miała chyba 87? Pozatym ma większy obiektyw. 19 Października mam 18 urodziny może jednak warto poczekać te 2-3 tygodnie i kupić to? Czy narazie zostać przy lornetce 10x50 do 100zl?

Lub może coś z tego?

http://www.fotozakupy.pl/sklep/page/browse/menu/lornetki

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie prawie każdy z tych modeli, ale miałbym pewne zastrzezenie co do tej 60-tki. Tu przyda się ciut większe powiększenie, 11-12x, bo przy 9x masz maksymalną xrenicę wyjściową , prawie 7mm. Osobiście nie przekraczałbym 5-mm. Przy jasnym niebie lub niedostatecznej adaptacji źrenicy oka nie wykorzystujesz całej apertury lornetki. Ale to oczywiscie nie dyskwalifikuje tego modelu. W Delta Optical masz bodajże 12x60 również, pobije zasiegiem 50-tki, choc bedzie mniej wygodna w użyciu z ręki. Wg. mnie bedzie lepsza od 9x60, choć wymagająca nieco solidniejszego podparcia. Ja w końcu radziłem sobie z 15x60, choć nie było to za wygodne. Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

hej ja tez jestem nowy ale proponuje ci lornetke. sam jeszcze nie posiadam ale sie przymierzam do 10x50 . telepa ci odradzam .a w dodatku za 200 zl . za taką kwote można kupić lornetke w miare. nie śpiesz się . duzo jest o lornetkach w necie np. tu http://lornetki.camk.edu.pl/index.shtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele sie zmieniło od wczoraj, wybrałem DO - Taige 10x50 na 70% chyba że są lepsze lornetki do 220zl ale taj est chyba najlepsza z tego co czytałem w sumie, czy to dobry wybór sie okaże, narazie musze poszukać gdzie moge dostać;)

Nie wiesz gdzie dostac lornetke Delta Optical? No, mysle ze najprosciej w Delta Optical ;)klik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś to jeszcze czyta to naprawde calkiem wiele sie zmieniło od tego czasu, mówią że czas to pieniądz teraz mam mniej wiecej 500zl na lornetke i kupuje coś wiekszego chyba ;]

Przy tej kasie ja bym zapewne brał:

SM 12x60

Ale może zbieraj dalej a wtedy kupisz... :D

Edytowane przez Flowenol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zysix, wyluzuj troszeczkę i zwolnij. Zarzucałeś mnie pytaniami na priva, tutaj co chwila zmieniasz model, budżet i kolejną aukcję internetową. W szczególności przy tych ostatnich mało, kto Ci pomoże i to z kilku przyczyn. Przede wszystki lornetki w klasie

cenowej do 200-300 zł charakteryzują się słabą powtarzalnością, więc tak naprawdę nie wiesz na jaki model trafisz. Jeśli chodzi

o lornetki używane to jest jeszcze gorzej. O danym egzmeplarzu, wystawionym na danej aukcji może się wypowiadać w zasadzie tylko ten, co przez tą lornetkę patrzył - czyli sprzedawca. Reszta to gdybologia.

 

Polecam więc jakiś zlocik, kontakt z ludźmi z Opola lub osobistą wizytę np. w Delta Optical w Mińsku, gdzie od ręki porównasz

kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt konkretnych modeli lornetek i wybierzesz coś co Ci odpowiada najbardziej.

 

Poza tym pośpiech nie jest dobrym doradzcą, a zwiększanie budżetu na zakup lornetki jest działaniem godnym pochwały, bo

szanse na to że kupisz chłam szybko maleją :)

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na początku jednak byłem powiem troche "niepoczytalny" ale po kilku spotkaniach z Zayzikiem sytuacja sie zmieniła jak mowilem ;) mam wiecej kapitalu i zapewne nie kupie sobie telefonu nowego bo moge naprawic stary wiec kapital przy dobrym kursie wzrosnie do mneij wiecej 700zl a za to juz chyba mozna cos kupic :] a poczekac warto na zlocik to sie dowiem co i jak :-) i po zlocie można pieniążki w coś zainwestować :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.