Skocz do zawartości

Jestem nowy, kilka pytań...


zysix

Rekomendowane odpowiedzi

Na samym początku chce przeprosić że pewie zakładam temat a takich wątków jest pełno ale jestem tutaj nowy i jeszcze nie znalałem wszystko czego potrzebuje... Przepraszam z góry .

1. Chcialem kupic sobie coś żeby nie oglądać gołym okiem nieba ( jestem początkujący dopiero koncze pierwsza ksiazke o astronomi ;) ) i nie mogłem sie zdecydować...

2. Wkońcu sie zdecydowałem na 'super' tanie teleskopy na allegro (tzn nie kupilem, czytalem sporo o nich ) i one maja długość 700mm, obiektyw 60mm , i wymieniane okulary 4mm, 6mm i jakieś tam. Zdaje sobie sprawe że przybliżenie 500x jest _do pupy_ a najlepszej jakości było by koło 120 a mi to w zupełności wystarczy ( gdzies o tym czytalem że max to 2 średnica obiektywu )

3. Te teleskopy są w cenie 150zł. Dlaczego je odradzacie aż tak złe? Co dla początkującego astronoma? Czytalem że takie można przerobić na lepsze za nie wielkie koszta... wiem ze są złe ale jak dla bardzo początkującego może być? Mam do max 200zl chyba że zapropoujecie coś innego... I nie che kupować lornetki 20 krotnej żeby za 2 tygodnie kupowac coś innego. Chcialbym coś dla początkującego z przyszłością... Nie wiem czy mnie rozumiecie

4. Interesuje mnie ta aukcja http://www.allegro.pl/show_item.php?item=65976884 a także

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=65956634 ten 1 lepszy tańszy i większy obiektyw... czy jest sprawny czy to pogoda?

5. Prosze nie bluzgać, jestem nowy...

6. Przepraszam jeszcze raz za zaśmiecanie ale naprawde zainteresowałem się astronomią :) pozdro !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop aby byl uzyteczny musi zbierac co nieco swiatla z obserwowanego obiektu . Na tyle duzo aby mozna bylo cos zobaczyc z uzyecznym powiekszeniem i na straty w optyce .

Waznym elementen sa okulary . Zwyczajny Plosl 20 mm to super jakosc w porownaniu z okularami z tych zestawow . Jakosc obserwowanych obiektow nie zadawala . Warto miec taki sprzet aby 150x powiekszenie dobre uzyskac planet a nie tylko jasnego ksiezyca .

Mialem 76/700 , cieszylem sie tym co widzialem przez 1 miesiac , potem niedosyt , brak zobaczenia tego co zwykle inni widza , trzesienie sprzetu , nawet wymiana okularow malo zmieniala . Jedynym co pozostalo to przrobka tego teleskopu http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9528 . Jak policzysz koszty to drogo wyjdzie . lepiej juz kupic z ogloszen sprzedam uzywana tube i zrobic montaz dobsona . Lustro 114/900 to minimum . Tuby bywaja juz po 150 zl bez wyciagu . Wyciag samemu na poczatek z rurek moizna zrobic ,

Poczytaj astrojawil.pl

Jak kupisz 60/700 to nic z niego nie wykorzystasz do budowy teleskopu .

Z 76/700 juz cos da sie wykorzystac . Ale jakbys kupil za 200 czy 300zl to nie warto . Tych teleskopow jest duzo w odsprzedazy bo malo co przez nie widac .- tak 100 zl . Do dzisiaj dziekuje w myslach facetowi co mnie przebil na allegro i dal 300zl za ten telep . Takbym sam umoczyl . Zbyszek

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wyjściem dla mnie jest teraz budowa samemu teleskopu narazie jestem zielony, ale myśle że w tamtych topicach jest sporo 'wiedzy' co to jest wyciąg = stojak ? Tuba to cała obudowa obiektyw itd? Lustra można gdzieś kupić? Ah, no nic przeczytam potem w tamtym temacie. Poprosu chciałbym mieć teleskop do 200zl ( oczywiście im dłużej to potrwa tym więcej kasy bedzie ale bez przesady :P ) i taki który mnie zadowoli na jakiś czas...

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, z zakupu czegoś taniego będziesz rozczarowany, tak jak to było w moim przypadku. Kupiłem sobie Celestronka, czytałem min. 114/900, ok, kosztował mnie 650 zł. Pierwsze obserwacje ok, ale dragania denerwują, okulary dają obrazy do kitu. Wymieniłem montaż i standart jest zupełnie inny, kupiłem nowe okulary, w sumie teleskop nadaje się dopiero teraz do użytku. Odradzam kupować taniego bo możesz naprawdę się zawieść. Takie jest moje zdarnie.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyciąg = stojak ? Tuba to cała obudowa obiektyw itd

 

Wyciąg to jest to gdzie ustwiasz ostrość, stojak to inaczej statyw,a tuba to jest to co stoi na statywie. Może jak dla poczatkującego najlepszym narazie wyjściem bedzie lornetka.

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wyjściem dla mnie jest teraz budowa samemu teleskopu narazie jestem zielony, ale myśle że w tamtych topicach jest sporo 'wiedzy' co to jest wyciąg = stojak ? Tuba to cała obudowa obiektyw itd? Lustra można gdzieś kupić? Ah, no nic przeczytam potem w tamtym temacie. Poprosu chciałbym mieć teleskop do 200zl ( oczywiście im dłużej to potrwa tym więcej kasy bedzie ale bez przesady :P ) i taki który mnie zadowoli na jakiś czas...

Czytaj ogloszenia sprzedam na np. tym forum , teleskopy.pl itp. Ciezko sprzedac swoj sprzet i bywa tanio .

Tuba to rura z zamocowanym lustrem , lusterkirm katowym i niekoniecznie wyciagiem do ktorego wklada sie okulary .

Najlepiej poszukaj po sasiedzku moze ktos jest ? Popatrzysz i poznasz co chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawlik tez myslem o lornetce ale bardzo szybko sie ucze i bardzo szybko poczuje nie dosyt.. Pozatym zanim kupie teleskop bede o nim wiedział na pewno o wiele więcej, to są zamiary, przymiarka :)

Czy mógłby ktoś podać kontakt poza forum ? e-maila gg lub cokolwiek jeśli nie sprawiłoby to Ci kłopotu pogadałbym chętnie, dziekuje!

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm rozumiem... Pawlik powiedzmy jakbym kupił teleskop na początku roku miałbym koło 300zł to co moge z tego zrobić? Kupić tube i zamontować większe lustra? Czy Twoim zdaniem lepiej kupić lornetke ale przecierz nie kupie lornetki (Teraz) za 200zl ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako początkującemu nie bedzie Ci łatwo modernizować tuby, tym bardziej (jak piszesz) do tuby nie zamontujesz wiekszego lustra niz to któro juz bedzie. Jesli sie ma ograniczony fundusz to lepiej dozbierać kase i kupic dobrą lornetkę. Za 300 zł nowego teleskopu nie kupisz, ale mozesz tez dozbierac kase i kupic cos uzywanego ale sprawdzonego. To moje zdanie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może tak, nie wiem narazie jaką sobie lornetke kupić kupie do 50zl możesz polecić jakąś? Czy lornetki na allegro to też wielkie g? http://allegro.pl/show_item.php?item=66338909 Ta mi sie podobała, chyba że polecisz jakieś inne jeśli mógłbyś tylko mi pomóc... i pozbieram jeszcze pół roku lub troszke więcej i kupie używanego newtona z dużym lustrem a narazie bede czytal książki i używał zwykłej lornetki...

lub lornetka taka http://allegro.pl/show_item.php?item=65267029 ? Pomocy :-)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki na Allegro to tez g.... ostatnio taka chciał mi sprzedać gosciu na chodniku, najpierw chciał 150 zł bo wmawiał mi ze lornetka ma wbudowany noktowizor :buahaha: wkońcu zszedł to 30 zł ale i poprostu nie była warta. Popatrz tu np. http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...a84e06fddb435b7 lub inne w ofercie

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupić jakieś lornetki? 6x30 ( 6 zoom , 30 mm obiektywm ) czy to nie jest mały zoom? Hmm... są jakiekolwiek lornetki na allegro? Jak nie to gdzie kupić? Mógłbyś/Moglibyscie podać linka do jakiejś lornetki ?Sa jakieś dobre lornetki w normalnej cenie? nie chce wydawać więcej niż 50zl bo zaczne zbierąć poprostu na lepszy sprzet tzn. na używany teleskop i nie che już przepuścić 200zl na początku na lornetke...

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie chce to i przez rurke odkurzacza widac . :Beer: Na tania a wystarczajaca to na allegro mozna trafic chyba ponad 100 zl . LAtwiej trafic na niewystarczajaca . Sam mam z allegro za 136 zl wg opisu 92x 70 a tak na prawde ok 20 x 60 . Mi sie udalo , jest wystarczajaca . Lepiej aby nie miala rubinowych warstw na szkalch obiektywu . Do astro to szkielka min 50 mm . z reki to powiekszenie 7 do 12 x . Tento 7x50 , 10x50 kupisz za troche wiecej niz 50 zl . Moja kosztowala 65 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocy :)

Ja Ci pomogę. Po prostu najpierw znajdź w swojej okolicy kogoś, kto ma sprzęt astronomiczny, dobrą lornetkę czy teleskop, nieważne, umów się i popatrz na Jowisza, Saturna, Plejady czy kilka galaktyk. Będziesz wiedział, o co chodzi, zamiast zaczynać od wydawania pieniędzy.

To nie szczoteczka do zębów, nie musisz mieć własnej od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6x30 to byl przyklad - ze sie mozna cos przy tej wielkosci

cos poobserwowac-dobrym sprzetem: np. zeissa

 

idealem jest jednak 10x50, ogolnie wszystko co ma

obiektyw min. 50 mm i nie ma powlok w kolorze rubinowym :)

 

z tanszych polecam sotem 10x50, koszt na alegro do 100 zł,

podobnie tento, ale wg mnie sotem jest troszke lepsze

Edytowane przez mbodek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary coś Ty się tego allegro tak czepił i koniecznie chcesz tam kupić sprzęt do obserwacji.Sam kupiłem

taką lornetkę na allegro za 45 pln ale dla swojego 6-cio letniego syna i wiesz co popatrzył przez nią może 3 razy i zaczął marudzić , że nic nie widzi i miał racje. Po pierwsze widać rozdwojony obraz a po drugie nie można ustawić ostrości nie kupuj tego G. Zbieraj wytrwale kasę i kup sobie naprawdę dobry sprzęt.Mówie to z wlasnego doświadczenia bo 1,5 roku temu też na tym samym forum zadałem to samo pytanie co Ty,i posluchalem ludzi co dobrze mi radzili od tamtej pory uzbierałem już około 1500 pln i jeszcze nie jestem zdecydowany co do kupna teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zysix, musisz zrozumieć że astronomia jest niestety dość kosztownym zajęciem i nie da się kupić czegoś nawet w miarę dobrego za 50 zł!!! Pomyśl, za takie pieniądze nie kupisz w żadnym sklepie nawet najprostszego okularu do teleskopu a chcesz kupić za tą cenę lornetkę, która musi mieć dwa takie okulary i całą resztę podzespołów, z których każdy musi być dobrej jakości żeby powstała dobra lornetka nawet ta najmniejsza a do astro to minimum 50mm. Lornetki, które cię zainteresowały to zwyczajne badziewia i niedbałym za nie nawet 20zł.

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9917 tu masz lornetkę, którą w twoim przypadku powinieneś się zainteresować, bije na łep te, które podałeś. Co do teleskopu to moja rada jest taka, czekaj zbieraj czekaj zbieraj czekaj zbieraj i tak aż dozbierasz na minimum 150mm to znaczy ok. 500zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.