Skocz do zawartości

SYNTA 200/1200


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!!!

 

Zastanawiam sie nad kupnem teleskopu SYNTA 200/1200 na Dobsonie, ale ciagle nie jestem do niego w pelni przekonany. Jezeli ktorys z Was jest w jego posiadaniu lub widzial go kiedys "w akcji", to jest uprzejmie proszony o zamieszczenie tutaj kilku zdan na jego temat ;)!!

Wszelkie uwagi mile widziane!!!

Jezeli natomiast uwazacie, ze nie jest to odpowiedni sprzet dla poczatkujacego, to czekam na Wasze sugestie (powiedzmy, ze oscylujemy w przedziale cenowym 2000-3000 pln). Prosilbym Was takze o uwzglednienie kosztow, wiazacych sie z np. zamiana okularow na lepsze lub wymiana szukacza na wiekszy...czytalem, ze to drugie jest konieczne w przypadku SKY WATCHERA!

Za kazda odpowiedz bede bardzo wdzieczny!

 

Pozdrawiam,

 

mateusz

 

PS. Jezeli slyszeliscie cos o jakosci osprzetu firmy FotoClassic, to dodajcie prosze dwa slowa na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć !

 

Ja też jestem początkujący - zdecydowałem się na Optisana 150/700 w Marka Substyka. Właśnie czekam na dostawę.

Marek ma też w swojej ofercie telepy z lustrem 200 mm.

 

Najlepiej odwiedź stronę www.optisan. astronomia.pl bądź skontaktuj się z nim.

 

Pozdrawiam

Benedykt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Popieram wybór Synty 200/1200. Widziałem ten teleskop w akcji podczas sesji obserwacyjnej w Jodłowie. Teleskop ma same zalety włącznie z ceną. Opis sesji z wrażeniami z obserwacji tym teleskopem jest w wątku:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=...ay;threadid=537

Przymierzam się do motoryzacji tego teleskopu i uważam go za docelowy w moim przypadku.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram wybór Synty 200/1200. Widziałem ten teleskop w akcji podczas sesji obserwacyjnej w Jodłowie. Teleskop ma same zalety włącznie z ceną. Opis sesji z wrażeniami z obserwacji tym teleskopem jest w wątku:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=...ay;threadid=537

Przymierzam się do motoryzacji tego teleskopu i uważam go za docelowy w moim przypadku.

L.J.

 

Całkowicie się zgadzam. Byłem jednym z uczetsników sesji w Jodłowie i teleskop ten (Synta 200/1200) bardzo mi się spodobał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz chłopie w ciemno i się nie oglądaj.

Teleskop zrobił na nas bardzo dobre wrażenie (zwłaszcza obrazy DS). Jak na 20cm jest to konstrukcja wyjątkowo mobilna (wchodzi do malucha) Ma dosyć dobry 2" wyciąg okularowy + 3 okulary w komplecie. Do tego zestaw narzędzi do regulacji. W tej cenie i z takim wyposażeniem wątpię czy coś jest w stanie z nim konkurować. Polecam.

 

Czarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem posiadaczem Synty od momentu pojawienia sie jej w ofercie Fotoclassica. O zakupie zadecydowały dobre opinie i recenzje dostepne w internecie oraz renoma ( a tak!!) producenta. Synta dostępna jest na zachodzie pod swoją oraz pod innymi bardziej znanymi markami (Orion, Celestron). Czytając recenzje anglojezyczne zapewne trafiłeś na uwagę o potrzebie zakupu większego szukacza ale dotyczyło to wersji teleskopów sprzedawanych z szukaczem 6x30. W kraju teleskop ten oferowany jest z modelem 9x50 - więc wymiana na wiekszy nie ma sensu bo ten jest odpowiedni. Zestaw okularów który sprzedawany jest w komplecie można uzupełnic o barlowa x2 albo dobry okular 5 -7 mm. Barlowy dostepne w kraju sa przyzwoite ale jesli mozesz sobie pozwolić to kup barlowa apo (np. Meade). Z krótkoogniskowych okularów dobre są lantany np: 5 lub 7,5 ale musisz pogodzić się z ich małym polem widzenia. Niektórzy dokupują dodatkowo Plosla 32mm do posiadanego kompletu - uważam to za zupełne nieporozumienie - widać przez ten okular mniej niż przez 28mm 2' który masz w zestawie. Okulary z zestawu to 10 i 20 mm w oprawie 1,25' oraz 28mm w oprawie 2'. Wszystkie są typu RKE. Wg. producenta pierwsze 2 o polu 52° a ostatni 56°. W praktyce okazuje się że okular 20mm ma pole takie jak 2' czyli ok 56°. Okulary 1,25 oznaczone są także jako LER czyli mówiąc krótko pozwalają przy obserwacji na komfortowe odsunięcie oka. Jest to prawdą w przypadku 20 i 28mm ale w przypadku 10mm zdarzało się że okular potrafił zaparować z powodu bliskosci gałki ocznej. Docelowo sugerowałbym w przyszłości zakup okularu 9-14 mm o szerokim polu (minimum 65°) i dobrego barlowa (apo). Zakupu 2' okularu o ogniskowej ok 32 mm nie polecam (mimo że dawałby on optymalną srednicę żrenicy wyjściowej) ze wzgledu na obecność dobrego okularu 28mm który przy powiekszeniu 42x daje żrenice wyjsciowa ok 5mm.

Teleskop widnieje w ofecie jako 200/1200 ale dokładniejszy pomiar pokazuje że płyta szklana ma średnicę 205 mm a warstwa napylona 203mm czyli dokładnie 8'. Zamontowany wyciąg chyba jako nieliczny z produkowanych ma przesłonę na wejściu (pozwala na to wieksza niz 2' średnica). Zawieszenie lusterka wtórnego wykonane jest z dbałościa o minimalizacje efektów spowodowanych obecnością "pajaka". W wielu krajowych teleskopach pająk wykonany jest z grubych kilkumilimetrowych prętów lub płaskowników co niewatpliwie pogarsza własności optyczne teleskopu. Jeśli chodzi o wady to przede wszystkim problemy z obrotem wokół osi pionowej. Przydałby się także aluminiowy tubus taki jak w Tał-ach.

W okresie kiedy Jowisz był wysoko na niebie i panowały "zimowe" wyże obserwowałem tym teleskopem subtelna strukturę pasów równikowych, czerwoną plamę, cienie księzyców oraz pasy na północ i południe od pary pasów równikowych (choć nie ukrywam, że przydałby sie wówczas okular dający większe niż 120x powiekszenie). W czasie sesji w Jodłowie teleskop byl rozkolimowany (plamka lasera padała zamiast w centrum na obrzeże kolimatora - czyli z odchyłką 16 mm!!) a mimo tego zebrał dobre opnie. Uważam, że przy cenie 1780 z wysyłką trudno bedzie znaleść coś konkurencyjnego.

Pozdrawiam

Bocian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Na dwa krzyżyki o raju :o ???

To nie widzisz krążków dyfrakcyjnych tylko krzyżyki, to by świadczyło o astygmatyzmie lustra wtórnewgo lub głównego lub innej wadzie optycznej teleskopu !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dwa krzyżyki o raju   

To nie widzisz krążków dyfrakcyjnych tylko krzyżyki, to by świadczyło o astygmatyzmie lustra wtórnewgo lub głównego lub innej wadzie optycznej teleskopu !!!

ROTFL!!!!

Pan widzi krążki dyfrakcyjne przy powiekszeniu 60x??????????????? toż to cud!!!!! A te krzyżyki, spieszę wyjąśnić biorą się mianowicie stąd, że Epsilony to jasne gwiazdy a cechą charakterystyczną newtona są piki od pająka widoczne przy obserwacjach i fotografiach jasnych gwiazd. Ponieważ "pająk" Synty ma cztery nogi stąd krzyżyk. Mam nadzieję, że miał Pan już okazję patrzeć przez newtona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Wam za podpowiedzi!!

 

Mowiac szczerze juz od poczatku czulem sie przekonany do tego teleskopu, ale teraz, po tylu pozytywnych komentarzach, czuje sie wrecz "zobowiazany", zeby obserwacje nieba rozpoczac wlasnie z Synta. ;)

 

Jeszcze raz wielkie dzieki za fachowe porady (po ktore pewnie jeszcze nie raz sie do Was zwroce!!!) ::)

 

Pozdrawiam,

 

mateo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wracam do tego wątku, ponieważ mam pytanie do Mateusza i innych którzy mieli kontakt z tym teleskopem na oferowanym przez Fotoclassic w komplecie montażu Dobson, o Wasze wrażenia z obsługi tego teleskopu na Dobsonie. Czy jest to optymalny montaż do tego sprzętu, solidny i precyzyjny, czy raczej należałoby pomyśleć w tym przypadku o czymś lepszym ?

Będę wdzięczny za wszalkie sugestie, pozdrawiam

ASky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Jeżeli chodzi o montaż dobsona w Syncie 200/1200 (Sky Watcher) to na mój gust jest on zbyt ciasno skręcony (przynajmniej w tym teleskopie którym mieliśmy okazję się "pobawić") w osi AZ. Konieczne wydaje się dodanie jakiegoś elementu poślizgowego (łożysko teflonowe, lub dwa krążki CD) aby ułatwić ruch w tej osi.

Poza tym montaż jest nadzwyczaj stabilny.

 

Polecam,

Czarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Czarek,

napisz jeszcze jeśli możesz jak wobec powyższego wygląda kwestia płynnego prowadzenia ręcznego za obiektem przy większych powiększeniach np. 200x i więcej. Czy na montażu oferowanym w komplecie jest to możliwe bez większej irytacji ?

Czy jest np. sens dokupowania paralaktyka do tego teleskopu ?

Nie obsługiwałem nigdy Dobsona więc bardzo mnie to interesuje.

Pozdrawiam

ASky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Po wyregulowaniu osi AZ nie powinienieś mieć problemów z prowadzeniem obiektów nawet przy powiększeniach rzędu x200. Problemem może być dobre wycelowanie w obiekt. Szukacz (choć całkiem przyzwoity) nie wyposażony jest w kątówkę stąd wcelowanie w obiekty znajdujące się blisko zenitu wymaga sporych zdolności gimnastycznych.

 

Oczywiście że paralaktyk ma swoje zalety jeżeli chodzi o prowadzenie, ale i jego cena jest znacząco wyższa od montażu Dobsona. Poza tym ten ostatni jest wyjątkowo łatwy do złożenia (ustawienia do pracy) i transportu.

 

Pozdrawiam,

Czarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informuję wszystkich zainteresowanych, że od pewnego czasu zajmuję się już motoryzacją Synty. Dzięki Jankowi mogłem zwymiarować ten teleskop i wydaje mi się, że wyjątkowo dobrze nadaje się do tego celu. Opracowuję właśnie mechanikę napędu, która pozwoli na sterownie w obu osiach z dokładnością poniżej 1 sek łuku na 1 krok silnika. Problem prowadzenia powinien odpaść. Po doświadczeniach z Syriuszem Piotra oraz moim własnym MTO (też system Alt/Az) pewien jestem skuteczności przeróbki i sprawności funkcji goto co pozwoli także na rozwiązanie problemu odszukania obiektu na niebie na podstawie innego, łatwego do odnalezienia i ustawienia. Zamówiłem właśnie paski i koła zębate oraz czekam na inne elementy od tokarza pozwalające na sprawdzenie praktyczne pomysłu na przekładnię. Pierwsze próby już z powodzeniem wykonałem. W moim przekonaniu zalety optyczne Synty 200/1200, jej gabaryty i waga a także cena i łatwość przeróbki stanowią o aktrakcyjności tego teleskopu (przynajmniej dla mnie).

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.