Skocz do zawartości

Filtr słoneczny Baader Planetarium (folia)


krisu

Rekomendowane odpowiedzi

Ja znowusz wziąłęm dwie tektury, wyciąłem środek na filtr, przykleiłem go do jednej tektury,

a drugą zakryłem z drugiej strony. Żeby filtr sie trzymał teleskopu, w każdym boku przykleiłem styropian. Sposób prosty a skuteczny :).

 

 

PICT3724.JPGPICT3726.JPG

 

 

PS. Temat chyba pod Warsztaty ATM...

Edytowane przez SkyWatcher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryzyko istnieje zawsze, nakladajac takie cos na tube ocieramy o scianki tuby. Wtety to wlasnie styropian ulega zdzieraniu i przypadkiem taki styropianowy odlamek wpada nam na lustro. To raczej oczywiste :rolleyes: . Nuie mowiac juz o opcji wkladania styropianu do tuby ( bezsens). :szczerbaty: -jak mogles pomyslec , ze ja tak mysle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:szczerbaty: -jak mogles pomyslec , ze ja tak mysle.

:szczerbaty:

 

nie wydaje mi sie ze dojdzie do kruszenia.Zawsze mozna ten bloczek styropianowy lekko odgiać podczas nakładania na tube.Poza tym ścianki przylegajace do rury sa ciete fabrycznie,a nie brzeszczotem :szczerbaty: wiec sie nie ma prawa kruszyć.Nawet nie wiem czy czasem ich nie obkrecił SkyWatcher taśma klejąca od tej właśnie strony :Beer:

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie ogladalem slonca .. i chcialem sie zapytac przy jakich powiekszeniach sie je oglada i ile tej folii musze kupic na moja synte 8` ?? Musi byc tyle, by zakrylo cala tube, czy moze byc troszke tuby zakrytej przez karton??

 

Słońce ogląda się mniej więcej tak jak Księżyc, jak damy małego powera to widzimy je całe,

a jak damy dużego powera to wtedy mamy ładne zbliżenie na plamki :).

Ja na moją Synte 8" kupiłem folie 20x20cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=13353 - proszę nie używajcie gum, gumek i takich różnych różności - wzrok się ma, a jak gumka strzeli, czy niedbale założycie- juz się go nie ma.

Nie trzeba używać sklejki- starczy grubszy karton, najlepiej 2 razy po dwie warstwy. Mozna trochę zmniejszyć aperturę oprawą- ale nie ZA dużo, bo stracisz obraz granulacji. Granulacja jest słabo, ale jednak, widoczna w Syncie :)

 

Kazoman- okular 25 mm z Synty da ci piękny widok całej tarczy, a "dziesiątką" oblukasz plamki bardziej z bliska ;)

 

EDIT: o gumkach pisałem tylko w odniesieniu do telepów i folii Baadera, choć zdaje się podobne zdanie w innych kwestiach mają ośrodki bliskie władzy :szczerbaty:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=13353 - proszę nie używajcie gum, gumek i takich różnych różności - wzrok się ma, a jak gumka strzeli, czy niedbale założycie- juz się go nie ma.

Nie trzeba używać sklejki- starczy grubszy karton, najlepiej 2 razy po dwie warstwy. Mozna trochę zmniejszyć aperturę oprawą- ale nie ZA dużo, bo stracisz obraz granulacji. Granulacja jest słabo, ale jednak, widoczna w Syncie :)

 

Kazoman- okular 25 mm z Synty da ci piękny widok całej tarczy, a "dziesiątką" oblukasz plamki bardziej z bliska ;)

 

EDIT: o gumkach pisałem tylko w odniesieniu do telepów i folii Baadera, choć zdaje się podobne zdanie w innych kwestiach mają ośrodki bliskie władzy :szczerbaty:

 

 

 

Nie zawsze większa folia da lepsze obrazy, np. w moim telepie (średnica 27cm) nie ma sensu dawać folii na całej powierzchni, bo po prostu obraz straci kontrast. Poza tym każda folia przepuszcza co nieco, więc po co ma mi wypalać siatkówkę...

 

Ja robię sobie nakładkę na wejście do Taurusa w kształcie koła z kartonu (coś jak Say ma...), natomiast folia będzie tylko w dwóch miejscach... wyobraźcie sobie układ współrzędnych - pierwsza i trzecia ćwiartka to folia baadera, reszta karton i już. Mogę nawet zasłonić część centralną też kartonem w kształcie koła (obstrukcja lusterka wtórnego...) i tym sposobem zużyję mało folii i uzyskuję najlepsze obrazy słońca. Czasem więcej nie znaczy lepiej.

 

oprawa_na_foli__Baader_na_teleskop_schemat_by_Ori2711.jpg

 

pozdrawiam

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam, się Ori , że to nie najlepszy pomysł

raz, że to przypomina maskę Hartmana, takie "cóś" do ustawiania ostrości do astrofoto,

a dwa, że sam ich kształt powinien być okrągły chyba raczej

 

 

 

Sumas Ja w tym telepie wizual uskuteczniam... kółka też mogą być jak kto woli...

 

 

 

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas Ja w tym telepie wizual uskuteczniam...

 

no to też będzie ładnie widać :)

 

877c4761d1657b0b6b553e2ca3337767.jpg

 

zdjęcie stąd: http://www.iceinspace.com.au/index.php?id=63,187,0,0,1,0

wielce ciekawy artykuł zresztą

 

Ori, jak chcesz zmniejszyć ilość folii w oprawie, to stosuj jeden otwór z folią - niecentralnie, albo tzw. przysłoną centralną, gdzie folia będzie wokół krawędzi tubusa, a przesłona w środku, bo inaczej będziesz miała kalejdoskop nie teleskop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to też będzie ładnie widać :)

 

877c4761d1657b0b6b553e2ca3337767.jpg

 

zdjęcie stąd: http://www.iceinspace.com.au/index.php?id=63,187,0,0,1,0

wielce ciekawy artykuł zresztą

 

Ori, jak chcesz zmniejszyć ilość folii w oprawie, to stosuj jeden otwór z folią - niecentralnie, albo tzw. przysłoną centralną, gdzie folia będzie wokół krawędzi tubusa, a przesłona w środku, bo inaczej będziesz miała kalejdoskop nie teleskop

 

 

 

Przy obserwach gwiazd pewnie ma to duże znaczenie, natomiast przy słońcu raczej nie...

 

Zresztą mogę wykonać kilka różnych rodzajów przesłon i zrobić testy. Wtedy zobaczymy co i jak.

 

Zaraz dołączę kilka schematów takich przesłon... niektóre z nich od razu są niejako do dyskwalifikacji (teoretycznie), ale zobaczymy czy ich wady da sie zaobserwować doświadczalnie...

Może dacie jeszcze kilka pomysłów na kształty przesłon.

 

oprawa.jpg

 

Zrobię wielki filtr z folią na całym przekroju średnicy lustra i będę tylko zmieniać nakładki z wyciętymi dziurami. Myślę, że wtedy w końcu rozstrzygniemy ten spór.

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej miec na calosc, czy tylko czesc zakryte folia, a reszte kartonem? Oczywiscie w kuleczku...

 

np- folia 10cm srednicy

karton- 10cm srednicy

folia w srodku...

w syncie 8"

 

 

 

Patryk nie rób tego. Tym sposobem zwiększasz procentowo tylko obstrukcję centralną względem całej powierzchni. To tak jakbyś założył wtórne od synty do telepa o średnicy 10cm - porażka. Lepiej zrób w druga stronę, czyli załóz maskę z kartonu jako okrąg położony centralnie, tylko że wtedy z oszczędnością folii kiepsko :szczerbaty: . Już sama nie wiem... Chyba zrobię jednak kilka eksperymentów albo w necie poszukam...

 

 

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.