Skocz do zawartości

Moje ATM ;) Motofocuser i chłodzenie


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ;)

 

Chciałbym przedstawić Wam moje ulepszenia mojego zestawu astro-foto, chociaż i do wizuala jedno z nich może być przydatne.

 

1. Chłodzenie - żeby zbyt dużo czasu nie tracić na schłodzenie lustra podczas gdy mógłbym już sobie focić kupiłem wentylator 15x15cm, do mojego SW 150/750 pasuje jak ulał :) Dodatkowo wyposażyłem teleskop w dwa czujniki temperatury DS1820 jeden mierzy temperaturę na zewnątrz drugi przylega do lustra, dane z nich płyną prosto do mikroprocesora - Atmegi, który steruje wentylatorem - jeśli temperatura lustra jest o co najmniej 1* większa niż na zewnątrz wentylator chodzi, zwykle chłodzenie wyłącza się idealnie jak zdążę się rozłożyć z całością sprzętu, ustawić na polarną, wyważyć itd (około 30 minut). Początkowa różnica temperatur podczas testów wynosiła ~20* (w domu 20*, na polu 0*) .

 

Otwór w pokrywce teleskopu wykonałem wyrzynarką ,po uprzednim odrysowaniu sobie odpowiedniego okręgu od wentylatora. Brzegi wentylatora, co widać na zdjęciach zalałem klejem na gorąco. Do gniazda DB-9 połączone są zarówno dwa czujniki, jak i wentylator, po drugiej stronie wchodzi to do mojej czarnej skrzynki, która tym steruje, niestety wywiozłem to z domu i obecnie nie mam fotki. Ale nie jest to wcale konieczne, gdyż wentylator spokojnie można "na krótko" podłączyć do np akumulatora żelowego.

 

Muszę przyznać że po uruchomieniu wentylatora i otwarcia teleskopu wyraźnie czuć wiaterek, duża średnica wiatraka robi swoje :)

 

Koszt modyfikacji niewielki, bo wiatrak kosztował 18zł w sklepie z częściami elektronicznymi, resztę części miałem w domu, no i oczywiście robocizna...

 

img0026rp9.th.jpg

 

img0027eb4.th.jpg

 

2. Motofocuser - niestety z braku pogody nadal nie testowany w polu, jedyne co to robiłem testy na odległych światłach na kominie ;) Zbudowany na bazie silnika krokowego z napędu do EQ3-2 i jego przekładni. Silnik można spokojnie podłączyć bezpośrednio do lini 0,1,2,3 portu LPT - istnieje do tego sterownik do ASCOM'a więc bez problemu można korzystać w programach takich jak np DSLR Focus (niestety płatny...)

 

Link do sterownika i szerszego opisu:

Focuser PPT

 

Sterownik jest w pełni konfigurowalny w zależności od możliwości naszego silnika, tak więc uwzględniając luzy przekładni silnika z moich pomiarów wynika że spokojnie można ustawić wyciąg z dokładnością 0,05mm co na fotkach myślę że powinno dać mi już bardzo dobre rezultaty.

 

Po znalezieniu tego rozwiązania długo wahałem się nad zakupem nowego 2" wyciągu, jednak po testach motofocusera na starym wyciągu 1,25" zrezygnowałem z wyciągu w mikrofocuserem i wybrałem obecnie chyba najtańszego Crayforda na rynku od SW.

 

Silniczek zamontowany jest do osi elementem z napędu od EQ3-2 - aluminiowy, ale dość elastyczny łącznik osi. A to wszystko przykręcone do kątownika po odpowiednim jego dopasowaniu (wycięciu otworu na oś silnika, reszta pasowała :)).

 

Minusem jak dla mnie jest brak jakiegokolwiek sprzęgiełka w tej konstrukcji, więc muszę ciągle mieć przy sobie imbusa 2mm... Ale jako to będzie z tym w praktyce to się okaże jak pogoda przyjdzie, jak na razie na sucho chodzi bardzo przyjemnie, aczkolwiek jest to przekładnia z tego co pamiętam 1:144 więc dość ślamazarnie - pełen wysuw zajmuje około 2 minuty na ustawieniu takich czasów impulsów przy którym nie gubi kroków.

 

img0028zm1.th.jpg

 

img0030jp2.th.jpg

 

 

Pozdrawiam! :)

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączam wentylator zaraz po przyjeździe na pole, więc zanim się rozłożę i jestem gotowy do focenia/oglądania to akurat lustro jest już schłodzone i wentylator się wyłącza, więc w niczym mi nie przeszkadza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączam wentylator zaraz po przyjeździe na pole, więc zanim się rozłożę i jestem gotowy do focenia/oglądania to akurat lustro jest już schłodzone i wentylator się wyłącza, więc w niczym mi nie przeszkadza :)

 

 

Mam pytanie po co umieściłeś, uszczelniłeś całość klejem na gorąco. Trochę popsuło to estetykę. Ja zrobiłem to troszkę inaczej.

Poprosiłem znajomego o wycięcie elementu mocującego wentylator z blachy stalowej. Znajomy zaskoczył mnie wykonaniem całość, została wycięta laserem i pomalowana farbą antykorozyjną do zabezpieczania konstrukcji kopalnianych. :)

Całość jest zamontowana w miejsce gdzie powinien być oryginalny dekiel. Wentylator, który zastosowałem jest zamontowany na gumowych kołkach, więc drgania nie przenoszą się na tubę teleskopu.

 

1a94c0820426da45.jpg

 

fd3fff4c9b7233f0.jpg

 

Co do moto myślę, że to nie jest minus a wręcz odwrotnie plus tego rozwiązania. Nie będziesz miał problemów z ustawianiem ostrości. Za szybko chodzący moto może spowodować, że się zagapisz i kawałek wyciągu razem z cennym okularem wyląduje na ziemi, nie było by to dla niego i bezpieczne i zdrowe. B)

Edytowane przez TomaszTech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej, podoba mi się twoje rozwiązanie podobnie jak większąsc osób posiadających wyciąg bez microfocusera mam problem z ustawieniem ostrości niezbędnej przy astrofoto do tej pory nie bawiłem sie w jakiekolwiek majsterkowanie ale wydaje mi sie że rozwiązanie moze byc dokładniejsze i tansze niż wymiana wyciągu na ten z microfocuserm , pozatym daje mozliwosc focusingu w dslr focus ,dlatego zwracam się o pomoc w tym jak wykonać takie cacko pozdrawiam

Edytowane przez szary19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.