Skocz do zawartości

M 13 - podejscie drugie


fiorina01

Rekomendowane odpowiedzi

Po ostatnim foceniu, zachęcony pierwszymi, powiedzmy udanymi (przynajmniej jak dla, mnie takie uwazam) zdjeciami M13 Mój odnośnik postanowilem zrobic cos w tym kierunku. Po ostatnim przedswiatecznym foceniu (co mi sie bardzo z reszta spodobalo) z duzą nadzieją ze moze mi se uda zrobic cos lepiej, zabralem sie wczoraj za M13. W zanadzu mialem jeszcze pofocic M 92 i z ciekawosci M57. Tą ostanią udało mi sie zrobic doslownie jedna klatke, przylazly chmury.

 

Roznica do poprzedniego focenia polegala na tym ze zamiast obiektywu EF-S 55-250 1:4-5.6 IS na 200 mm z przysloną 5,6 użyłem Equinoxa 66/400 takze posadzonego na piggybacku na LX200 na montazu azymutalnym.

Tak jak poprzednio teleskop ustawiony na montazu azymutalnym. Bylem szalenie ciekaw jak wypadnie rotacja pola dla obiektu polozenego na wschodzie i 45 stopni nad horyzontem dla ogniskowej 400 mm. Zrobilem dwie serje zdjec. Dla porownania z przedniej sesji gdzie wykorzystalem obiektyw Canona zrobilem w tych samych warunkach i identycznej ogniskowej czyli Equinox 66/400 z focal reudcerem 6,3 dajcy 250 mm. Akurat tych fotek jeszcze nie obrobilem, bylem po prostu ciekaw tych z 400 mm. Byla 2.00 a o 6.00 wstaje do pracy J.

 

 

Miejsce Kraków (obrzeza miasta, rejon 29 Listopada i Opolskiej – Krakusy wiedzą gdzie)

Sprzet (na piggybacku LX 200)

Kompresja JPG.

EOS 50D + Equinox 66

Iso 800

10x60s + 20x30s + kilka darków, o biasach i o ofsetach dopiero czytam.

Zlozone w DSS bez zabawy luminmacje i levele (bo jeszcze nie wiem o co chodzi)

Gotową fotkę tylko lekko przyciemnilem w Corel Paint i tyle.

 

Fotka M13 10x60+20x30\'\'\'\'\'\'resize.jpg Crop Crop m13.jpg

 

Z ciekawosci daje jedna sorową klatke plus cropa lekko przyciemnionego ukazujacego M57. Szkoda ze chmurska nadciągly, ale i tak Lutnia była około 30 stopni nad horyzontem. W kazdym razie ciesze się ze M57 jest widoczna na fotach. Czekam na lepsza pogode.

 

Fotka m57.jpg Crop crop m57.jpg

 

Widac wyraznie krzywizne pola, z Focal Reducerem 6,3 krzywizna jest znikoma, praktycznie niewidoczna (jak dla mnie), ale F to tylko 250 mm.

Oczywiście ze względu ze dopiero stawiam pierwsze kroki, zakumalem ze powinienem robic foty w Rawie nie JPG.

Nauczylem się tez ze podczas ekspozycji nie wolno się bawic pilotem od aparatu, ani trzaskac dzwiami od balkonu bo ladnie to wychodzi na klatkach, kilka poszlo do kosza.

 

Pozdr. Artur

 

P.S. Jaka jest roznica miedzy 10x 60s a 20x30s ?

P.S. II Udalo sie przetestowac zasilacz do 50D 12V/8.1V.

Chodzi doskonale. Po 5 godzinach pracy w boju wszystko OK. Biore sie wlasnie za nowa wersje, tym razem z radiatorem.

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Jaka jest roznica miedzy 10x 60s a 20x30s ?

 

W przypadku fotek ziemskich to będzie:

 

sqr(10) * 60s = 3.16 * 60s = 189.6s

sqr(20) * 30s = 4.47 * 30s = 134.1s

 

W przypadku fotek kosmicznych uśrednianie może dawać identyczne efekty do wydłużania czasu ekspozycji.

 

10 x 60s = 20 x 30s

 

Wszystko zależy od tego jak duży masz read noise i jak bardzo się naświetliło tło nieba. Przykładowo przy Read Noise 16e wystarczy naświetlić tło nieba do poziomu powyżej 256e żeby szum fotonowy tła był większy od szumu kamery. Wtedy to nawet rozmiar piksela przestaje mieć znaczenie, bowiem bindowanie softwaerowe będzie równe bindowaniu sprzętowemu które jest równe fizycznemu zwiększaniu rozmiaru piksela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz żeby fotki dobrze wychodziły zapomnij o foceniu w jpg'ach przełącz na RAW :szczerbaty:

 

Tak wlasnie zrobie, na tym polega hobby, caly czas sie czegos dowiaduje, caly czas ucze sie na swoich i innych doswiadczeniach i to jest fajne. Dzieki za radę.

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, fajnie. Tylko teraz po złożeniu brakuje mi trochę większego dopieszczenia w programie graficznym. Teraz krzywe (Curves) się kłaniają :)

 

Wogole nic nie robilem pod katem obrobki programowej, nieliczac przyciemninia obrazu. Jeszcze sie na tym nie znam :-)

 

Ale popracuje nad tym.

 

Dopiero teraz zauwazylem ze obok M13 zlapala sie NGC 6207 11,4mg. niezle :-)

 

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.