Skocz do zawartości

M31 z .... prawie niczego


Yah

Rekomendowane odpowiedzi

Zwykle nie zajmuje się astrofotografią, ale ponieważ zapomniałem z domu sprzętu, którym zwykle obserwuję minima GZ zrobiłem sesję tym co miałem czyli Canonem 300D i achromatem 80/400.

 

A oto rezultat 98 minut materiału czyli 245 klatek po 24 sekundy ISO 400. Obróbka DSS i PS. Fiolet wali po oczach, ale po co udawać, że robione APO :)

 

m31k2small.jpg

 

Ponieważ nie mam żadnego filtru do eliminacji LP musiałem skrócić czas do takiej wartości, by nie wychodziła pomarańczowa poświata od sodówek - eksperymentalnie wyszło 24 sekundy. Pojedyncza klatka wygląda tak:

 

sourcem31.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabiją mnie za nadmiar postów per day ale powiem {To jutro mnie tu nie ma ;)}

 

Rewelacja !

 

I wraca człowiekowi wiarę, że warto jeździć pod Ciemne niebo!

 

 

Pozdrawiam

 

Tylko zmień tytuł ... no nie ukrywajmy: M31 z niczego! :)

 

 

EDIT: p.s.

Właśnie dlatego, że wiedzialem jaki miałeś sprzęt i jakie niebo ucieszyłem się, że w końcu kiedyś w wizualu w Polsce te struktury M31 zwykłym teleskopkiem zobaczę - bo nie są aż takie "trudne". To tak na wszelki wypadek jakby ktoś tu jeszcze zaglądał.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, jestem w szoku. Wychodzi na to, że być może nawet słabe obiekty przy krótkich czasach ale ogromnej ilości klatek można rejestrować. Oczywiście M31 nie jest ciemna ale na pojedynczej klatce praktycznie nic nie ma, więc ta zasada może działać także do znacznie słabszych (ciemniejszych) obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle nie zajmuje się astrofotografią, ale ponieważ zapomniałem z domu sprzętu, którym zwykle obserwuję minima GZ zrobiłem sesję tym co miałem czyli Canonem 300D i achromatem 80/400.

 

Obróbka DSS i PS. Fiolet wali po oczach, ale po co udawać, że robione APO :)

A mógłbyś dać wynikowego stacka z DSS ? kilka osób by się tu pobawiło obróbką co przyda się nam wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę powiedzieć, że lepiej mi wyszła ta M31, niż ta , która robiłem pod ciemnym niebem, ale z dłuższymi czasami. Pomimo, że robiłem za miastem wychodziło pomarańczowe skyglow, które jako kiepski astrofotograf nie umiałem usunąć. Próby usunięcia kończyły się tym, że zdjęcie wyglądało za bardzo sztucznie jak na mój gust. Niestety nie podoba mi się taka mocna obróbka wolę zdjęcia w analogowym klimacie.

 

Chętnie Darek, ale wyjściowy plik z DSS to 60 Mb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.