Skocz do zawartości

M13 nieco dłużej


poldip

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ekspozycja jednej sub-klatki tego obiektu dłuższa niż zwykle się to robi, ale byłem ciekawy kilku rzeczy więc zdecydowałem się na właśnie taką długość (6min40sek / sztukę). Testowałem jakość nieba nowej miejscówki (jak widać całkiem w OK i bez większego miejskiego zafarbu) ; testowałem ile pociągnie canon i jakie będą szumy przy takiej długości (całkiem znośne) ; testowałem guiding po zgrubnym ustwieniu na Polarną (tu już gorzej) ; testowałem mpcc (moim zdaniem udanie). Przy okazji wyszło mi ciekawe zjawisko, coś jakby ABG. Otóż licząc się z możliwością "przepalenia" środka zrobiłem jeszcze serię krótszych ekspozycji i okazało się przy obróbce, że jasność gwiazdek w centrum i tych "rozlanych" była w okolicy 247-250 niezależnie od czasu. Myślę że to "wina" składania w DSS które nie dopuściło do "przepalenia". Zatem ostatecznie środka nie podmieniałem.

Przy obróbce testowałem też po raz pierwszy składanie z flatami (chyba z dobrym skutkiem, bo poprzednie zdjęcia z N6 miały spore winietowanie).

Miejscówka to jakieś 45 km od Warszawy, najbliższy mnie pasek "niebieskiego" nieba (lub na styku zielono-niebieskim w zależności od mapy).

Ostrość nieco pojechana bo na miejscówkę zabrałem mnósto rzeczy ale zapomniałem o masce Bathinova.

Jak widać czeka mnie trochę roboty z kolimacją i być może regulacja lustra, bo spajki i halo są mówiąc delikatnie "nie-fajne".

Warunki dosyć wilgotne, 9oC, hum >80% , więc po sprzęcie lały się strumienie wody. Sesja z grzałką na LW (też niejako testowo).

 

2012.05.23, M13, 15x400s, iso 800, darki, flaty, bez biasów

Filtr UV/IR (bardziej z przyzwyczajenia niż z potrzeby)

Celestron 150/750+mpcc, canon 550D unmod, LXD75, guiding 80/400+qhy5, PHD

Skład DSS. Delikatna obróbka w PS (balans bieli, poziomy, krzywe, wyostrzenie, więcej jeszcze nie umiem).

 

Bardzo jestm ciekawy Waszych opinii. Pełna klatka i crop.

M13 120523 550d N6 15x400s800.jpg

M13 120523 550d N6 15x400s800 crop.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ekspozycja jednej sub-klatki tego obiektu dłuższa niż zwykle się to robi,.................

Skład DSS. Delikatna obróbka w PS (balans bieli, poziomy, krzywe, wyostrzenie, więcej jeszcze nie umiem).

 

Bardzo jestm ciekawy Waszych opinii. Pełna klatka i crop.

 

Rewelacja. Przykład co można wyciągnąć z DSLR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jest całkiem poprawne, dosyć ładnie , jednolicie wyszło tło. Z mankamentów - kolimacja teleskopu zdecydowanie do poprawki, ostrość niedokładnie ustawiona , ale bez maski było pewnie trudno lepiej ustawić, gwiazdy delikatnie pojechane. Kolory gwiazd bladawe, dominuje niebieski, a gdzie reszta barw?. Uważna obróbka pozwoli na pewno na wydobycie czerwieni gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jest całkiem poprawne, dosyć ładnie , jednolicie wyszło tło. Z mankamentów - kolimacja teleskopu zdecydowanie do poprawki, ostrość niedokładnie ustawiona , ale bez maski było pewnie trudno lepiej ustawić, gwiazdy delikatnie pojechane. Kolory gwiazd bladawe, dominuje niebieski, a gdzie reszta barw?. Uważna obróbka pozwoli na pewno na wydobycie czerwieni gwiazd.

 

 

Właśnie..... Te kolory..... Tego mi zdecydowanie brakuje :(

Ostatnio przekopuję się przez tutki o balansach i kolorach. Balans robiłem wg przykazań (równanie wartości rgb na górze i na dole) a i tak niebieski pozostał. Choć trochę mniej niż na początku bo w akcie desperacji na koniec przydusiłem go trochę krzywą (nie levelsem). Wyciągnąć kolorów tak naprawdę jeszcze nie umiem inaczej niż saturacją (tutaj dałem niedużo +6). Ale cóż, każda droga ma jakiś początek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik dzisiejszych zmagań z kolorami. Niebieski w miarę łatwo daje się wyciągnąć, ale żółty... za żadne skarby nie idzie :(

Walcząc ostro ze zdjęciem doszedłem do punktu w którym jednak konieczna okazała się podmiana środka na mniej przepalony, bo inaczej wychodził biały placek.

Zatem wersja poniżej zrobiona jest od nowa, w trybie color boost, podmieniony środek (10x60s iso800), na koniec ostrzenie i użyty plugin "star rounder" aby choć trochę zniwelować pojechanie guidingu.

m13bmix_5sharp.jpg

m13bmix_5sharp crop.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.