Jump to content

Makower

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  50
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Makower

 1. Do pobrania kalendarz astronomiczny na rok 2019 w popularnej formie klepsydry. Wydruk najlepiej w formacie A3 lub większym. (w punktach poligraficznych kolorowy wydruk laserowy A3 w zeszłym roku kosztował 2.50 zł). Różnica pomiędzy dwiema wersjami kalendarza dotyczy tylko wyszczególnienia dni w miesiącach (1, 10, 20 dzień miesiąca lub tylko weekendy). Każda noc na kalendarzu jest reprezentowana przez cienki poziomy pasek i pozwala odczytać momenty wschodów i zachodów Słońca, planet i Księżyca. Dla Księżyca widać wyraźne "schodki", gdyż jego wschody i zachody zmieniają
 2. Do pobrania kalendarz astronomiczny na rok 2017. Wersja zwykła i weekendowa. Dla porównania kalendarz dla Chorwacji, gdzie nawet na przełomie czerwca i lipca można sie cieszyć czterogodzinna nocą astronomiczną. Do użytku niekomercyjnego. https://dl.dropboxusercontent.com/u/485 ... a-2017.pdf https://dl.dropboxusercontent.com/u/485 ... eekend.pdf https://dl.dropboxusercontent.com/u/485 ... k-2017.pdf https://dl.dropboxusercontent.com/u/485 ... eekend.pdf
 3. Z polskiego forum ale nie pamiętam jakiego. Chyba tabelka z tutorialu do maxima co sobie zgrałem. Tabelka nie jest podpisana przez autora i przepraszam, że zamieszczam podania autora ale nie pamiętam. Dla mnie była bardzo użyteczna. Tabela nosi tytuł : Gwiazdy GV2 do kalibracji koloru. Być może nawet jest to tabelka Twojego autorstwa.
 4. Wg, mnie ustawienie bezwzględnej orientacji lunetki biegunowej jest zaletą. Ustawienie bezwzględnej orientacji jest łatwe i robisz to tylko raz. Oczywiście masz rację - nie napisałem, że na początek - pierścieniem pod pokrywka musze dać 4(5) E Sprawdzę twój sposób i porównam. Ale na pewno mój jest szybszy i łatwiejszy. Jak bedzie mniej dokładny to chetnie z niego zrezygnuje. Oczywiście pisałem o EQ6.
 5. Ja robię jesze prościej. (lunetka biegunowa jest wcześniej ustawiona na stałe) Ustawienie montażu wstępnie na polarną i jako-takie wypoziomowanie. - odblokowanie osi RA i kręcąc przeciwwagą ustalamy datę na pierścieniu pod pokrywką. - blokujemy os RA. - kręcimy pierścieniem RA i ustawiamy godzinę na dolnej skali (duże cyfry) - blokujemy pierścień srubką. - odblokowujemy oś RA i ustawiamy na 0 (zero) - Ustawiamy "na polarną" - włączamy pilot i wykonujemy aliegnację.
 6. Ta siatka jest chyba źle nadrukowana. Ustaw polaris odwrotnie jak ci pokazuje Stellarium np na 1 maj. Wydrukiem gwiazdozbiorów sie nie przejmuj. Odwrotnie Polaris bo masz obraz odwrócony. Tzn jak spojrzysz w Stellarium 01maja ku polarnej z kierunku "north" To widzisz Polarna około godziny 5. (patrząc zgodnie z zegarem) Lunetę ustaw tak aby kółeczko było na godzinę 11 (wg zegara). I juz zrobione. Potem jak w tutorialu.
 7. Czy te nowe pawilony powstaja na tzw. Żurawiej Górze? To było miejsce tzw. "Wakacji w Planeterium" u Pana Pilskiego we Fromborku. Byłem tam z bratem pod koniec lat 80-tych. Mielismy rozbity namiot na polu namiotowym na Żurawiej Górze. Zajęcie były ciekawe. Brat obsługiwał strzałkę w planeterium a ja teleskop słoneczny na zewnątrz. Potem brat obsługiwał jak pamiętam wahadło foucaulta a ja na Żurowiej Górze wywoziłem taczki piachu pod wyrównywanie terenu. Obsługiwałem tez radiostację. Żórawia Góra to był UL-4 jak pamietam. Radiostacja główna to była Pasieka. To były wspaniałe wakacje i czasy
 8. Oto mój jednoklatkowiec. M17 Eos 600D unmod, TS115/632mm, UHC-S, 04Jul14, 1x 5 min Wybrałem przypadkowo zdjęcie do obróbki w DPP Canon software.Jest lekko pojechane ale inne były lepsze. Wydawało mi się, że to dobry materiał do poskładania. Ale jak poskładałem w M-DL to dużo lepiej nie było. Przede wszystkim pod wzgledem koloru.
 9. A czy przemyślałeś tego sami-apo bo wg mnie lepszy - fringe killer. Mam semi-apo 1,25 do refraktora i tak sobie daje radę. Dośc mocno ściemnia obraz. Ludzie piszą, że fringe killer lepszy ale nie odpowiadam za to.
 10. Otrzymałem pomoc w tej sprawie. Dzięki.
 11. Pewnie, że wykona. Tylko muszę mu dać odpowiedni rysunek techniczny. Poza tym w astromiteku top pier mozna było zamawiać z takimi śrubami regulującymi pochylenie. To juz nie wiem jak to powiedziec ślusarzowi. Wolałbym zamawiac od kogoś co orientuje sie w temacie.
 12. Astromitek znikł w necie. Gdzie teraz zamówic top pier to głowicy NEQ6/HEQ5 ? Prosze o pomoc bo mam parcie na kopanie grunu i betonowanie.
 13. Lata i miesiące mijają. Granice polityczne się zmieniają. Ale Śruba fotograficzna Allena od wielu, wielu miesięcy nie daje się zepchnąć z pierwszego miejsca bestsellerów w sklepie Astromarket.
 14. W całej tej historii najważniejsze jest to, że dokumentacja tej wyprawy była pewnie w całości napisana już po chińsku a nie po angielsku. Jeszcze pare wypraw i dla inżynierów z całego swiata konieczne bedzie studiowanie języka chińskiego aby nadążac za bieżącą technologią. Kiedyś rządził w nauce niemiecki, potem angielski. za 20 lat będzie to chiński. A my bedziemy tylko peryferiami świata jak juz zreszta jestesmy. ma to też swoje zalety.
 15. Obecna wiedza jest w zasadzie na podobnym poziomie jak starożytna i sredniowieczna. Wtedy wierzono, że przestrzenie miedzy sferami wypełnia "eter". Teraz pojęcie to zastąpiono "ciemną materia" a to niewiele różni się od średniowiecznego eteru. Owszem, są równania matematyczne. Tylko aby sie zgadzały to ciemna materia musi stanowić około 96% masy wszechswiata. Generalnie takie założenie to przyznanie sie do ignorancji. Ale głowę trzeba miec chłodną, poza swoją epokę mało kto wyskoczy. Toteż teraz, świadomi swojego ograniczenia i wiedzy jaka wniosą potomni za 100, 300, 500 lat musimy pogodzić si
 16. A poważniej mówiąc i w temacie taka konkurencja już jest. astroshop.pl Ma np. ioptrona45 za 6,7 tys Widać, że ta wersja wielkiego astromarketu niemieckiego astroshop.eu mocno się ogranicza w ofercie aby nie zaszkodzić lokalnym sprzedawcom.
 17. Ja to rozumiemm tak. Ustawiłem HEQ5 Pro w home position. Teraz robię alligment. Dla dzisiej nocy np. Arktur, Dubhe, Vega. (tak podpowiada SynScan) Alligment seccesful. Nastawiam na M31 - OK Jak skieruję teleskop teraz na na M31 to teleskop nigdy mi nie zrobi flipa.
 18. Chyba się mylisz. Jak się prawidłowo ustawi HEQ5 pro Syn Scan to po zaparkowaniu na polarną montaż nigdy nie przekracza meridian. Przy aljenacji na 3 gwiazdy zawsze będzie omijał południk. Po tym samym poznamy czy prawidłowo zaparkowaliśmy i czy montaż jest jako-tako ustawiony.
 19. Odpowiem, bo mam ten sprzet na HEQ5 Pro. Ten teleskop jest przeznaczony do wizualnych obserwacji Messierów i jasnych NGC-ow. Nie rozczarujesz sie w tym wzgledzie.
 20. HEQ5 Pro nigdy nie robi meridian flipa przy ustawianiu z pilota Syn Scan. Jak robi to znaczy, ze go zle ustawiles. Ewentualnie przed alligmentem mogłes go nie zaparkowac w "home position"
 21. Dla mnie fotka ciekawa bo zestaw mam prawie podobne. Tylko wynik mam słabszy.
 22. Klatki należy przejrzeć przed allignowaniem w Maximie i te złe odrzucić. Wtedy z automatu będziesz miał lepszy wynik jak wszystko wymuszasz na siłę ręcznym wskazywaniem na 2 gwiazdy.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.