Skocz do zawartości

Katalog gwiazd w Maximie DL


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy nie mogłem wyjść z podziwu, jak w takim wypasionym programie, zawierającym ponad 15 tys. obiektów w bazie, katalog gwiazd liczy zaledwie 78 pozycji. Okazuje się, że katalog ten, to zwykły plik tekstowy w formacie .csv i można go edytować.

Skłądnia jest następująca: "Nazwa | / | Nazwa alternatywna | Ra | Dec | mag". Separatorem jest przecinek, a liczb dziesiętnych kropka, dla współrzędnych Ra i Dec spacja

Więc spreparowałem taki z paru plików, m.in. ze strony: http://www.variablestarssouth.org/index.php/information-and-resources/catalogues-a-databases jak również z wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_najja%C5%9Bniejszych_gwiazd_wed%C5%82ug_jasno%C5%9Bci_wizualnej

I obecnie liczy ponad 40 tys. gwiazd. Zawiera wszystkie jaśniejsze, także gwiazdy zmienne i "parę" znanych exoplanet, itp.

I wydaje się, że teraz wyszukiwarka gwiazd maxima jest znacznie bardziej użyteczna:

 

maxim więcej gwiazdek w bazie.JPG

 

Niestety plik musi być kodowany w formacie ANSI, a nie w Unicode i stąd greckie literki oznaczeń gwiazdek nie chciały się zachować, ale chyba nie ma sensu zamieniać ich na angielskie odpowiedniki.

Plik należy rozpakować i przekopiować do katalogu maxima domyślnie tu: .../Program files/Diffraction Limited/MaximDL V5

 

Stars.rar

...może się komuś przyda

Stars.rar

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze warto dodać, że ten podmieniony katalog jest znacznie większy od oryginalnego i prawdopodobnie stąd istnieje pewna niedogodność w użytkowaniu. Mianowicie po przełączeniu w wyszukiwarce Maxima typu obiektów na gwiazdy, na wolniejszych komputerach (np. z procesorem Atom) daje się zauważyć pewne opóźnienie podczas próby rozwinięcia comboboxa w panelu programu. Trwa to czasem i parę sekund, ale na szczęście nie wpływa na działanie np. guidingu podczas prowadzenia sesji.

 

Druga sprawa, to wszystko głownie głównie po to, że chciałem zdefiniować sobie w Maximie własny obiekt użytkownika w postaci pozycji do parkowania teleskopu, a przy okazji punktu na ścianie obserwatorium do flatownicy. Bo niestety EQ-6 nie obsługuje funkcji park przez ASCOMA. "Parking" działa tylko z pilota. Lecz niestety w katalogu gwiazd maxima obiekty definiowane są tylko za pomocą współrzędnych Ra i Dec. Więc chcąc zaparkować teleskop w pozycji poziomej i tak trzeba szukać jakiegoś obiektu w pobliżu południka i horyzontu. A szkoda, bo myślałem, że "stworzy" się nową gwiazdkę pod nazwą np. "Park", a przy okazji i "Flat", poda się współrzędne Alt i Az, a że program zna szerokość i czas, to Ra i Dec sobie sam wyliczy. A może ktoś ma jakiś pomysł jak to zrobić?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Druga sprawa, to wszystko głownie głównie po to, że chciałem zdefiniować sobie w Maximie własny obiekt użytkownika w postaci pozycji do parkowania teleskopu, a przy okazji punktu na ścianie obserwatorium do flatownicy. Bo niestety EQ-6 nie obsługuje funkcji park przez ASCOMA. "Parking" działa tylko z pilota. Lecz niestety w katalogu gwiazd maxima obiekty definiowane są tylko za pomocą współrzędnych Ra i Dec. Więc chcąc zaparkować teleskop w pozycji poziomej i tak trzeba szukać jakiegoś obiektu w pobliżu południka i horyzontu. A szkoda, bo myślałem, że "stworzy" się nową gwiazdkę pod nazwą np. "Park", a przy okazji i "Flat", poda się współrzędne Alt i Az, a że program zna szerokość i czas, to Ra i Dec sobie sam wyliczy. A może ktoś ma jakiś pomysł jak to zrobić?

 

Nie mam EQ6 tylko HEQ5 a i Maximem bawiłem się tylko przez chwilę, ale zaciekawiło mnie to, co piszesz o braku możliwości parkowania przez Ascoma. Z tego co się orientuję, to dotyczy to tylko sterownika "ASCOM Celestron telescope control" albo inaczej "Nexstar", czyli nie EQMOD. Przy użyciu EQMOD EQ6 powinno parkować się bez problemu w dowolnej pozycji. Chyba, że EQMOD gryzie się z czymś w Twojej konfiguracji i dlatego go nie używasz?

 

Sam pilot Synscan ma możliwość zdefiniowania jednej dowolnej pozycji parkowania, ale to rozwiąże Twój problem połowicznie (albo horyzont albo flat). Ponadto, Synscan nie podzieli sie tą informacją z Ascomem i wtedy odparkowanie można zrobić też tylko z pilota, a nie przez komputer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie, jak ktoś potrafi pisać skrypty, to powinno być łatwym zadaniem (nawet z poziomu maxima). Trzeba by po prostu przeliczyć z AltAz na współrzędne godzinowe i pchnąć do ascoma komendę goto. Może są takie skrypty - szukałeś?

 

Tak, w końcu to są tylko ze dwa wzorki, ale trzeba chociaż trochę znać VBScript czy JScript ;)

a niestety gotowców jakoś nie potrafię znaleźć

 

 

Nie mam EQ6 tylko HEQ5 a i Maximem bawiłem się tylko przez chwilę, ale zaciekawiło mnie to, co piszesz o braku możliwości parkowania przez Ascoma. Z tego co się orientuję, to dotyczy to tylko sterownika "ASCOM Celestron telescope control" albo inaczej "Nexstar", czyli nie EQMOD. Przy użyciu EQMOD EQ6 powinno parkować się bez problemu w dowolnej pozycji. Chyba, że EQMOD gryzie się z czymś w Twojej konfiguracji i dlatego go nie używasz?

 

Sam pilot Synscan ma możliwość zdefiniowania jednej dowolnej pozycji parkowania, ale to rozwiąże Twój problem połowicznie (albo horyzont albo flat). Ponadto, Synscan nie podzieli sie tą informacją z Ascomem i wtedy odparkowanie można zrobić też tylko z pilota, a nie przez komputer.

 

Dokładnie, przy użyciu EQmoda to nie problem. Więc niestety musiałem się przeprosić z eqmodem. A znielubiłem go już dawno temu za sam wygląd interface'u. No bo jak on wygląda:

 

eqmod.JPG

 

Na szczęście w nowym FocusMaxie zmieniono sposób komunikacji Maxima z driverami, Maxim łączy się teraz z robofocusem i teleskopem przez hub drivery i w ten sposób panelu eqmoda można już wcale nie musieć oglądać :)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu popełniłem arkusz w excelu którego zadaniem jest wyszukanie najbliższej gwiazdy G2V dla zadanego (foconego) obiektu. Może się komuś do czegoś przyda.

Działa to tak że w zakładce "obiekt" wpisujemy współrzędne RA i DEC foconego obiektu, oraz tolerancję (odległość) w stopniach w jakiej chcemy znaleźć gwiazdę G2V. W zakładce "G2V" w kolumnie "pasuje?" dostajemy listę gwiazd które są w odległości kątowej mniejszej niż tolerancja.

Równania do obliczeń wyszukane w sieci (http://mathworld.wolfram.com/GreatCircle.html). Udostępniam tak jak jest. Na mój gust liczy prawidłowo, a jeżeli tak nie jest, to każdy sobie może przerobić wg upodobań.

 

 

G2V_kalkulator_r3.zip

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.