Skocz do zawartości

Czerwcowe obserwacje (12/13 czerwca 2013)


Piotrek Guzik

Rekomendowane odpowiedzi

sama radość :)

 

dane z katalogu UCAC-3 sugerują, że najsłabsze z nich były słabsze od 15.5 mag, nie wiem jednak jak dokładny jest ten katalog.

 

a UCAC3 ma dokładność rzędu +- 0,3 mag w przedziale 7,5 - 16,3 mag

http://www.nofs.navy.mil/data/fchpix/ucac3_readme.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna relacja, wczoraj była niesamowita przejrzystość, mimo dość jasnego nieba i LP widziałem jeden z fajniejszych widoków np. M8, M17 czy M20. Filtr wycinał ich kształty z niesamowitym szczegółem. Siedział ze mną sąsiad, który nawet łabędzia się w M17 dopatrzył. Chwilę spędziłem nad moją ulubioną M11. M57 również zaliczyliśmy z filtrami, niesamowicie ostro się odcinała od nieba. Tu filtr NBP lepiej się sprawdzał niż OIII. M13 wybijała się ostrością i wielopłaszczyznowością. Natomiast przebojem wieczoru był Saturn. Takiego nie pamiętam, powietrze praktycznie stojące, a szczegóły pierścieni aż raziły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio takie warunki miałem jakiś tydzień temu. Wilgoć jednak tak jak u ciebie, była spora. Około 2 w nocy było już naprawdę chłodno. Duże różnice temperatur między dniem a nocą, w naszym klimacie zawsze skutkują masą skraplającej się wody na każdej wychłodzonej powierzchni, a do tego jak w pobliżu jest jakieś bajorko, albo bardzo podmokły teren (jak u mnie) gdzie zbiera się cała woda z kilku większych pagórków, to "kąpiel" gwarantowana ;) Też udało mi się sporo zobaczyć, ale...

 

...jedno pytanie. Nie miałem jeszcze okazji używać innych teleskopów niż mój SW 150/750, dlatego brak mi punktu odniesienia. Niestety w tych warunkach (jasne niebo i obrzeże nie takiego małego miasta jakim jest Elbląg) mam pewne problemy z większością obiektów o jakich wspominasz. O ile gromady kuliste są widoczne dość dobrze (choć tylko te większe rozbija mi na tyle, że dostrzegam pojedyncze gwiazdy), o tyle galaktyki są już na tyle słabe, że poza jasnymi jadrami ciężko mi cokolwiek w tej chwili zauważyć. Dyski galaktyk (i to tylko tych jasnych, bo te słabsze giną w tle) są bardzo słabo widoczne w postaci mgiełki i to dość blisko jądra. Udaje się też wyłapać jaśniejsze i bardziej zwarte mgławice planetarne np. pierścień w Lutni, ale z tymi bardziej rozległymi też jest kłopot. Praktycznie ich nie widać. Podejrzewam, że przy lustrze 150mm o tej porze roku to raczej normalne, ale chciałem się upewnić ;)

 

Czekam na koniec sierpnia i wrzesień.

Edytowane przez WilkFenris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jedno pytanie. Nie miałem jeszcze okazji używać innych teleskopów niż mój SW 150/750, dlatego brak mi punktu odniesienia. Niestety w tych warunkach (jasne niebo i obrzeże nie takiego małego miasta jakim jest Elbląg) mam pewne problemy z większością obiektów o jakich wspominasz. O ile gromady kuliste są widoczne dość dobrze (choć tylko te większe rozbija mi na tyle, że dostrzegam pojedyncze gwiazdy), o tyle galaktyki są już na tyle słabe, że poza jasnymi jadrami ciężko mi cokolwiek w tej chwili zauważyć. Dyski galaktyk (i to tylko tych jasnych, bo te słabsze giną w tle) są bardzo słabo widoczne w postaci mgiełki i to dość blisko jądra. Udaje się też wyłapać jaśniejsze i bardziej zwarte mgławice planetarne np. pierścień w Lutni, ale z tymi bardziej rozległymi też jest kłopot. Praktycznie ich nie widać. Podejrzewam, że przy lustrze 150mm o tej porze roku to raczej normalne, ale chciałem się upewnić ;)

 

Niestety, o tej porze roku niebo na północy Polski jest na tyle jasne, że nawet półmetrowy teleskop nie pomoże na problemy, z którymi się spotkałeś. Podczas moich ostatnich obserwacji Słońce przez ponad godzinę było co najmniej 16 stopni pod horyzontem, ale nawet wtedy widać było, że niebo nie jest tak ciemne, jak mogłoby być. Później z każdą chwilą stawało się gorzej. Kiedy Słońce znalazło się 15 stopni pod horyzontem, nie byłem już w stanie dostrzec nawet śladu po warkoczach komety C/2012 F6 (Lemmon), przy Słońcu 14 stopni pod horyzontem niebo stało się już na tyle jasne, że wszystkie DSy, nawet te o dużej jasności powierzchniowej dużo traciły. Kiedy Słońce doszło do 13 stopni pod horyzont właściwie zakończyłem obserwacje DSów, bo niebo było zdecydowanie zbyt jasne.

Elbląg jest około 4 stopnie bardziej na północ i obecnie u Ciebie Słońce w najciemniejszą część nocy nie chowa się nawet 13 stopni pod horyzont. W takich warunkach nie ma co nawet próbować mierzyć się z rozległymi mgławicami o niewielkiej jasności powierzchniowej.

Na obserwacje obiektów o niewielkiej jasności powierzchniowej musisz niestety poczekać kilka tygodni. Początkiem sierpnia będzie miał już prawdziwe noce astronomiczne (ze Słońcem schowanym 18 stopni pod horyzont).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh... czekanie jest trudne. Kupiłem teleskop na przełomie maja i czerwca, w najgorszym możliwym okresie w roku. Mam za swoje... ;)

 

Właśnie zrobiłem sobie małą wycieczkę w Stellarium trasą twoich obserwacji. Jak tylko złapię ciemne niebo pod koniec okresu wakacyjnego, z pewnością postaram się udać w podobną wyprawę po niebie, tylko już nie cyfrowo, a tak bardziej osobiście. Tymczasem muszę się zadowolić gromadami i Saturnem, którego obecnie widać rewelacyjnie, a jak się trafi dobry seeing, to można tak przez godzinę patrzeć się tylko na niego. Widać go spokojnie już po 22, dlatego jest to świetny obiekt do obserwacji w oczekiwaniu na jako takie ciemności. Można się rozstawić jak jest jeszcze w miarę jasno i obserwować "władcę pierścieni" dopóki nie pokażą się inne, interesujące nas cuda wszechświata :)

Edytowane przez WilkFenris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.