Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

Wczoraj zrobiłem swoje pierwsze zdjęcia. Uff!

Teleskop SW 80 ED z Nikonem d5300 na montażu Celestron Advanced VX.

Noc była z połową Księżyca leciutko mgliło i mocno rosiło.

7 zdjęć naświetlanych 4 min, ISO 800, bez guidingu. Darki i biasy w tych samych warunkach. Niestety po 1,5 godzinie wyczerpała się bateria w nikonie. Efekty są takie sobie. Najwięcej problemów miałem z ustawieniem ostrości. Do końca nie wiem czy była dobrze ustawiona. Ustawiałem w programie digiCamControl, który ma opcję astro. Steruje aparatem i automatyzuje robienie zdjęć.

 

post-26242-0-89535800-1414944529_thumb.jpg

 

Proszę o uwagi

Stefan

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek oczywiście dużo więcej materiału, łatwiej będzie pozbyć się szumu. Przyda się też zrobienie flatów. Domyślam się że nie używasz flattenera bo w rogach gwiazdki się rozciągają? Z obróbki no cóż nawet ładnie ale więcej będzie można powiedzieć przy zebraniu większej ilości materiału:) U mnie widać jakby za dużo zieleni, można spróbować użyć HLVG, oraz by gwiazdy miały więcej koloru. Ale to jak już powiedziałem, dozbierać materiału i dopiero dalej walczyć z obróbką. Z ostrością według mnie jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek oczywiście dużo więcej materiału, łatwiej będzie pozbyć się szumu. Przyda się też zrobienie flatów. Domyślam się że nie używasz flattenera bo w rogach gwiazdki się rozciągają? Z obróbki no cóż nawet ładnie ale więcej będzie można powiedzieć przy zebraniu większej ilości materiału:) U mnie widać jakby za dużo zieleni, można spróbować użyć HLVG, oraz by gwiazdy miały więcej koloru. Ale to jak już powiedziałem, dozbierać materiału i dopiero dalej walczyć z obróbką. Z ostrością według mnie jest ok.

 

Zrobiłem 20 zdjęć ale do DSS poszło tylko 7 reszta była poruszona?, a przynajmniej tak wyglądała. Nie używam flattenera, dopiero zaczynam. Wydaje mi się, że ważniejszy będzie zakup lepszego wyciągu. Dostałem na urodziny od rodzinki wspomnianego SW 80 ED i Celestrona 200/1000 ale tym Newtonem nie mogę robić zdjęć - nie da się wyostrzyć - trzeba albo przesunąć lustro, albo założyć inny wyciąg. Ten fabryczny jest zwykły na listwie zębatej, strasznie się huśta. Będę go poprawiał, czekam na ceratkę teflonową. Wstyd powiedzieć ale nie wiem co to jest HLVG, czy to jakiś plugin do photoshopa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej dalej korzystaj z 80ED bo sądząc po ilości poruszonych zdj to i tak jest wyzwanie dla tego montażu. A ten celestron to dużo większe wyzwane dla montażu. Więc próbuj z tą mniejszą tubą:) HLVG tak jest to plugin do photoshopa usuwający zielony zafarb . I tak jak kolega wyżej mnie ubiegł, jest to darmowa "sztuczka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestię. Nie znalazłem w swoim nikonie wejścia na zasilacz sieciowy i myślałem, że sprawa jest przegrana. I dopiero po Twojej sugestii, przeszukałem internet i okazało się, że jest możliwość zasilania aparatu poprzez interface wyglądający jak bateria i dołączany do zewnętrznego zasilacza. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.