Skocz do zawartości

Okulary do 150/750 eq3-2 planetarne


Stonuk

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam SW 150/750 na eq3-2, już wiem że chcę nim przede wszystkim US, lecz stockowe okulary tak średnio sobie radzą, dlatego chcę dokupić coś lepszego, nie musi być to jakaś super-hiper jakość ale zależy mi na tym aby było nieco lepiej niż w standardowych, obserwacje są prowadzone z balkonu.

Który z tych okularów byłby najlepszy:

Okular Sky-Watcher WA 66 6 mm 1,25''

Okular TMB 6 mm 1,25" 58° PLANETARY II

Okular Baader Planetarium Classic Ortho 6 mm 1,25 cala

Okular Vixen Plossl NPL 6 mm Okular Celestron Omni 6 mm Okular Sky-Watcher SWA Plossl 6 mm OKULAR HR PLANETARY 6MM 1,25" - 60°

Który z nich byłby najlepszy do tego newtona F5 :)

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=42977&start=0

masz podobny wątek.

 

Poczytaj o źrenicy wyjściowej. Twój sprzęt to F5, jasny. Ale ŹW i tak =1,2mm -> znaczy się ciemno będzie, chyba że chcesz 'paczać' na Księżyc.

ŹW = ogniskowa okularu : światłosiła teleskopu. Doczytaj, to ważne pojęcie. I o powiększeniu rozdzielczym.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planetek zdecydowanie ortho.

 

SW i TMB sa bardzo podobnej jakości, lepsze oczywiście od stockowych ale sa jednoczesnie "miękkie".

Na Twoim miejscu rozważałbym również 5mm, power 150x wydaje mi się takim minimum do obserwacji planet,

a przy tym lustrze sprzęt da radę z takim powiekszeniem.

 

Power 125x w przypadku obserwacji planetarnych to taki "ni pies ni wydra".

 

Osobiście kupiłem taki okular i baardzo go sobie chwalę:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p8854_Kokusai-Kohki-Fujiyama-HD-OR-5mm---ein-klassisches-Ortho-nach-Abbe.html

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planetek zdecydowanie ortho.

 

SW i TMB sa bardzo podobnej jakości, lepsze oczywiście od stockowych ale sa jednoczesnie "miękkie".

Na Twoim miejscu rozważałbym również 5mm, power 150x wydaje mi się takim minimum do obserwacji planet,

a przy tym lustrze sprzęt da radę z takim powiekszeniem.

 

Power 125x w przypadku obserwacji planetarnych to taki "ni pies ni wydra".

 

Osobiście kupiłem taki okular i baardzo go sobie chwalę:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p8854_Kokusai-Kohki-Fujiyama-HD-OR-5mm---ein-klassisches-Ortho-nach-Abbe.html

 

Kurczę tylko czy te ortho to troszkę nie mają za małej źrenicy, źle się przez nie nie patrzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg producenta te ortho 5mm mają eye relief: 4.0 mm (to jest odległość od oka podczas obserwacji mniej więcej).

Mało, ale są ludzie, którym to nie przeszkadza, włączając w to mnie.

Chodzi o to, że trzeba się bardzo przykleić do soczewki.

Ale ortho generują ładne obrazy. Jak pisał kolega coś za coś :-).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

One prawie w ogóle nie mają LR... :)

Ale to zawsze wybór przy planetakch - super obrazy i brak komfortu lub gorsze obrazy z wygodnym LR.

 

Małe potknięcie, trzymać się pojęć ! :))) Co innego znaczy LER, co innego ER a jeszcze co innego Exit pupil

https://en.wikipedia.org/wiki/Eye_relief

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.