Skocz do zawartości

szukacz Home Made 7x50 + mocowanie


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przerobilem moj szukacz 5x50 na wersje achro. W tym poscie umieszczam instrukcje budowy takiego prostego szukacza i mocowania mojego pomyslu.

 

Parametry szukacza:

 

pole - 4,5 stopnia

apertura - 50 mm

powiekszenie - 7,5x

zasieg - 9M (przy przecietnych warunkach)

waga - 270 gram

waga mocowania 70 gram

 

Niezbedne materialy:

- soczewka z ruskiej lornetki 50mm achro (w tym wypadku wyszarpana z Zenith'a 20x50)

- okular 1' (w tym wypadku PZO o ogniskowej 22mm)

- laczka PCV fi 40mm standardowa (ucieta do ogniskowej soczewki)

- redukcja PCV 50/40 mm (ucieta i wyk. tylko polowa 40mm)

- gumowa uszczelka redukcyjna 40mm/1'

- lakier w spray'u czarny matowy 250ml BIOTROCOLOR (gowniany)

- ksztaltka aluminiowa plaska 2/20/1000 mm

- obejmy metalowe regulowane fi 110-140 mm (dwie)

- obejmy metalowe regulowane fi 35-50 mm (dwie)

- tasma teflonowa

- klej kropelka

- smar grafitowy

- gumowy odbijacz do drzwi

 

Ceny orientacyjne(Obi/allegro/ itp.):

 

-soczewka achromatyczna 50mm z oprawa (1/2 ceny lornetki Zenith 20x50 z allegro 42/2 +koszty wysylki = 25 pln

- okular PZO 1' (QuasarPJ 60 pln)

- laczka PCV 8,5 pln

- redukcja PCV 6,5 pln

- uszczelka redukcyjna 4 pln

- lakier czarny mat 250ml - 12 pln

- plaskownik aluminiowy - 12 pln

- obejmy 120mm - 9pln x2 = 18pln

- obejmy 40mm - 3,5pln x2 = 7pln

- tasma teflonowa - 2,5pln

- kropelka - 4,5 pln

- smar grafitowy 50ml - 4,5 pln

- puszka od coca coli 2 pln

- odbijacz 1,5 pln

 

w sumie = 168 pln

 

Niezbedne do produkcji:

 

obcegi, pilnik polokragly drobny, bateria srubokretow, pol przescieradla, rysik, linijka, papier scierny 400, papier scierny 150, ostry noz, skalpel , pensta

 

Czas pracy - ok 6h

 

Zdjecia podzielone na dwa posty. Wzialem sobie do serca wasze uwagi o polu min 4 stopnie i za malym powiekszeniu w stosunku do apertury, zdecydowalem sie takze na szklo achro co podnioslo koszt szukacza o 20 pln. Okular PZO mozna zastapic tanszym choc przy takim manewrze (przeprowadzono testy na Optisznie H 12,5 mm i H 20mm) drastycznie spadlo pole i jakosc obrazu, ale mozna pokombinowac z ruskimi okularam do mikroskopow za 30-50 pln na allegro lub u Janusza.

 

Specjalne podziekowania dla Zayzika za idee odrosnika z puszki :) W przypadku pytan wszystko wyjasnie w tym watku. Najwieksze wady: regulacja ostrosci na tarcie - znosna ale zastanawiam sie nad gwintem lub kolnierzem zabezpieczajacym, tlo ciemnoszare zamiast czarnego (cholera to drugi moj szukacz i ten sam feler, Jak do cholery osiagnac czarne tlo bez zminiejszania pola kontrastu i zasiegu?) . Zalety: pole 4,5 stopnia, ostry obraz klasy BPC z minusem, mala waga, rekodzielo bliskie duszy.

IM000341.JPG

 

IM000346.JPG

 

IM000347.JPG

 

1.JPG

 

2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny szukaczyk wyszedł, nie ma co, pogratulować pomysłu i wykonania :salu:

Jest tylko małe ale, tak długie ramie siły z szukaczem na końcu będzie przeważać teleskop w różnych pozycjach, na twoim miejscu skróciłbym go conajmniej o połowę i to od ręki lub wyważył teleskop w 3 osiach dodatkowymi przeciwwagami 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... macie chyba racje z ta za wielka odlegloscia szukacza od tuby, ale to jest wlasnie idea justowania szukacza! Prawo lewo centrujemy odkrecajac nieco obejmy na tubie telepa i przy pomocy niewielkiej sily ustaiamy szukaczasz w osi poziomej telepa, po czym dokrecamy obejmy (nie za mocno! to tylko Optisan i lubi ustapic pod naciskiem). Korekcje justowania w pionie rozwiazalem dzieki wlasnie duzej odleglosci szukacza od tuby i roznym katom pochylenia pionowych elementow mocowania. Dzieki temu po przylozeniu srednio-niewielkiej sily do szukacza i pchieciu go w przod albo w tyl zmieniamy kat jego nachylenia w pionie w gore lub w dol (przeliczenie wychodzi ok. 1 stopnia na centymetr). Plaskownik aluminiowy 2/20mm jest dosc elastyczny aby ustapic pod pewna sila ale i dosc sztywny aby nie naciskanyzachowal swoj uklad :) Wyglada na to ze podwiesze ciezarek ok 300 - 350 gram po przeciwnej do szukacza. Dzieki za rady i czekam na wszelkie inne uwagi inzynieryjne.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Odraszacz made by Zayzik sprawdza sie doskonale (wczoraj w nocy zanim nie przyszla mgla i nie urwalem sruby od glowicy zrobil sie kompletnie mokry a soczewa ciagle byla nie zaparowana), niemniej jest to konstrukcja delikatna. Po wycieciu denka puszki stracila ona 60% swojej sztywnosci kurde, ale nie mam wizji na inne rozwiazanie - brak na rynku standardowych redukcji PCV o srednicach 60-70mm / =<50 mm z osiowym zejsciem :( )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem szukacz trochę podobny, mocowałem na sztywno w pierścieniach z trzema wkrętami.

Ponieważ był odległy o jakies 12 cm od osi - trochę główkowałem nad wyważeniem trójosiowym. Ale po policzeniu momentów okazało się że idealnie prawie kompensuje się z wyciągiem (+ okular) tylko że to ustawienie naprzeciw mało jest praktyczne :)

Trzeba jednak dodać, że bez problemów obracam tubę w "kabłonkach" co zachowuje "wycelowanie".

 

Justowanie przez wyginanie wydaje mi się szalenie niepraktyczne. Jak jadę w teren to odkręcam szukacz (przy "rozłożystym sprzęcie ułatwia to transport) a na miejscu przykręcam i... justowanie mam zachowane.

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzialem sobie do serca wasze uwagi o polu min 4 stopnie i za malym powiekszeniu w stosunku do apertury, zdecydowalem sie takze na szklo achro co podnioslo koszt szukacza o 20 pln. Okular PZO mozna zastapic tanszym choc przy takim manewrze (przeprowadzono testy na Optisznie H 12,5 mm i H 20mm) drastycznie spadlo pole i jakosc obrazu, ale mozna pokombinowac z ruskimi okularam do mikroskopow za 30-50 pln na allegro lub u Janusza.

 

Ja zastosowałem okular od ruskiej lornetki (tej samej co obiektyw). Potem sprawdzałem z ruskim okularem mikroskopowym - nie było widać różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.