Jump to content

Agent Smith

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  1,663
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Agent Smith last won the day on January 20

Agent Smith had the most liked content!

Community Reputation

1,095 Excellent

About Agent Smith

 • Rank
  Kanopus

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione
 • Skąd
  Okolice
 • Zainteresowania
  All this work and no play makes me a dull boy.

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Doskonale Cię rozumiem, Piotrze, a sądząc na podstawie tego, i innych świetnych fotek, jakie robisz z pomocą tego Kotka nie były to zmarnowane pieniądze - po raz kolejny William Optics pozytywnie zaskakują nowatorskim designem. Moją ulubioną firma. Sprzęt na lata. Nie wiem jakie plany masz co do dużego szkła Piotrek, ja poległem na 12" kratownicy, boleśnie doświadczając nieubłaganego: tylko dostępność ciemnego, wiejskiego nieba usprawiedliwia wszystkie liczne udręki i utrudnienia wynikające z przewożenia, rozstawiania i kolimacji takiego ciężkiego grata. Zwłaszcza samemu - trzeba nieźle się naharować i nagimnastykować. A w mieście czy też blisko pod obrazy w 12 nie są dużo lepsze niż z dobrej 8" czy 10". Teraz jest spory postęp, lżejsze konstrukcje, gdybym wracał do tematu na pewno kupiłbym model z możliwością wygodnej jednoosobowej kolimacji od góry. No i od razu wózek do tego bym nabył. (mówię o 12" lub większym.) Wesołe jest życie staruszka....;) Tyle, że wciąż jest moim problemem brak ciemnego nieba. Mieszkam w Otwocku i pogoda "na 12" jest może 5 razy na roku.
 2. Ja polecam moduły z autentycznym czipem uBlox NEO-6/7. Stabilne, niezawodne, błyskawicznie łapią i trzymają fix. Tu masz wersję deluxe - z zewnętrzną anteną i pinem PPS (BTW: który jest niezbedny do insertera czasu, stosowanego przy zakryciach) https://botland.com.pl/pl/moduly-gps/13032-velleman-vma430-modul-gps-glonass-u-blox-neo-7m-uart-z-antena-5410329680930.html Uwaga na podróbki! Skromniejszy oryginał (tylko uart)+antenka ceramiczna, powinien kosztować nie mniej niż 20usd.w Dodam Ci link wieczorem. Choć oczywiście do prostego, stacjonarnego zastosowania prawie równie dobre będą tańsze chińskie klony - w tym wypadku liczyć się należy ze stratą czasu w oczekiwaniu na coldfix, niewskazane dla travellerków.
 3. A tak Bolesław Prus opisywał swoje wrażenia z całkowitego zaćmienia słońca w Polsce w 1887 roku: „[…] Jest niby ciemno, a jednak wszystko widać, jest mrok burzowy, lecz obłoki nie mają burzowego wyglądu. Oczy moje coś widzą, ale ja nie umiem tego określić. Brak mi nawet porównań, tylko wielki żal który rozpiera mi serce, może znaleźć porównanie […]. Zaćmienie… Już nie widzę sekundnika na zegarku, ręce dygoczą jakbym komu wygrażał. Zapalam jedną zapałkę, drugą. Daję za wygraną sekundom, minutom, barwom, wszystko leci mi z rąk, nie wiem na co pierwej popatrzeć. Cały horyzont od bliskich piasków do zenitu napełnia jakiś sinawy mrok […]. Na południowym horyzoncie, tuż przy ziemi ciągnie się długi na łokieć pas światła barwy żółtawo-rudej przysypanej sadzą. Ach jak smutno, jak smutno… to jest raczej stroskanie świata… Z jakiego powodu? może ziemia myśli i oto teraz wyobraża sobie straszną epopeję, kiedy gasnące słońce, to ukochane słońce, zamiast światła będzie rzucać tylko pomrokę? […]. Nagle zniknęła sina ciemność z widnokręgu i ów czarny delikatny pył z zachodnich obłoczków, które wnet zbielały… Już po zaćmieniu całkowitym! […]” oraz „Wy ludzie dobrzy nie sądźcie, że zupełne zaćmienie słońca, nawet przy dniu pochmurnym, należy do tuzinkowych zjawisk. Ja także je widziałem w biednej Mławie przy chmurach, a owe półtory minuty, przez które trwało uważam za najszczęśliwszą chwilę w moim życiu.” Warto dodać, że to przeżycie wywarło ogromny wpływ na Bolesława Prusa, między innymi zainspirowało go do opisania zjawiska na kartach powieści "Faraon". Źródło: http://www.ekartkazwarszawy.pl/kartka/warszawiacy-ogladaja-zacmienie-slonca/
 4. Piotrek, piękne i cenne rady z Twojej praktyki, tyle, że nie wiemy czy kolega @wismat ma goto w swoim EQ3-2 Nowicjusz mógłby odnieść wrażenie, że goto jest niezbędne do focenia - na szczęście nie jest. Zwłaszcza, że fabryczne goto do tego moncika to bubel - luzy wszelakiej maści czynią z tego duuże wyzwanie (i źródło frustracji, nie mówiąc o stracie cennego czasu) Wiem bo miałem to dziadostwo, nawet 2 sztuki - poległem. Tak więc kolego @wismat wydrukuj sobie powyższy tekst @Grzędziela bo to "Dekalog" początkującego fociarza, ale swoim goto (jeśli masz) się za bardzo nie przejmuj - pierwsze swoje obiekty znajdziesz bez goto (co Ci dobrze zrobi)
 5. Można ewentualnie zainwestować w lektora, który za parę PLN odczyta przygotowany tekst - mówię to bez złośliwości. Kwestia ekonomii czasu - rób to co potrafisz, resztę zlecając fachowcom. Czytać jak lektor niestety jeszcze nie potrafisz, kurs lektorski kosztuje kupę kasy. Powodzenia.
 6. No i nie zapomnij o wypoziomowaniu monta - to dosyć istotne.
 7. Porządny tuning zrobiłem sam w 1 dzień - mając dwie lewe ręce Ale zobacz najpierw jak chodzi - jakby co służę pomocą w sprawie tuningu (ale go Ci nie zrobię) N.
 8. Bardzo dobry montaż na początek. Warto go stuningować (m.in. zmienić smar, wymienić podkładki na teflonowe, wywalić wióry itp.) - będzie nie do poznania Poczytaj też o ustawianiu na N metodą dryfu. Z aparatem to bardzo proste - gdy już łykniesz o co chodzi Jeśli będziesz używał lunetki biegunowej warto ją wcześniej wyregulować/skolimować.
 9. Proszę: wszystkie Twoje posty w tym wątku. Co wnoszą do tematu?
 10. To nie tylko kwestia ekspozycji - Barlow zmienia skalę zdjęcia, zwiększając wymagania co do prowadzenia. Poza tym wprowadza zniekształcenia, itd. itp Jesli to jednocześnie pierwsze podejście do ustawienia na N najlepiej założyć, że zejdzie Ci na to lepsza część nocy. Jaki masz montaż?
 11. Myślisz się i nie jesteś w temacie. To nie jest wątek - ani forum- o "cechach dobrego doradztwa"! Taka pisanina to tylko "szum" utrudniający znalezienie jakichkolwiek wartościowych informacji. Przepraszam za OT.
 12. Część 1. W 99,9% przypadków - nie 2. Oczywiście tak - każda warstwa szkła zmienia punkt ostrości. 3. Rada od serca: zrób na początek parę fotek bez żadnych filtrów, ogarnij sprzęt itd. To i bez filtrów jest wyzwanie . Powodzenia!
 13. No...właśnie go założyłeś (a nawet dwa, licząc wczorajszy) Po prostu pisz dalej w tym wątku, poproś kogoś z administracji o scalenie i jeśli chcesz zmianę tytułu. Powodzenia.
 14. "NGC 869 and 884 are often designated h and χ Persei, respectively' Wikipedia
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.