Skocz do zawartości

Jak zorganizować zlot astronomiczny?


slvmtz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,
bardzo dawno temu miałem okazję opisywać wam piękny projekt, z którego jestem niesamowicie dumny, a którym jest Park Astronomiczny w Hucie niedaleko Czarnkowa. To miejsce wyrosło na fundamencie moich dotychczasowych działań popularyzacyjnych w regionie. Zestaw różnych atrakcji i udogodnień dostępnych na miejscu stale się rozszerza i to powoduje, że razem z lokalnymi władzami zaczynamy myśleć o wydarzeniu astronomicznym z prawdziwego zdarzenia. Dotychczas odbywały się tam spotkania astronomiczne, które ograniczały się do jednej nocy. Obecnie mamy boisko sporych rozmiarów, dostęp do prądu, toalety ... czyli krótko mówiąc - niezbędne elementy potrzebne do tego, aby można było na miejscu zorganizować zlot astronomiczny. Planujemy podjąć się tego rodzaju aktywności w przyszłym roku, ale... kompletnie nie wiemy, jak się do tego zabrać. Czy ktoś z was zechciałby się podzielić jakimiś istotnymi wskazówkami w tym temacie?

 

W miejscowości znajduje się restauracja, Dino, jakaś agroturystyka (gdyby ktoś nie miał możliwości nocować w namiocie), plac zabaw, biblioteka... czyli mnóstwo czasoumilaczy dla zwykłych chleba zjadaczy.

 

Mowa o tej lokalizacji: https://maps.app.goo.gl/uhmajkuEmZNpxHfQ7

foty sprzed 2 lat, obecnie latem jest tam niesamowicie pięknie i zielono ;)

PS. Wartością dodaną tego miejsca jest to, że o 22-23 gasną wszystkie lampy w okolicy (te w parku możemy wyłączyć od ręki) z powodu oszczędności prądu. Mam nadzieję, że po kwietniowych wyborach nic się w tym temacie nie zmieni.

DJI_0765.JPG

DJI_0771.JPG

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka rzeczy o których musisz pamiętać:

1. Nocleg w namiotach jest ok, ale tylko w lecie i też nie dla każdego. Musisz poszukać w okolicy jakiś domków letniskowych, pensjonatów lub hoteli zapewniających nocleg w przyzwoitych warunkach. Oczywiście zakładam, że chcesz zorganizować ZLOT a nie spotkanie pięciu kolegów. Do tego musisz pomyśleć, gdzie można wyżywić taką grupę.

Noclegi są jedną z najtrudniejszych rzeczy, bo nawet zakładając że znajdziesz w okolicy np. salę weselną z pokojami noclegowymi do na 99% procent w nocy z soboty na niedzielę ( poza okresem postu- no ale to nie w lecie) będą niedostępne.

2. Jeśli zorganizujesz zlot w lecie to masz krótką noc a i to jeszcze musisz trafić w nów Księżyca lub +- 4 dni od nowiu.

3. Na polu musisz zapewnić toaletę.

4. Dobrym rozwiązaniem jest namiot typu eventowego . W takim namiocie mieści się przy stołach 12-15 osób i mogą spokojnie operować laptopami, napić się herbaty lub zrobić sobie barszczyk Knorra w nocy ( bardzo ważne)

5. Musisz przygotować dystrybucje zasilania dla setupów, czyli kilka punktów po kilka gniazd na polu. Musi to być BEZPIECZNE- żadnych prowizorek - organizator zlotu odpowiada za zdrowie i życie zlotowiczów. Najbezpieczniej jest zasilić to wszystko np. z transformatora separującego rzędu 3 kW - to wystarcza na 20 setupów.

6. Dobrze jest wykupić polisę ( może być w cenie zlotu) od odpowiedzialności cywilnej organizatora w razie wypadków na zlocie.

7. Dobrze jest wydzielić pole dla wizualowców i dla astrofotografów. Ci drudzy mają większe potrzeby jeśli chodzi o prąd natomiast ekrany świecące przy setupach przeszkadzają wizualowcom.

Tak w ogóle to zadzwoń, wysłałem Ci smsa.

 

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namiot tego typu, z tym że trzeba mieć także ściankę zamykającą od przodu. Namiot o wymiarach 3x6 metrów mieści do 15 osób przy stołach ustawionych wzdłuż. Na stołach- dystrybucja zasilania do laptopów.

Jeszcze jedna ważna sprawa - przy dużej ilości pracujących setupów możesz się spodziewać sporego "tłoku w eterze" czyli nakładających się kanałów WiFi. Dobrze jest zapytać uczestników przed zlotem jak komunikują się z setupem ( niektórzy po Wifi, niektórzy po kablu LAN, niektórzy siedzą przy setupie) i w porę interweniować przydzielając kanały. Z niektórymi może być problem, bo zdaje się w AsiAir nie ma możliwości przypisania kanału na sztywno...

2492.jpg.5fc14248ba143e8a1584f8aab29c2e3d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tex88 napisał(a):

Raczej spanie w namiocie odpada, to nie przyciągnie ludzi :)


Skoro tak, to rezygnujemy z inicjatywy. Nie ma co! Wrócę, jak wybudujemy hotel.
A tak na serio... to chociażby po OZMA widać, że spanie w namiocie na zlocie to nie najgorsza opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

Jest kilka rzeczy o których musisz pamiętać:

1. Nocleg w namiotach jest ok, ale tylko w lecie i też nie dla każdego. Musisz poszukać w okolicy jakiś domków letniskowych, pensjonatów lub hoteli zapewniających nocleg w przyzwoitych warunkach. Oczywiście zakładam, że chcesz zorganizować ZLOT a nie spotkanie pięciu kolegów. Do tego musisz pomyśleć, gdzie można wyżywić taką grupę.

Noclegi są jedną z najtrudniejszych rzeczy, bo nawet zakładając że znajdziesz w okolicy np. salę weselną z pokojami noclegowymi do na 99% procent w nocy z soboty na niedzielę ( poza okresem postu- no ale to nie w lecie) będą niedostępne.

2. Jeśli zorganizujesz zlot w lecie to masz krótką noc a i to jeszcze musisz trafić w nów Księżyca lub +- 4 dni od nowiu.

3. Na polu musisz zapewnić toaletę.

4. Dobrym rozwiązaniem jest namiot typu eventowego . W takim namiocie mieści się przy stołach 12-15 osób i mogą spokojnie operować laptopami, napić się herbaty lub zrobić sobie barszczyk Knorra w nocy ( bardzo ważne)

5. Musisz przygotować dystrybucje zasilania dla setupów, czyli kilka punktów po kilka gniazd na polu. Musi to być BEZPIECZNE- żadnych prowizorek - organizator zlotu odpowiada za zdrowie i życie zlotowiczów. Najbezpieczniej jest zasilić to wszystko np. z transformatora separującego rzędu 3 kW - to wystarcza na 20 setupów.

6. Dobrze jest wykupić polisę ( może być w cenie zlotu) od odpowiedzialności cywilnej organizatora w razie wypadków na zlocie.

7. Dobrze jest wydzielić pole dla wizualowców i dla astrofotografów. Ci drudzy mają większe potrzeby jeśli chodzi o prąd natomiast ekrany świecące przy setupach przeszkadzają wizualowcom.

Tak w ogóle to zadzwoń, wysłałem Ci smsa.

 


1. Okej, cenne uwagi dziękuję. Myślę, że znajdzie się jakaś lokalna firma, która zapewniłaby catering dla kilkudziesięciu osób. Zwłaszcza, że tak jak napisałem - na miejscu mamy restaurację.

2. Myślimy o wrześniu, gdy noce nie są jeszcze tak zimne.
3. Napisałem, że jest.

4. Mamy dużą drewnianą wiatę do takich celów, która jest osłonięta z dwóch stron, ale to nie problem by osłonić ją ze stron wszystkich.

5. Mamy na miejscu gniazdka z prądem... opisałeś to trochę tak, jakbym miał się do słupa podłączyć i zadbać o to by napięcie było odpowiednio zredukowane do bezpiecznych wartości 😂
6. Cenna uwaga, bardzo dziękuję.
7. To też dobry pomysł.

A jeśli chodzi o dzwonienie to przekażę Twój numer do lokalnego radnego, który w głównej mierze będzie odpowiadał za organizację tego przedsięwzięcia i któremu zależy na tym, aby to wydarzenie w takiej formie się odbyło. Mam nadzieję, że zadzwoni i skorzysta z Twoich rad.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, slvmtz napisał(a):


Skoro tak, to rezygnujemy z inicjatywy. Nie ma co! Wrócę, jak wybudujemy hotel.
A tak na serio... to chociażby po OZMA widać, że spanie w namiocie na zlocie to nie najgorsza opcja.

Nie każdemu odpowiada namiot, ale myślę że bez problemu by się znalazło kilkadziesiąt osób. Ja np bym chętnie widział taką formę :) Zapewnić prąd, łazienkę i gotowe.

4 minuty temu, slvmtz napisał(a):

Myślimy o wrześniu, gdy noce nie są jeszcze tak zimne.

Wrzesień to trochę późno na namiot, spanie może być nieprzyjemne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, MateuszW napisał(a):

Nie każdemu odpowiada namiot, ale myślę że bez problemu by się znalazło kilkadziesiąt osób. Ja np bym chętnie widział taką formę :) Zapewnić prąd, łazienkę i gotowe.

Wrzesień to trochę późno na namiot, spanie może być nieprzyjemne.


Z tym wrześniem 2024 to dlatego, że mamy jeszcze jeden projekt do napisania i we wrześniu prawdopodobnie zyskamy środki na realizacje dodatkowych inwestycji na miejscu. Wstępnie myślimy nad zakupem jakiegoś teleskopu, ale to jeszcze wymaga czasu. Natomiast w 2025 roku to już na pewno wrzesień z uwagi na całkowite zaćmienie Księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, slvmtz napisał(a):



A jeśli chodzi o dzwonienie to przekażę Twój numer do lokalnego radnego, który w głównej mierze będzie odpowiadał za organizację tego przedsięwzięcia i któremu zależy na tym, aby to wydarzenie w takiej formie się odbyło. Mam nadzieję, że zadzwoni i skorzysta z Twoich rad.

 

 

Nie, dziękuję. Nie przekazuj nikomu mojego telefonu. Skoro nie masz czasu na rozmowę...zrozumiałem że to Ty organizujesz.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, slvmtz napisał(a):


Z tym wrześniem 2024 to dlatego, że mamy jeszcze jeden projekt do napisania i we wrześniu prawdopodobnie zyskamy środki na realizacje dodatkowych inwestycji na miejscu. Wstępnie myślimy nad zakupem jakiegoś teleskopu, ale to jeszcze wymaga czasu. Natomiast w 2025 roku to już na pewno wrzesień z uwagi na całkowite zaćmienie Księżyca.

 

a to zaćmienie Księżyca to będzie w czasie nowiu? :szczerbaty:

 

pozdrawiam

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie co rozumiecie przez "Zlot" ? Imprezę zamkniętą na zapisy takich świrów jak my, gdzie każdy przyjedzie ze swoim sprzętem i foci/obserwuje wymieniając doświadczenia. Czy może imprezę otwartą by przyciągnąć jak najwięcej zwyczajnych ludzi z ulicy?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.11.2023 o 07:52, DarX86 napisał(a):

A ja mam pytanie co rozumiecie przez "Zlot" ? Imprezę zamkniętą na zapisy takich świrów jak my, gdzie każdy przyjedzie ze swoim sprzętem i foci/obserwuje wymieniając doświadczenia. Czy może imprezę otwartą by przyciągnąć jak najwięcej zwyczajnych ludzi z ulicy?


Dobre pytanie. Chcielibyśmy oczywiście, aby lokalna społeczność też coś wyniosła z tego wydarzenia. Własnymi siłami (dosłownie) przyczynili się do powstania tego miejsca i zastanawiam się na ile mamy prawo ograniczać im udział - skoro to miejsce dostępne publicznie. Z drugiej strony myślę sobie, że sformułowanie listy uczestników też jest dobrym pomysłem. Sporo przed zlotem będziemy wiedzieli jakiej frekwencji się spodziewać i będziemy mogli ją ewentualnie ograniczyć. Przegadam to z lokalnym radnym i wrócę możliwie najszybciej z odpowiedzią.


Abstrahując od tego komentarza, chciałbym się odnieść do chęci pomocy przy organizacji. Dwie osoby napisały, że znają te okolice, pochodzą z niedaleka ... myślę, że takie info jest na wagę złota. Dziękuję za wasze chęci i w razie potrzeby pozwolę sobie pisać do Was na PW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie trzeba zdecydować albo piknik astronomiczny dla ludu, albo zlot dla "nas". Oczywiście piknik nie wyklucza udziału chętnych osób z naszego środowiska. 

Natomiast typowy zlot astro ale otwarty dla każdej postronnej osoby, według mnie nie ma szans. Każdy by musiał cały czas siedzieć przy swoim setupie pilnować.  

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo trudno pogodzić typowy zlot z piknikiem . Jeśli chodzi o organizację pikników to miałbym takie spostrzeżenia. Organizujemy coroczne perseidy dla "zwykłych" ludzi i powiem że operacja wymaga sporo pracy . Pierwsze miejsce i socjal ale to macie . Dwa wolontariusze którzy zadbają o uczestników, poprowadzą obserwacje i pokazy sprzętu . Tu też bardzo dobrze sprawdza się wieczorny pokaz na niebie z pomocą lasera . Trzy , trzeba mieć atrakcje dla dzieci bo często ludzie przychodzą rodzinami , najlepiej jak są to zabawy i konkursy i tu też potrzeba ludzi i pomysłów.  Dobrze też mieć jednak jakiś system zapisów żeby mieć jakąś kontrolę ile osób będzie i jak ograniczyć ilość żeby dało się jakoś zapanować nad uczestnikami. Fajnie też jeśli uda się przy tym zaangażować jakieś koło gospodyń lub jakąś firmę kateringową bo to dobrze wpływa na współpracę w okolicy a też można coś zjeść podczas takiego pikniku. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2023 o 16:42, gryf188 napisał(a):

Stanowczo trudno pogodzić typowy zlot z piknikiem . Jeśli chodzi o organizację pikników to miałbym takie spostrzeżenia. Organizujemy coroczne perseidy dla "zwykłych" ludzi i powiem że operacja wymaga sporo pracy . Pierwsze miejsce i socjal ale to macie . Dwa wolontariusze którzy zadbają o uczestników, poprowadzą obserwacje i pokazy sprzętu . Tu też bardzo dobrze sprawdza się wieczorny pokaz na niebie z pomocą lasera . Trzy , trzeba mieć atrakcje dla dzieci bo często ludzie przychodzą rodzinami , najlepiej jak są to zabawy i konkursy i tu też potrzeba ludzi i pomysłów.  Dobrze też mieć jednak jakiś system zapisów żeby mieć jakąś kontrolę ile osób będzie i jak ograniczyć ilość żeby dało się jakoś zapanować nad uczestnikami. Fajnie też jeśli uda się przy tym zaangażować jakieś koło gospodyń lub jakąś firmę kateringową bo to dobrze wpływa na współpracę w okolicy a też można coś zjeść podczas takiego pikniku. 


Bardzo dziękuję za czas poświęcony na to, aby podzielić się kilkoma doświadczeniami na temat organizowania festynów astronomicznych. Czuję jednak, że ktoś próbuje w ten sposób umniejszyć mojemu dotychczasowemu doświadczeniu w tej kwestii. Przecież, gdyby nie to, że cyklicznie organizujemy festyny astronomiczne w Hucie (o czym wspomniałem w treści postu), to lokalna społeczność nie zauważyłaby potencjału w wydarzeniach astronomicznych, a co za tym idzie - zaułek astronomiczny w Hucie nigdy by nie powstał. Nie powstałaby też "infrastruktura", której brak bardzo mocno nam doskwierał podczas poprzednich edycji.

 

Innymi słowy... z każdym kolejnym wydarzeniem zauważamy nowe potrzeby i staramy się wychodzić im na przeciw. Moje pytanie dotyczyło natomiast organizacji zlotu, a więc wydarzenia, które potrwa od jednej do kilku nocy, wymagało będzie zapewnienia określonych warunków i tak dalej. Zależało mi bardzo na opinii osób, które mają w tym temacie doświadczenie i faktycznie, kilkoro z nich zabrało głos. Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, slvmtz napisał(a):


 Czuję jednak, że ktoś próbuje w ten sposób umniejszyć mojemu dotychczasowemu doświadczeniu w tej kwestii.

Wszystkie komentarze jakie się tutaj pojawiają to chęć podzielenia się swoimi przemyśleniami w sposób pozytywny/neutralny, a odbierasz to jakby złowrogie siły próbowały odebrać ci twoje zasługi, doświadczenie czy poczucie własnej wartości. Weź to ogarnij bo zaraz nikt się nie będzie udzielał :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, tex88 napisał(a):

Wszystkie komentarze jakie się tutaj pojawiają to chęć podzielenia się swoimi przemyśleniami w sposób pozytywny/neutralny, a odbierasz to jakby złowrogie siły próbowały odebrać ci twoje zasługi, doświadczenie czy poczucie własnej wartości. Weź to ogarnij bo zaraz nikt się nie będzie udzielał :)


Faktycznie, źle to ująłem i mogłem zabrzmieć jakbym zjadł wszystkie rozumy, a tak oczywiście nie jest. Chciałem tylko zaznaczyć, że już mam już pewne doświadczenie w organizowaniu festynów i nie prosiłem o porady w tym temacie. Zapytałem za to o porady dotyczące zlotów, czyli kilkudniowych wydarzeń astronomicznych... i kiedy pod takim pytaniem ktoś mi tłumaczy rzecz zgoła inną, to mam prawo dać się ponieść lekkim emocjom. Ale przepraszam, oczywiście to nie wina @gryf188. Nie musi przecież znać mojego życiorysu i mógł nie wiedzieć, że nie potrzebuję tak podstawowych porad. 

Edytowane przez slvmtz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, slvmtz napisał(a):


 Nie musi przecież znać mojego życiorysu i mógł nie wiedzieć, że nie potrzebuję tak podstawowych porad. 

To może nam napisz ten życiorys, żebyśmy nie musieli dawać ci takich podstawowych rad :)

 

Moim zdaniem bardzo dużo zależy od twojego targetu - jak będziesz chciał głównie ludzi od wizuala, to pewnie obejdzie się z zapewnieniem miejsca na nocleg, przechowanie sprzętu, zapewnienie jedzenia i odpowiedniego bezpieczeństwa na miejscu. 

Gorzej jak chcesz astrofotografów też ściągnąć, wtedy też musisz pomyśleć o odpowiednim zasilaniu, jego stabilności, może nawet kilku źródłach (nie na jednym bezpieczniku). Kilka lat temu już była taka sytuacja, że wszyscy podłączeni do jednego gniazdka, nagle prąd wywaliło, wszystkie sprzęty przestały działać. 

 

Osobiście, jako stały bywalec zlotów, uczestnik muszę powiedzieć, że wrzesień może być ciężki temperaturowo, żeby wysiedzieć na dworze na obserwacjach, jakimś grillu i potem iść do namiotu - jest już po prostu zimno. W lipcu i na początku sierpnia takie coś można robić, ale od września serio zaczyna się robić zimno. 

A no i właśnie, dobrze by było mieć jakieś miejsce do integracji zlotowej, jakiś grill, ognisko, cokolwiek tego rodzaju. Oczywiście odpowiednio oddalone od poletka ze sprzętem, żeby nie leciał dym i nie zaswietlać okolicy. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2023 o 19:18, slvmtz napisał(a):
W dniu 1.12.2023 o 18:39, ANowak napisał(a):

To może nam napisz ten życiorys, żebyśmy nie musieli dawać ci takich podstawowych rad :)


Nie. 

 

Sławek, tu już padło sporo cennych informacji na co zwrócić uwagę i nie ma co tu strzelać fochów, bo nikt Ci tutaj nie chce podcinać skrzydeł. Pogadaj z organizatorami zlotów odbywających się cyklicznie - kontakty masz w tym dziale (OZMA, Bieszczady). Powiedzą Ci na co zwrócić uwagę, a pokryje się to w znacznej większości ze słowami, które już zostały powiedziane w tym wątku.

 

Zgadzam się z tym co piszą @DarX86 @ANowak i @gryf188 bo przemawia za tym doświadczenie uczestnika zlotowego. I do tego zmierzam - warto takie doświadczenie złapać i po kilku zlotach się przejechać. Przy okazji pogadać z organizatorami, pogadać z ludźmi, zobaczyć jak wygląda logistyka całości. Kilkudniowy zlot to co innego niż jednonocny event. 

 

Zrobiłem sobie retrospekcję i mój pierwszy zlot to było 20 lat temu Borucino, później rozciągnięte w czasie OZMA, Kudłacze, Bieszczady. Dlaczego to poruszam, bo może zdziadziałem trochę, ale szczerze mówiąc nie chce mi się kimać w namiocie na OZMA, bo wolę pojechać w Bieszczady i kimać pod dachem domku. A nawet jak pada i jest ognisko, to można spokojnie posiedzieć pod dachem wiaty i strzelić browara.

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, monter napisał(a):

 

Sławek, tu już padło sporo cennych informacji na co zwrócić uwagę i nie ma co tu strzelać fochów, bo nikt Ci tutaj nie chce podcinać skrzydeł. Pogadaj z organizatorami zlotów odbywających się cyklicznie - kontakty masz w tym dziale (OZMA, Bieszczady). Powiedzą Ci na co zwrócić uwagę, a pokryje się to w znacznej większości ze słowami, które już zostały powiedziane w tym wątku.

 

Zgadzam się z tym co piszą @DarX86 @ANowak i @gryf188 bo przemawia za tym doświadczenie uczestnika zlotowego. I do tego zmierzam - warto takie doświadczenie złapać i po kilku zlotach się przejechać. Przy okazji pogadać z organizatorami, pogadać z ludźmi, zobaczyć jak wygląda logistyka całości. Kilkudniowy zlot to co innego niż jednonocny event. 

 

Zrobiłem sobie retrospekcję i mój pierwszy zlot to było 20 lat temu Borucino, później rozciągnięte w czasie OZMA, Kudłacze, Bieszczady. Dlaczego to poruszam, bo może zdziadziałem trochę, ale szczerze mówiąc nie chce mi się kimać w namiocie na OZMA, bo wolę pojechać w Bieszczady i kimać pod dachem domku. A nawet jak pada i jest ognisko, to można spokojnie posiedzieć pod dachem wiaty i strzelić browara.

 


Jasne, tak - zauważyłem, że padło wiele przydatnych informacji już wcześniej i bardzo za nie dziękuję.
Dziękuję również Tobie za odpowiedź.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.