Jump to content

zdzichu

Społeczność Astropolis
 • Posts

  241
 • Joined

 • Last visited

About zdzichu

 • Birthday 10/12/1972

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mielec
 • Sprzęt astronomiczny
  Taurus Telecopes 12''
  Refraktor TS ED 4''
  Lornetka TS 22x85
  ... i jakieś tam jeszcze gadżety :)

Recent Profile Visitors

4949 profile views

zdzichu's Achievements

204

Reputation

 1. Wszyscy dodają miejscówki do mapy, a sama mapa gdzie jest?
 2. Będę mył pierwszy raz lustro to sobie poczytałem, pooglądałem. Przedstawiam mojego faworyta.

  Kiedy inni zastanawiają się czy kancik chusteczki zrobi mikro rysy, które w konsekwencji doprowadzą do absolutnej degradacji lustra, co w przyszłości niechybnie zakończy się całkowitym kolapsem Drogi Mlecznej, to gość z filmiku po prosu umył, wytarł - koniec.

   

   

  1. astrokarol

   astrokarol

   Może ma jakieś kosmiczne powłoki ? :P 

  2. mack_mnk

   mack_mnk

   Może nie wycieram tak stanowczo jak on, ale technikę mycia w piewszej części mam podobną :D

 3. To tylko jeszcze taka ciekawostka bo aż sam sprawdziłem Weźmy takiego MAKa 127/1900mm - F15 Dostępne okulary o największej ogniskowej to 55mm. Zakładając, że ten okular nie będzie winietował to otrzymamy źrenicę wyjściową 3,7mm czyli nawet nie dobijemy do 5 mm (i więcej) której często używam.
 4. Oczywiście, że komplet okularów używanych do F15 musi być inny niż do F5, a już na pewno "skrajne" okulary będą inne To też prawda. Mi tylko chodzi o takie (jak mniemam) przeświadczenie wśród początkujących, że w długim (ciemnym) teleskopie obraz będzie ciemniejszy niż w krótkim (jasnym). Nie. Obraz w F15 będzie tak samo jasny (ciemny) jak w F5 oczywiście przy doborze odpowiednich okularów - o powiększeniu i polu widzenia teraz nie piszę. Tylko właśnie na tym (możliwe powiększenia, otrzymywane pola widzenia) polegają różnice miedzy tymi teleskopami, a nie na jasności dawanego obrazu.
 5. W języku angielskim (z tego co gdzieś czytałem) określa się teleskopy jako szybkie i wolne, a nie jasne i ciemne. Wydaje się to bez sensu, ale właśnie określenie angielskie jest o wiele bardziej poprawne. Jasny teleskop szybciej zbierze materiał do zdjęcia, potrzebuje na to mniej czasu. Natomiast w wizualu nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Przy tej samej źrenicy wyjściowej obraz będzie tak samo jasny w F15 co w F5. Oczywiście krótkie (szybkie) i długie (wolne) teleskopy mają swoje zalety i wady o których koledzy już pisali.
 6. Wrrr. To dobrze, że ma tylko 4 tryby a nie kilkanaście Tak mam taką co ma kilkanaście i to z programowalną jasnością i działa jak ma działać czyli pamięta co ma pamiętać tyle, że kupiłem ją przez https://www.swiatelka.pl/ i nie widziałem tego w "normalnych" sklepach. Idea jest taka, że sprowadza się z Chin części, montuje, wkłada soft itd. lub ktoś Ci to zrobi na swiatelka.pl
 7. Czy ta latarka po wyłączeniu pamięta ostatni tryb (jasność)? Czy zaczyna zawsze od naj ciemniejszego - jaśniejszego?
 8. w teleskopy.pl sprzedają dekielek Hamala https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4576&lunety=Nak adka kolimacyjna dekielek na wyci g 1 25 z dziurk GSO BB009 A odnośnie głównego tematu to jak dla mnie wygląda to sensownie ...no może poza ceną
 9. A to jakby ktoś chciał krótki film o oficjalnych raportach nt. UFO. Jest też wzmianka o badanych i niewyjaśnionych do dziś światłach.
 10. Pytasz? Szukasz porady to piszę. Dla mnie ten żuraw jest niewygodny. Koniec
 11. A żeby obrócić w osi góra dół odkręcanie i przykręcanie śruby jak na tym filmie? To jakiś żart.
 12. Żeby obrócić lornetkę odrobinę w lewo, prawo trzeba obracać całym ramieniem??? To będzie cholernie niewygodne, ale fajnie jakby się wypowiedział ktoś kto tego używał i miał porównanie z normalną konstrukcją. Moja rekomendacja: NIE KUPUJ tego żurawia.
 13. Ja akurat mam wątpliwości. Obawiam się, że to "PRO" to tylko z nazwy jest, ale zawsze mogę się mylić
 14. Statyw jak statyw. Jaki masz taki użyj. Zawsze możesz wymienić na inny. Jedyne na co trzeba uważać to rodzaj gniazda i zastosowana śruba do połączenia. W trójnogach występują 3/8'' i M10. Niestety są bardzo zbliżone do siebie i gołym okiem nie odróżnisz. 3/8'' ma kilka dziesiątek mniejszą średnicę i na upartego przynajmniej w części się wkręci, ale ma inny skok gwintu więc jest spora "szansa", że uszkodzisz połączenie. A co ro żurawia który wybrałeś to przyznaje, że ja nie rozumiem tej konstrukcji. Jak tam jest montowana lornetka? Jakaś dodatkowa głowica potrzebna? A bez niej jak obserwować? Ile masz stopni swobody w ruchach lornetką? Lornetka ze środkiem ciężkości powyżej osi nigdy nie jest wygodna szczególnie przy obserwacjach blisko zenitu. Przyglądnij się jak są zrobione inne konstrukcje choćby proponowany Orion Monster. Bo jeśli Ty musisz dokupić dodatkową głowicę to już cena nie jest taka super.
 15. Dzięki @suchyyza plik. Skorzystałem Właśnie wróciłem z lornetkowania nieba ...i przy okazji starlinków
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.