Jump to content

zdzichu

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  138
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

122 Good

About zdzichu

 • Rank
  Regulus
 • Birthday 10/12/1972

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mielec
 • Sprzęt astronomiczny
  Refraktor TS 152mm
  Montaż TS SKYTEE
  Baader ClickStop Zoom

Recent Profile Visitors

2,091 profile views
 1. No dobra to jeszcze ja trochę pomoralizuję. Istnieje coś takiego jak duch prawa i litera prawa. Duch prawa to powód dla którego ono powstało, czyli mówiąc inaczej co chcieliśmy dzięki niemu osiągnąć czy jaki cel mu przyświeca. Litera prawa to zapisanie ducha prawa w sposób mniej lub bardziej udolny najlepiej używając w miarę ścisłych i jednoznacznych określeń. Prawo do odstąpienia od umowy powstało po to aby klient, który nie może zobaczyć na żywo produktu mógł go zwrócić bez żadnych konsekwencji i tłumaczenia się. Duchem tego prawa NIE było "Pozwólmy klientowi odesłać produkt ZAWSZE jeśli tylko spełni określone warunki". Ty kupując drugi raz ten sam przedmiot dokładnie wiedziałeś co kupujesz, jak wygląda i jak działa. Ale, żeby było wszystko jasne. Zgodnie z literą prawa masz rację. Tylko czy to jest zgodne duchem prawa do odstąpienia od umowy? Ja mam wątpliwości. ... a przykład co się dzieje jeśli dokładnie przestrzegamy litery prawa podałem wyżej
 2. Przychylam się do wniosku kolegi
 3. MAM PRAWO! A czy wtedy coś takiego jak zdrowy rozsądek, ludzkie odruchy przestają obowiązywać? Nie musisz wyjaśniać, ale czy w czymś by Ci to umniejszyło? Mówisz MAM PRAWO i ch... wam do tego. Przynajmniej ja to tak zrozumiałem. W porządku tylko wtedy co mam do tego, zachowaj to dla siebie. Jeśli ściśle zaczniemy przestrzegać prawa ten świat się rozsypie. Kobieta z płaczem przybiega do szpitala, jej mąż właśnie ma zawał. Mieszka po drugiej stronie ulicy, prosi lekarza, żeby z nią poszedł, ale ten zgodnie z procedurami i PRAWEM nie może opuścić szpitala. Mężczyzna umiera. To się wydarzyło w Polsce nie tak dawno. Jeśli tak chcemy traktować PRAWO i procedury to OK, ale mnie to nie kręci.
 4. A na wątku cisza, spokój - trochę jak na Teneryfie Czasami odnosiłem wrażenie, że tam się nigdzie nikomu nie śpieszy. Sytuacja z drogi. Wąska jezdnia jednokierunkowa w mieście, nie ma możliwości wyprzedzenia, po obu stronach krawężniki. Jakiś tubylec zauważył swoich znajomych, zatrzymał auto, rozpoczęła się rozmowa. Stoję za nim, miła kulturalna rozmowa trwa, patrzę w lusterko, za mną już 3 auta i ...nic. Nikt nie trąbi, nikt nie podnosi larum. Kolega zakończył rozmowę. Pojechaliśmy dalej.
 5. Poczta Polska priorytet vs. DPD

  Priorytet Poczta Polska wrzesień- 4 dni robocze, wg Poczty w 3 dni idzie większość ekonomicznych. Hmmm
  DPD - szczyt przedświątecznych wysyłek -  poniżej 24 godziny. W DPD za darmo masz naklejkę "szkło" i "góra dół" Choć nie wiem czy ktoś na to zwraca uwagę, ale wysyłałem teleskop. Dotarł bez problemów.

   

  pripytet2.png

  dpd.png

  1. Show previous comments  7 more
  2. bas.sic

   bas.sic

   Paczkomat Paczkomatowi nie równy, u mnie w Piasecznie to jest norma że przed większymi okazjami (mikołaj, święta, walentynki etc...) dostaję info że pod paczkomatem czeka kurier, bo się nie zmieściło w paczkomacie.
   A odnośnie Poczty  Polskiej to mam wrażenie że to wszystko zależy od listonosza, w małych miejscowościach to jest znany człowiek, w dużych zmienia się co miesiąc.
   Opowiem Wam autentyczną historię jaka mi się przydarzyła w Piasecznie.
   - Dzwoni ktoś o 21 
   - odbieram - okazuje się że listonosz
   - listonosz przychodzi do mnie i  mówi, mam dla Pana przesyłkę
   - ja na to Dziękuję
   - a on że 2zł
   - ja pytam dlaczego
   - a on mówi, że normalnie i tak nikt nie przyniesie, a normalnie Pan musi stać za poleconą godzinę na Poczcie, a  on po godzinach pracy tak roznosi.
   -....

    

  3. MateuszW

   MateuszW

   Jeśli czeka kurier to nic złego, ważne żeby czekał dzień po wysyłce :) Ale to co podałem, jak pisałem - to incydent i nic nie oznacza. Ot taka miła niespodzianka.

   Co do listonoszy pełna zgoda - od nich zależy najwięcej. Również słyszałem wiele historii o listonoszach, choć nie takie z wyłudzaniem pieniędzy... Niektórzy piszą mi, żebym nie wysyłał pocztą, bo u nich zawsze kilka dni leży u listonosza. A u innych listonosz nie szanuje paczek i nagminnie coś jest poniszczone lub zalane.

   Ja akurat mam szczęście mieszkać w Wieliczce, gdzie panie na poczcie są miłe, a listonoszka na osiedlu pracowita i rzetelna od lat :)

  4. MateuszW

   MateuszW

   Jak już opowiadamy historie, to jeszcze coś humorystycznego ode mnie.

   Swego czasu sprzedawałem newtona i kupujący wysłał do mnie kuriera po sprzęt (dpd albo ups, nie pamiętam). Było lato, przyjeżdża taki wesoły chłopaczek i mówi, że miał tu odebrać paczkę. No to ja, że paczka jest. A on mówi, że brakuje jakiś danych w zleceniu i nie może odebrać tej przesyłki. No to mówię, że wyjaśnię sprawę i się pożegnałem.

   Piszę do kupującego, że jest problem z kurierem. On że wyjaśni sprawę.

   Na następny dzień dzwonek do drzwi - znowu kurier. Podchodzę, a wesoły chłopaczek woła z daleka, że mnie strasznie przeprasza, ale dziś znowu nie może odebrać tej paczki :P Mówi, że znowu się coś nie zgadza. No to ja na to, że dobra, wyjaśnię sprawę.

   No to znowu piszę do kupującego, że dalej problem. On już wpieniony, mówi że zrobi im w centrali jesień średniowiecza.

   Dzień trzeci - wesoły chłopaczek dzwoni do drzwi - ale już jest smutny, taki wystraszony i zmarkotniały. Mówi, że mu strasznie nagadali z centrali, że się klient wpienił, że on nie odebrał paczki, a on jej nie mógł odebrać, bo się nie zgadzało. Ja mu mówię, żeby się nie martwił, że nie mam mu tego za złe, bo to nie jego wina. Żali się, że dopiero co się zatrudnił a już takie cęgi zbiera. Mówi mi tak, że on tej paczki nie może odebrać, ale musi ją odebrać, bo go tam wychłostają i powieszą co najmniej :P No więc wziął paczkę z drżącymi rękoma i pojechał.

   Paczka dotarła cała i szczęśliwa.

   Jaki z tego morał - sam nie wiem, ale jeszcze nie widziałem tak wystraszonego i bezradnego kuriera :) Ktoś tam "u góry" zawalił, a cęgi zbierał biedak na samym dole. No i moja mina, jak się drugi raz dowiedziałem, że on nie może zabrać tej paczki - bezcenna :)

 6. A bywasz może czasem na zlotach? Bo gdybyś się wybierał to daj znać. Tak się składa, że (jeszcze) mam TS 152/900. Jak będę miał taką możliwość z chęcią porównam
 7. Czy ktoś zna jakąś inna stronę z generatorem masek Bahtinova poza
  http://www.astrojargon.net/MaskGenerator.aspx

  Bo ta od kilku dni nie działa.

   

  1. Adm2

   Adm2

   Tu jakiś inny gatunek maski jest. Link do generatora, nawet dwa linki, są na dole strony.

   https://www.drogenberg.be/2018/03/16/tri-bahtinov-maks/

    

  2. zdzichu

   zdzichu

   Oooo. Już działa :)

 8. ...lub pogoogluj. Może coś podpatrzysz https://www.google.com/search?q=astronomy+chair&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwjUgdzeh_rdAhXkoosKHWr7AU0QsAR6BAgGEAE&biw=1593&bih=928
 9. Jak masz dostęp do sklejki do zmontuj sobie coś takiego https://www.astroshop.pl/instrumenty/berlebach-krzeslo-obserwacyjne-charon/p,20822#tab_bar_0_select Na zlocie ktoś miał takie. Siedziałem, obserwowałem chwilę. Robiło dobre wrażenie
 10. ..ale już np z każdym statywem foto (gwint 3/8 cala) współpracuje bez problemu
 11. 3/8'' Dlatego dokładam śruby calowe jak na zdjęciu. Tu głowica jest płaska od spodu więc będziesz musiał ściąć, zeszlifować bolec (zdjęcie), a gdybyś chciał używać oryginalnej rozpórki będziesz musiał tak wykombinować żeby gwint śruby wystawał poza górną powierzchnię gniazda. Tu głowica nie jest wkładana do gniazda tak jak to jest w innych.
 12. Znalazłem ładny żuraw video (lornetkowy). Cena niestety też ładna :unsure:
  http://www.sirui.eu/en/products/video-tripods/vtj-18/

  vtjheader.png

  1. Show previous comments  4 more
  2. bajastro

   bajastro

   Przy większej lornecie nie będzie to stabilne, nogi w karbonie jak na zwykłym statywie foto i jeszcze skręcane.

  3. robi

   robi

   http://astrokrak.pl/-montaze-azymutalne/842-zuraw-lornetkowy-duzy-ze-statywem.html

    

   Widziałeś, miałem taki "złom" na Teneryfie. tylko inne rozwiązanie uchwytu na lornetkę. I u mnie jest wersja dwulornetkowa. Druga lornetka robi za przeciwwagę.

  4. Krzychoo226

   Krzychoo226

   To jest żuraw:

   http://astrodevices.net/mounts/parallelogram-standard-iii-pro

   4 stopnie swobody, leżaczek i praktycznie 1/3 nieba dostępna bez podnoszenia 4 liter :P

 13. Myślę, że rozwiązaniem byłoby coś takiego. https://www.cyfrowe.pl/aparaty/manfrotto-553-adapter-katowy-do-glowic.html Czyli przechodzisz z poziomej kolumny z powrotem do pionu, a dalej to już prosto. Sam tego rozwiązania nie sprawdzałem, ale wygląda sensownie tylko, że cena jest z kosmosu. Ale może znajdziesz coś podobnego co zrobi tą samą robotę --- rysunek "pożyczony" z www.cyfrowe.pl
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.