Jump to content

zdzichu

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  164
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

130 Good

About zdzichu

 • Rank
  Antares
 • Birthday 10/12/1972

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mielec
 • Sprzęt astronomiczny
  Refraktor TS 152mm
  Montaż TS SKYTEE
  Baader ClickStop Zoom

Recent Profile Visitors

2,200 profile views
 1. Miałem. Mi nie przypadł do gustu. Dla mnie obraz był jakiś mydlany, a przynajmniej w porównaniu z Baaderem Hyperion ZOOM 8-24 mm wolałem tego drugiego. Skądinąd uważam, że ten zoom Baadera to bardzo sensowny okular na początek. Przynajmniej na przyszłość będziesz wiedział jakich powiększeń używasz bo masz wszystko w jednym.
 2. Pole 9,3° - spoko. Właśnie po to kupuje się taką lornetkę. Pole jest na tyle szerokie, że nie można się zgubić na niebie. Tyle, że obraz jest ostry właściwie tylko w centrum, a już na krawędziach to gwiazdy są kreskami. Niby taka cecha lornetek o szerokich polach, ale dla mnie mimo wszystko poniżej jakiegoś poziomu. Choć póki co mam taką i na razie nie planuję sprzedawać.
 3. Przeczytałem ostatnią wypowiedź UCZESTNIKA WYPRAWY kolegi Jagho http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=27&t=49851&start=50 Zacytuję fragment Najfajniejszy wyjazd, w jakim brałem udział Ten sam wyjazd, te same problemy, to samo towarzystwo, a dwie kompletnie różne oceny wyjazdu. Całkowicie różne odczucia. Dla mnie właśnie to jest fascynujące. Mamy obiektywnie to samo wydarzenie, a to czy będzie ono traumatyczne czy fantastyczne zależy w dużej mierze od nas. Pamiętam film dokumentalny o osobach chorych na raka, HIV, itp. I pamiętam jak niektórzy z nich mówili: - choroba uratowała mi, życie. Dzięki niej zacząłem dostrzegać małe rzeczy, których wcześniej nie widziałem, przestałem uganiać się za bzdurami (pieniądze, pozycja, lepsza praca). Zacząłem się cieszyć każdą chwilą. Dla jednych choroba jest wyrokiem, a innym "ratuje" życie. I nie chodzi mi o to, że jedno podejście jest dobre, a drugie złe. Po prostu jest inne. Mamy inne doświadczenia, oczekiwania, wyobrażenia. Po prostu jesteśmy różni i na tym bym poprzestał. Oczywiście mam swoje zdanie na temat organizacji (lub braku organizacji) wyjazdu, ale to jest akurat najmniej ważne.
 4. Głowica dokładnie taka jak tu: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p9995_Skywatcher-AZ5-Alt-Azimuth-Mount-Head-without-tripod.html Kupiona niecałe 2 lata temu w Teleskop-express. Używana kilka razy. Stan bardzo dobry. Kręcąc o 360° w jednym miejscu ma lekkie przytarcie (słychać lekkie ocieranie). Dla mnie to nie jakaś wada, gdybym uważał to za problem odesłałbym na gwarancji, a piszę o tym, żeby nie było że nie poinformowałem W głowicy jest gwint calowy 3/8'' Dokładam 3 śruby, nie było ich w komplecie Cena 430zł + 20zł przesyłka
 5. Wiesz to, że tak piszesz na pewno? Porównywałeś, podobne konstrukcje 1,25 i 2'' czy po prostu 2'' "muszą być" bardziej profesjonalne ja to pisał kolega piotrkusiu. Nie mam doświadczenia z szeroko-polowymi okularami. Opinie które czytałem mówią, że szerokie pola dają inny poziom obserwacji. Generalnie nie spotkałem głosów, które by to bagatelizowały. Ja tylko pytam czy coś oprócz tego?
 6. To ja zapytam trochę inaczej. Mamy 2 okulary ES 14mm 2'' - 100° - 9 elementów optycznych https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=2216&lunety=Okular Explore Scientific 14 mm 2 100 stopni 1,25'' - 82° - 7 elementów optycznych https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=1786&lunety=Okular Explore Scientific 14 mm 1 25 82 stopnie Potraktujmy je jako przykład. Załóżmy, że oba mają ten sam rodzaj szkła, te same warstwy antyrefleksyjne, zbliżoną budowę. Czy poza o 20° szerszym polem będą czymś się różnić?
 7. Kup jakikolwiek achromat klasy ED. To już jest teleskop o poziom wyżej (niestety cenowo też) Edit Przepraszam. Nie zwróciłem uwagi na główny wątek tylko, na aktualną dyskusję. Chyba odbiegłem (śmy) od tematu.
 8. A będzie coś o sprzęcie? Kamerki, aparat, wielkość matryc, pikseli czy czegoś tam jeszcze. Jak dobierać i na co zwracać uwagę?
 9. no dobrze. Szybciej piszę niż myślę. Przeglądnąłem te filmiki. Chyba taka maniera.
 10. A te fotki które dałeś zbytnio nie odzwierciedlają Twojej tezy bo na pierwszej cześć stoi obok plandeki, a na drugiej to przerwa w obserwacjach więc być może na dzień ktoś przekłada teleskop właśnie na plandekę.
 11. Ja używam plandeki, ale do wypakowania sprzętu. Czyli torby, plecak itp leżą na plandece po to żeby nie łapały wilgoci od spodu, ale sam montaż (teleskop) stoi obok. Znaczy się nie chodzę po plandece przy obserwacjach. Mówię o obserwacjach wizualnych (bo ja nie focę)
 12. A żebyśmy wiedzieli o czym piszemy to czy możesz Rafał wkleić treść ogłoszenia. Szczególnie chodzi mi o tą część, która mówi o stanie teleskopu (technicznym, optycznym, ogólnym) - zakładam, że taki opis był.
 13. Niestety rodzice mają rację. W większości to co zobaczysz to będą plamki, szczególnie gdybyś kupił teleskop który zaproponowałeś, ale pokażesz rodzicom na początek Księżyc, Jowisza, Saturna. Tego żadne zdjęcie czy film nie zastąpi. A im większy teleskop tym zaczyna być widać coś więcej niż tylko plamki. Zobaczysz skupiska (gromady) gwiazd - otwarte, kuliste, mgławice, które w większym teleskopie zaczynają przyjmować ciekawe kształty (nie tylko plamki). Nauczysz się nieba, zaczniesz rozpoznawać co gdzie jest, a jeśli Cię to wciągnie to obiecuję Ci że i tak nie będzie to Twój jedyny teleskop w życiu
 14. Przepraszam jak coś pokręciłem nie miałem nigdy newtona. W kątówkach warstwa odbijająca jest od spodu szkła nie od góry dlatego będę wdzięczny jak mi ktoś odpowie.
 15. A po której stronie jest nanoszona warstwa odbijająca? Oczywiście jeśli rysy są płytkie to nie będą miały wpływu na obraz, ale czy w tym wypadku wiemy jak głębokie są rysy?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.