Jump to content

Sebo_b

Społeczność Astropolis
 • Posts

  740
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  MN190 / EQ6-R / ASI290mc / ASI1600MM Pro / EFWmini / ZWO OAG

Recent Profile Visitors

2121 profile views

Sebo_b's Achievements

369

Reputation

 1. Jeśli jesteś zdecydowany na li-ion ja na Twoim miejscu w tej cenie bym brał. Tylko 4S (np ten: https://www.aliexpress.com/item/32978586490.html) bo wystarczy buck (a nie boost-buck).
 2. Widać, że ma albo balancer albo BMSa pod folią z góry. EDIT: Powiem szczerze, że jakoś tanio. Ogniwa jakoś dziwnie mało pojemne: 30 000 mAh / 36 ogniw = 833 mAh na ogniwo (ja mam 2800mAh na ogniwo) - może wykorzystano używane ogniwa i już na tyle są zużyte? Poza tym skoro te ogniwa są 3-4x mniej pojemne niż "standard" to gęstość energii na kg wychodzi już niewiele większa niż AGMów. Pojemność 30Ah jest podana dla 12.6V - czyli wychodzi 2500mAh na ogniwo - jest ok.
 3. Może Cię zainteresuje (a jeśli nie to zignoruj): W głębi wątku wersja 2.0. PS: jeśli chciałbyś robić na tej podstawie, to diodę należy zamienić np. na przekaźnik, lub MOSFET lub sprawdzić czy w ogóle jest potrzebna do tych przetwornic. Problem z diodą jest taki, że jak się nagrzeje przy ładowaniu to jej spadek jest mniejszy, przez co na balancer idzie nie 16.8V a np 17.1V. Do tej pory nic się nie stało, pewnie balancer sobie z tym radzi, ale ja dla pewności przy końcu ładowania wyłączam na 5 min żeby ostygło i już jest 16.8V.
 4. Ja osobiście używam Li-ion 4S z przetwornicą step-down. Ale gdybym ten pakiet robił teraz to bym poszedł w LiFePo4. Trochę drożej ale nie potrzebna przetwornica, trwalsze i mróz im nie straszny.
 5. Mało jest informacji na stronie dot. API i możliwości tego API. W datasheecie jest długa ekspozycja do 120s (przy ciemnym teleskopie będzie za krótko). Wydaje się, że ta może się nadawać, sami to piszą: Podejrzewam jednak, że cena będzie porównywalna z ZWO.
 6. Te kamery o których piszesz się nie nadadzą, ponieważ kompresje h264/h265/jpeg są po pierwsze stratne, a po drugie nie obsługują więcej niż 8-bit na kanał. Ponieważ są do surveillance to pewnie też nie da się naświetlać dłużej. To czego byś potrzebował to kamery na breakout boardzie podłączonej bezpośrednio do jakiegoś mikrokontrolera (np RaspberryPi albo ESP32). Jest tego sporo ale chyba nie z chipami od Sony. Musiałbyś usunąć obiektyw i oprogramować to po obu stronach (mikrokontroler i PC). Fajny ale też spory projekt.
 7. @MateuszW przykład ze zdjęciami moim zdaniem jest bardziej adekwatny (to czyste IP, nie rzecz fizyczna jak jabłko). Poza tym jak już wspomniano, kupujesz jedną licencję, tylko producent się ukłonił w kierunku użytkowników i pozwolił na używanie na 3 urządzeniach. To nie są 3 jabłka, to jedno jabłko które możesz zjeść w 3 miejscach. Rynek dyktuje ceny - na szczęście nie żyjemy już w gospodarce planowej. Możemy się z nimi nie zgadzać - ale to niczego nie zmienia i niczego nie usprawiedliwia. Szczególnie, że moim zdaniem są lepsze bądź gorsze alternatywy. KStars + Ekos działają bardzo dobrze. Siril to nie Pix, ale da sie przeżyć. Ja używam też Affinity Photo (50EUR) a nie PSa.
 8. Ale ja Cię w żaden sposób nie oceniłem, proszę nie miej urazy (nikogo nie chcę oceniać). Zresztą dokładnie tak zrozumiałem ten wątek, zapytałeś czy można i finalnie uzyskałeś odpowiedź, że nie można. Tylko czasem mnie boli nasze luźne podejście do tematu praw autorskich. Szczególnie na forum gdzie większość spędza wiele godzin, żeby stworzyć dzieło w postaci astrofotografii.
 9. Tutaj nie ma kolorów szarości. Autor oprogramowania określił jak można używać jego dzieła, jeśli używasz inaczej łamiesz licencję. Moim zdaniem małym grzechem by było, gdyby te 2 dodatkowe osoby użyły tej metody żeby przetestować oprogramowanie - po czym kupiły bądź zrezygnowały. Tutaj mówimy o 2 pirackich kopiach. Przekładając na lokalne podwórko, czy jeśli ktoś uzgodni warunki i zapłaci za użycie do celów komercyjnych jednego ze zdjęć danego astrofitografa, a później użyje 3 zdjęć ściągniętych z forum - to też mały grzech? No i na koniec, nie rozumiem dlaczego potrafimy wydać tysiące złotych na sprzęt, a boli nas 66 usd... PS: Nie chciałem nikogo urazić, jeśli tak się stało to przepraszam. Wyraziłem tylko swoje osobiste zdanie.
 10. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940240083 Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 Nr 24 poz. 83) Art. 74. ust. 3: 3. Informacje, o których mowa w ust. 2 pkt 3 (zwielokrotnianie kodu lub tłumaczenie), nie mogą być: (...) 2) przekazane innym osobom, chyba że jest to niezbędne do osiągnięcia współdziałania niezależnie stworzonego programu komputerowego; Art. 77. 1. Do programów komputerowych nie stosuje się przepisów (...) art. 23, art. 23^1 (te artykuły opisują Dozwolony użytek chronionych utworów ) EDIT: To ma na przykład takie implikacje, że jak u Ciebie w domu policja znajdzie piracką płytę z muzyką lub filmem to jest ok - bo rozpowszechnianie jest karane, a samo posiadanie nie jest, gdyż mogłeś wejść w takie posiadanie legalnie przez dozwolony użytek. Jeśli natomiast znajdą u Ciebie kopię Windowsa XP, to jest to już karalne (normalnie Microsoft dostanie list z pytaniem o to czy rości sobie prawa i w jakiej wysokości).
 11. W prawie autorskim przy oprogramowaniu nie ma "fair use". Obowiązuje to tylko przy książkach, muzyce i filmach.
 12. Nigdzie nie mogę znaleźć EULA do SGP, to znalazłem na ich stronie: "When you purchase a retail license of Sequence Generator Pro you reserve the right to install it on up three personally owned machines. ". Jestem przekonany, że pomimo iż technicznie nic nie stoi na przeszkodzie - złamiecie licencję. Licencja pewnie pozwala na instalację na 3 maszynach tego samego użytkownika. To stwierdzenie nie jest prawdziwe: "Czy w praktyce to oznacza, że można się z kimś skrzyknąć i kupić na spółkę? Można". W praktyce oznacza to, że 2 osoby będą używały pirackiego oprogramowania. Nie chcę tutaj oczywiście nikogo nawracać, wasza sprawa. Jednak uważam, że powinno to być jasne.
 13. Jestem przekonany, że zostawienie sprzętu "w polu" w nocy bez nadzoru zostanie uznane jako rażące niedbalstwo i z odszkodowania nici.
 14. Ustawiłem na Ateny i rok 00 - wydaje się, że trafia w punkt
 15. Bias to szum odczytu matrycy - na CMOSie objawia się zwykle jako poziome linie. Bias jest zawarty w każdej klatce odczytanej z matrycy, więc w subie (light'cie), jak i w darku i we flacie. Jak od suba odejmujesz darki i odejmiesz (właściwie podzielisz, bo wpływ jest multiplikatywny) flaty, to odejmiesz bias 2x. Po to potrzebujesz biasy, żeby skorygować o nie flaty. Tutaj obrazowo matematycznie jest to pokazane (wyciąg z nebulosity, w helpie do Pixa opisane podobnie): EDIT: widzę, że autor zrobił drobny błąd - w liczniku nie powinno już być odejmowanego BiasImage (bo jest zawarty w Darku). Tyle teorii - w praktyce różnie bywa...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.