Jump to content

Sebo_b

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  728
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

354 Good

About Sebo_b

 • Rank
  Procjon

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  MN190 / EQ6-R / ASI290mc / ASI1600MM Pro / EFWmini / ZWO OAG

Recent Profile Visitors

1,247 profile views
 1. Jestem przekonany, że zostawienie sprzętu "w polu" w nocy bez nadzoru zostanie uznane jako rażące niedbalstwo i z odszkodowania nici.
 2. Ustawiłem na Ateny i rok 00 - wydaje się, że trafia w punkt
 3. Bias to szum odczytu matrycy - na CMOSie objawia się zwykle jako poziome linie. Bias jest zawarty w każdej klatce odczytanej z matrycy, więc w subie (light'cie), jak i w darku i we flacie. Jak od suba odejmujesz darki i odejmiesz (właściwie podzielisz, bo wpływ jest multiplikatywny) flaty, to odejmiesz bias 2x. Po to potrzebujesz biasy, żeby skorygować o nie flaty. Tutaj obrazowo matematycznie jest to pokazane (wyciąg z nebulosity, w helpie do Pixa opisane podobnie): EDIT: widzę, że autor zrobił drobny błąd - w liczniku nie powinno już być odejmowanego BiasImage (bo jest zawarty w Darku). Tyle teorii - w praktyce różnie bywa...
 4. Jak się nie ma to się jedzie tym co się ma Napaliłem się na Plejady - przeniosłem teleskop, zmontowałem, wycelowałem i przypomniało mi się, dlaczego ich nie paliłem rok temu - no przecież się nie mieszczą. Więc szybka zmiana planów, co nie jest za drzewami, w miarę wysoko i nie na zachód bo od zachodu miały nadejść chmury (i nadeszły). Padło na Pacmana. Wiadomo, że nawet HaRGB było by lepsze... Nie - tak jak pisałem HistogramTransf. Używałem, ale pewnie szyba z przodu mi zaparowała. Dzięki chłopaki za pomoc! W takim razie skończę Bluetooth do focusera i się wezmę za grzałki.
 5. Odszumianie nie było zbut agresywne, sprawdzałem co i jak się zmienia. Rzuciłem właśnie okiem na surowego stacka - i mgławica jest dość mdła, otoczki przy gwiazdach są znaczące. Myślę, że Grzędziel trafił w 10 i pewnie zaparowała mi soczewka Maskutova (co się już wcześniej zdażyło tej nocy, chyba przyszedł czas na grzałki). Wstawiam "surówkę" (tylko wyciągnięty histogramem i lekko krzywymi). Sprawdzę jeszcze ręcznie (ocznie?) wszystkie suby, jeśli zaparowało to powinno być widać w pewnym momencie degradację. Myślicie, że to może być zaparowana szyba?
 6. Nie znam, nie ciągnąłem tym. Możesz rozwinąć, co jest nie tak? Obrabiane od a do z w pixie, integracja drizzle + local norm. Pozniej odszumianie metodą ze zlotu (chyba miała nazwę "nawet Wessel do szumu się nie doczepi" Później histogram i kontrast, nic więcej. PS: na innych zdjęciach pacmana widzę, że jest więcej szczegółu. Nie wiem czy to kwestia bardziej agresywnego wyostrzania, czy może kontrastu, czy Ha...
 7. Cześć, Każdy kto był, wie ile było nieba na zlocie. Ja prawie do północy robiłem wizual, później przeniosłem się na foto - czasu zostało mało, a chmury i noga od montażu nie pozwoliły na dopalenie koloru. Jest co jest, materiału 100 min (w subach po 120s i 180s), do złożenia nadało się 3/4 materiału. Setup: MN190, EQ6-R, ASI1600mm-pro
 8. Zakładam, że to co siedzi na RPi to po prostu INDI ze sterownikami. Jeśli ZWO fixuje / dodaje coś w istniejącym kodzie, to pewnie udostępnia, bo jest to LGPL. Ale jeśli dopisuje moduły (a pewnie jest tam jakiś dodatkowy daemon, który robi tę logikę, którą normalnie robi kstars/ekos), to nie musi ich open-source'ować (tym się różni LGPL od GPL). Zobowiązań licencyjnych do aplikacji na komórce nie mają w ogóle. Ale masz rację, ja z przyczyn m.in. ideologicznych (ale też cenię elastyczność), używam INDI/kstars/ekos na NUCu. Laptopa używam tylko do wystartowania sesji.
 9. U-blox ma swój standard Ja mam moduł z Neo, to co fajne to że można mu zauplodowac dane agps żeby szybko łapał. Mam dokładnie tego:https://botland.com.pl/en/onion-iot-boards/8454-onion-gps-expansion-usb-6362768917926.html
 10. PololuFocuser-ng powoli zbliża się do wersji 1.0. Kod jest jeszcze na feature-branchu, ale generalnie powinien działać. Żeby wycheckoutować: git clone -b 1.0-feature_branch --depth 1 https://github.com/sebo-b/TicFocuser-ng.git Główne zmiany to: - dodano tabke "general info" pokazującą aktualne parametry (napięcie VIN, natęrzenie, itd) i błędy kontrolera Tic - dodano nowe połączenia (szczegóły ponieżej) Połączenia: Sportowałem bibliotekę do kontrolowania Tic przez port szeregowy z Adruino, dzięki czemu mogłem dopisać połączenia bazujące na kanałach szeregowych. Aktualnie dostępne są: - LibUSB - Tic połączony po USB, jednak bez wymagania zainstalowanych bibliotek od Pololu, - Bluetooth - po podłączeniu tanich modułów BT (np. HC-06) do Tic'a można nim sterować bezprzewodowo, - Serial - wiadomo, sterowanie po UART'cie. Jeśli będzie zainteresowanie to dopiszę połączenie po i2c - więc da się zaoszczędzić zarówno UART jak i USB na RPi. W najbliższych planach mam jeszcze: - dopisanie połączenia przez Bluetooth LE - zaprojektowania obudowy na Tic'a wraz z modułem Bluetooth - (w dalszym terminie) dopisanie obsługi czujnika temperatury LM35 (podłączeonego bezpośrednio do Tic) i zrobienie kompensacji temperaturowej Pozdrawiam.
 11. ACM0 to wbudowany serial - jego prędkość ustawia się core-clock'iem w config.txt, nie da się zmienić programowo (dokumentacja tutaj). Jeśli rzeczywiście masz podłączony pod ACM0 to chyba też wbija się na ten port daemon gpsd, zakłada, że jest tam gps. Oprócz modemmanagers wyłącz też gpds przez: systemctl stop gpsd systemctl disable gpsd
 12. Ale teraz będziesz już wiedział Zrobienie tej flatownicy to 3 zamówienia i przelutowanie 2 kabli - każdy sobie poradzi bez narzutu Ale jeśli ktoś chciałby skomercjalizować to jeszcze lepiej.
 13. Wyjdzie, że się znowu czepiam, ale zwykle denerwuje nas jak ktoś myli pojęcia astronomiczne, więc dlaczego mylić te księgowe. Marża nie może być większa niż 100%, piszesz o narzucie 2x = 200%.
 14. Przy przycinaniu folii jest kilka problemów (sam nie ciąłem, tylko czytałem): - po docięciu trzeba to dobrze zabezpieczyć, bo się może zacząć rozklejąć, - jeśli zasilanie zostanie tylko po jednej stronie, może nie świecić równomiernie, - dociąć koło z kwadratu, który ma zasilanie na krawędziach jest w sumie niemożliwe (to co napisałeś, problem z zasilaniem).
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.